Svoju lásku pretavili do pôsobivých obrazov
Reštaurácia Meet&Eat vo Floreát Ideapark v Piešťanoch sa opäť zaplnila obrazmi. V jej priestoroch sa uskutočnila vernisáž výtvarnej výstavy s názvom Láska v obrazoch. Diela slovenských výtvarníčok a jedného výtvarníka predstavila kurátorka Ingrid Galková. Výstavu podobne ako minulý rok v novembri zrealizovala Eva Černoková z Ateliéru Evalon v Ostrove.

Neprofesionálne výtvarníčky prišli do Piešťan v sprievode svojich príbuzných či priateľov, ktorí si chvíle v príjemnom prostredí užili s rovnako pozitívne naladenými ľuďmi. Slávnostnú atmosféru podčiarkli vystúpenia spevákov i hudobníkov Súkromnej základnej umeleckej školy v Piešťanoch. Svoje diela v našom meste prezentujú desiati autori.
Anna Banská sa narodila v Bratislave a vyrastala na Záhorí v obklopení prírody. Od detstva sa venuje maľovaniu a rôznym výtvarným technikám zväčša len tak pre radosť. Popri štúdiu politických vied na Univerzite Alexandra Dubčeka sa o jej tvorbu začali zaujímať jej priatelia a rodinní známi. V jej dielach prevláda téma prírody, snovej reality, ale tiež osobné abstraktné predstavy prepojenia ľudskej bytosti a snového sveta elfov a víl. Predstava ženy v láskyplnom objatí, v role milenky, matky a divožienky, sa v jej tvorbe často opakuje. Zmyslom jej tvorby je hľadanie krásy, slobody a pravdy. Miluje tvoriť osamote, rada kombinuje akrylové farby a techniky kresby ceruzkou a pastelom.
Gabriela Balažovjechová má 27 rokov a žije vo Vrbovom. Vyštudovala odbor obchod a podnikanie, čomu sa aj profesijne venuje. Záľuba k maľovaniu sa v nej prebudila až v dospelom veku. S tvorbou začala v roku 2021, keď potrebovala zmenu v živote. Venuje sa modernému umeniu prostredníctvom akrylových farieb. Rada vyobrazuje ľudí a prírodu, pričom sa snaží vyvolať v človeku hlbšiu emóciu. Svojimi výtvormi chce prezentovať čaro abstraktu, zachytenie pohybu a línií tela. Maľovanie je pre ňu forma sebavyjadrenia a únikom od reality.







Simona Domonkošová je mladá mamička, ktorá má 29 rokov. Maľovaniu sa venuje odmalička, je to jej veľká vášeň každým rokom viac a viac. Maľuje akrylovými farbami na plátno, ale niekedy jej postačí ceruzka a papier. Najviac ju napĺňa maľba abstraktných kvetov, anjelov a moderné umenie v kombinácii s reliéfnou pastou. Vždy sa snaží do obrazov dať celé svoje vnútro, a tak vyjadruje svoje vnútorné pocity. Túto záľubu po nej zdedila aj jej dcérka, ktorú niekedy zapája do tvorby a vznikajú ich spoločné diela. Najviac ju teší, keď sa jej diela páčia ľuďom a môže nimi robiť radosť.
Jarmila Ferancová žije v Smoleniciach. Vyštudovala a celý život pracuje na železnici. Vyrastala v rodine, kde sa maľovaniu venoval otec a brat. To, že sa i ona dokáže umelecky prejaviť, zistila až v nedávnej dobe, pred siedmimi rokmi, keď už otec ani brat nežili. Nakoniec podľahla čaru maľovania a začala tvoriť najskôr pre potešenie pre seba a neskôr i pre blízkych a priateľov. Jej obrazy krášlia domovy vo viacerých európskych krajinách a po celom Slovensku. Maľuje obrazy, tričká, vytvára sochy a dekoratívne predmety. Jej záľubou je i výpočet a maľovanie osobných, partnerských a firemných mandál. V obrazoch prevláda príroda, hory, maľuje okrem mandál i abstrakty. Svoje diela vystavovala na viacerých výstavách a taktiež sa pravidelne zúčastňuje Festivalu svetla. Jej obrazy sú maľované prevažne akrylom, snaží sa preniknúť do tajov maľovania olejom, textílie maľuje farbami na textil. Sochy a dekoratívne predmety zhotovuje technikou paverpol a taktiež používa modelovaciu hmotu.
Jaroslava Kučerová žije v meste Šaštín-Stráže. Vyštudovala Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce i špecializáciu v komunite. Má desiatky certifikátov, osvedčení z terapií, zdravotníctva a manažmentu. Ako dieťa maľovala obrazy a zúčastňovala sa súťaží, mala rada pekné prírodné úkazy a ich dej. Venovala sa práci s ľuďmi v zdravotníctve. K maľovaniu sa vrátila až po dvadsiatich piatich rokoch, keď veľmi vážne ochorela. Jej syn Peťko a manžel Peter ju nasmerovali, podporovali, chceli, aby bola šťastná a myslela len na krásne veci, maľovala, tvorila, žila… a tak sa i stalo.
Lenka Slniečková o sebe uviedla: „Som maliarka, lektorka a milovníčka farieb, ktoré spájajú krásu, harmóniu a liečivú energiu. Mojou vášňou je vytvárať umenie, ktoré nie je len dekoráciou, ale zároveň inšpiráciou a zdrojom pozitívnej energie. Vo svojej tvorbe prepájam enkaustiku – maľbu horúcim voskom – s ďalšími technikami a prírodnými materiálmi, aby každý obraz bol jedinečný, neopakovateľný originál. Môj život kedysi patril zdravotníctvu, kde som ako zdravotná sestra pomáhala pacientom. Po vlastných zdravotných problémoch som si uvedomila, že musím pomôcť najskôr sebe, aby som mohla ďalej pomáhať iným. Objavila som terapeutickú silu farieb, ktorá ma úplne očarila. Farby majú silu ovplyvňovať naše pocity, nálady a celkové vnímanie sveta, a ja ich prostredníctvom svojho umenia rada odovzdávam ďalej. V tvorbe využívam rôzne techniky – od maľby horúcim voskom cez akrylové, olejové a anilínové farby až po unikátne kombinácie s prírodnými materiálmi, ako je hlina, servítková technika či powertex. Neustále sa vzdelávam a hľadám nové spôsoby, ako priniesť do svojich diel originalitu a silnú energiu, ktorú každý obraz vyžaruje. Okrem maľby sa venujem vzdelávaniu. Vediem kurzy enkaustiky, arteterapie a psychológie farieb pre deti, dospelých i seniorov.“
Patrik Šovčík svoju tvorbu prezentuje pod názvom Patrik Oško Art. „Od detstva sa venujem umeniu – prevažne kresbe a občasnej maľbe. Som samouk a mám za sebou aj pár umeleckých kurzov. Ako roky ubiehali, vypracoval som sa do fázy, keď s ceruzkou dokážem neuveriteľné veci. Najčastejšie kreslím grafitovými ceruzkami. V kresbe sa venujem najviac realistickému štýlu (zvieratá, ženské akty, portréty a mnoho iných dizajnov, ktoré mi napadnú…), v maľbe najviac uprednostňujem techniku suchého štetca, pretože pripomína odtiene ceruzky. Inšpiráciu beriem prevažne zo ženskej krásy a života,“ uviedol autor.
Nikola Vavrová žije, tvorí a vystavuje v Piešťanoch. Výtvarníčka sa na výstavách prezentuje artefaktmi, ktoré sú inšpirované krásami prírody a hĺbkami ľudskej duše. Aktívne začala tvoriť v roku 2020, pričom jej imaginácia bola iniciovaná aj ťažším životným obdobím. Autorka, ktorá neabsolvovala odborné umelecké vzdelávanie, začala spočiatku tvoriť sama pre seba, neskôr sa rukopis jej tvorby stával čoraz viac originálnym a profesionalizoval sa. Jej umelecké objekty oslovujú svojou farebnosťou, hĺbkou umeleckej výpovede, ktorá v autorských dielach plasticky dopĺňa a skrášľuje priestor ako šperk svojho nositeľa. Vo februári 2024 sa na výročnej výstave Výtvarného klubu Piešťany s názvom Farebný príchod jari predstavila nevšednou inštaláciou artefaktov umiestnených v priestoroch Galérie Domu umenia. Výtvarné ambície autorky prekračuje jej tvorba smerom k terapii, k umeniu, ktoré lieči a regeneruje – somaticky i psychicky.
Veronika Vavrová žije v Očkove. Vyštudovala Strednú umeleckú školu v Trenčíne. Ako kreatívny človek skúšala rôzne techniky a smery. Našla v práci s epoxidovou živicou. Má rada prírodu, hlavne kvety a ich jedinečnosť, originalitu, rôznorodosť, farebnosť, preto vo svojich dielach a výrobkoch spája kvety s epoxidom. Či už sušené, stabilizované, alebo si ich vytvára sama z polymérovej hmoty, alebo technikou sculpture art. V jej portfóliu nájdeme okrem obrazov rôzne iné dekoratívne, ale aj úžitkové predmety.
Eva Černoková žije v obci Ostrov pri Piešťanoch. Hoci sa umeniu venuje už od útleho detstva, intenzívny záujem o maľovanie a vedenie umeleckých kurzov sa objavil až v neskoršom veku. V roku 2014 založila Ateliér Evalon, ktorý sa o rok neskôr rozrástol o Antistresové umelecké centrum v Ostrove. Ako aktívna umelkyňa pôsobí v rôznych organizáciách: je štatutárkou Ateliéru neprofesionálnych výtvarníkov v Bratislave, členkou občianskeho združenia KRUH Chtelnica a Výtvarného klubu v Piešťanoch. Okrem tvorby sa aktívne venuje vzdelávaniu. Vo svojej tvorbe čerpá inšpiráciu z prírody, pričom základnými motívmi jej diel sú sloboda, láska a voľnosť. Tieto prvky odrážajú hĺbku jej vnútorného sveta a nekonečné možnosti, ktoré farby ponúkajú. V jej obrazoch dominujú prvky prírody, ako sú stromy a kvety. Okrem toho sa venuje technike paverpol, ktorou zhotovuje sochy, obrazy a zdobí predmety.