Výška matraca – tajomstvo kvalitného spánku, ktorému často nevenujeme pozornosť

  • Inzercia
  • 18. februára 2025, 14:50

Pri kúpe matraca nás zvyčajne zaujíma jeho veľkosť a typ, pričom výške (hrúbke) nie je venovaná dostatočná pozornosť. Tento aspekt je však rovnako dôležitý pre komfortný a kvalitný spánok. Hrúbka matraca totiž ovplyvňuje jeho ortopedické vlastnosti, schopnosť prispôsobiť sa telu a zabezpečiť správnu oporu chrbtice.

(Autor: Ihor / stock.adobe.com)

Matrac je ako koláč – pozostáva z viacerých vrstiev

Matrace sú zložené z viacerých vrstiev, pričom každá má svoju špecifickú úlohu. Nosnou časťou je základná vrstva, ktorá poskytuje odolnosť a pevnosť – matrac vďaka nej dokáže dlhodobo odolávať tlaku a nedeformuje sa. Optimálna hrúbka základnej vrstvy je približne 12 – 15 cm, pričom je zvyčajne vyrobená z pevnejších materiálov ako pena, latex alebo pružiny.

Po nej nasledujú komfortné vrstvy, ktorých úlohou je prispôsobiť sa telu spiacej osoby a zabezpečiť pohodlie – zmierňovať tlakové body, podporovať správne vyrovnanie chrbtice a tlmiť pohyby, čo je obzvlášť dôležité pri zdieľanom lôžku a štandardnom matraci 160×200 cm do manželskej postele. Alternatívou, kde je prenos pohybu menší, sú potom dva samostatné matrace 80×200 cm. Tieto vrstvy môžu byť vyrobené napríklad z pamäťovej peny alebo iných mäkších materiálov.

Hrúbka prispôsobená spánkovej polohe

Hrúbka matraca spolu s jeho tvrdosťou ovplyvňuje to, ako matrac podporuje telo v rôznych spánkových polohách. Tú by ste preto mali pri výbere matraca zohľadniť, či už ide o jednolôžko alebo luxusné dvojlôžko s matracom 180×200 cm.

  • Spánok na boku: táto poloha vytvára tlak na ramená a boky. Hrubší matrac, t. j. ideálne 25 cm a viac, s dostatočne mäkkou komfortnou vrstvou dokáže lepšie absorbovať tlak a prispôsobiť sa krivkám tela.
  • Spánok na chrbte: matrac musí poskytovať oporu chrbtici a rovnomerne rozkladať váhu tela. V tomto prípade je najlepšou voľbou stredne hrubý matrac 20-25 cm.
  • Spánok na bruchu: poslaním matraca je v tomto prípade zabrániť prepadávaniu brucha a udržiavať chrbticu v prirodzenom zakrivení. Matrac by mal byť tenší, t. j. do 20 cm pri súčte oboch vrstiev.
  • Kombinované spánkové polohy: pokiaľ sa v noci prehadzujete a polohy neustále striedate, ideálnou voľbou je hrubý matrac s výškou 25 a viac cm.

Detské postieľky sú samostatnou kategóriou. Vyberajte najmä nižšie matrace, ideálne do 15 cm. Poskytujú dostatočnú oporu a zabezpečujú tiež, že bočnice postieľky zostávajú dostatočne vysoké, čím sa minimalizuje riziko, že dieťa z nej vypadne.

Matrac, ktorý ladí s posteľou

Nie, nehovoríme o dizajnovom hľadisku. Výška matraca ovplyvňuje nielen pohodlie, ale aj praktickosť používania postele. To znamená, že príliš vysoký matrac môže sťažiť ranné vstávanie, najmä ak je aj rám postele sám o sebe dosť vysoký, zatiaľ čo nízky matrac nemusí dostatočne izolovať, takže môžete pociťovať chlad od podlahy.

(inz.)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 2. apríla. Tento deň je Medzinárodným dňom detskej knihy, Európskym dňom akcií za práva migrantov a Svetovým…
  • 01.04.2025, 23:28
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 2. apríla 2025
Meniny má Zita, zajtra Richard