Brunovská lávka: Vodohospodári ju chceli zbúrať, miestni sa ju snažia zachrániť
Brunovská lávka je jedinou pešou a cyklistickou spojnicou oboch strán starého koryta Váhu na trase medzi Novým Mestom nad Váhom a Piešťanmi, no zároveň je v havarijnom stave. Lávku vybudovalo v rokoch 1976-1978 Povodie Váhu. Desaťročia bola teda majetkom Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý sa celé roky o ňu vôbec nestaral, čo dospelo až k tomu, že od roku 2015 je stav lávky oficiálne označený ako nevyhovujúci.
Od roku 2019 vodohospodári dokonca uvažovali o jej zdemontovaní a podľa vyjadrení predstaviteľov dotknutých samospráv sa nechceli ani zaoberať otázkou jej záchrany. K odstráneniu lávky však nedošlo a veci sa dali do pohybu na základe snahy a vôle Združenia obcí Rudnaya. Tvoria ho štyri susediace obce – Považany, Potvorice, Brunovce a Horná Streda.
Lávka je v pôvodnom stave, tak ako bola v sedemdesiatych rokoch minulého storočia postavená.
Najskôr sa však začal zdĺhavý proces prevodu lávky zo štátneho podniku do majetku „najprv Obce Brunovce“ a následne do majetku Združenia obcí Rudnaya, čo trvalo až do druhej polovice minulého roka. „Lávka bola prevzatá v havarijnom stave, jej technický stav je aktuálne nevyhovujúci. V súčasnosti boli pri lávke rozmiestnené informačné cedule, aby ľudia rešpektovali jej uzavretie,“ informuje združenie obcí na svojej webovej stránke. „Združeniu Rudnaya ide predovšetkým o jej zachovanie a kompletnú rekonštrukciu – modernizáciu, aby spĺňala všetky potrebné normy na prevádzku a bola súčasťou Vážskej cyklomagistrály, ktorá sa nachádza v jej blízkosti,“ dopĺňa informácie.
Zbierka – spoluúčasť k eurofondom
„V tomto čase je vyhotovená vizualizácia, rozbehnutá projektová dokumentácia na jej modernizáciu a taktiež sú už na modernizáciu lávky schválené aj financie z Rady partnerstva pre Integrovaný územný rozvoj Trenčianskeho samosprávneho kraja vo výške 1 185 190 eur, avšak Združenie obcí Rudnaya musí z vlastných zdrojov dofinancovať spoluúčasť vo výške 103 060 eur a vynaložiť ďalšie finančne náklady na vizualizáciu, projektovú dokumentáciu a mnohé ďalšie úkony s tým spojené,“ informoval nás predseda združenia a zároveň starosta obce Potvorice Peter Kučík.
Sumu, ktorú Združenie obcí Rudnaya potrebuje zafinancovať z vlastných zdrojov, nie je v silách uhradiť z rozpočtov štyroch členských obcí, nakoľko bojujú s nedostatkom finančných prostriedkov. Združenie sa preto rozhodlo vyhlásiť verejnú zbierku s názvom Zbierka na obnovu Brunovskej lávky cez rieku Váh. Zbierka je riadne zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR. „Láskavosťou a spoločnými silami môžeme ochrániť zrealizovanú myšlienku z minulosti, na ktorej sa podpísal zub času, a dodať jej nové srdce tejto doby,“ uvádza Rudnaya.
Predseda združenia Peter Kučík je podľa jeho slov ohľadom vyzbierania peňazí a realizácie obnovy lávky veľký optimista. „Len za prvé tri dni od jej zverejnenia prispelo 33 ľudí a vyzbierali sme už viac ako 1500 eur. Projektovú dokumentáciu máme pred dokončením. Lávku by sa nám malo podariť obnoviť do budúceho roka,“ vysvetlil nám starosta Potvoríc.
Cesta na hrad i do zamestnania
Zachovanie spojenia oboch strán Váhu pri Brunovciach má podľa miestnych význam nielen turistický, ale aj ako cyklocestička na dochádzanie do zamestnania pre obyvateľov z obcí Lúka či Hrádok do firiem medzi Hornou Stredou a Považanmi. Tvorí tiež významnú cykloturistickú spojnicu z Vážskej magistrály vedúcej cez Nové Mesto nad Váhom až do Piešťan smerom na hrad Tematín či Bezovec.
Brunovská lávka tvorí významnú cyklospojnicu z Vážskej cyklomagistrály vedúcej cez Nové Mesto nad Váhom až do Piešťan smerom na hrad Tematín či Bezovec.
„Na podporu záchrany lávky som svojho času zriadil skupinu na sociálnej sieti. Je tam množstvo diskusných príspevkov od ľudí, ktorí lávku na cestu do práce či na cyklovýlety využívali. Ak sa projekt podarí zrealizovať, bude k úžitku pre množstvo obyvateľov či cykloturistov,“ vysvetlil nám Juraj Majerník z Potvoríc.
Trenčiansky samosprávny kraj na čele s predsedom Jaroslavom Baškom je veľký podporovateľ dochádzania do práce na bicykli a výstavby cykloturistických chodníkov. Na to sa spoliehajú i miestni a veria, že sa Trenčianskej župe a Združeniu obcí Rudnaya obnovu lávky podarí zrealizovať.
Transparentný účet zbierky
Ak by ste i vy chceli dobrej veci pomôcť, transparentný účet je vedený v Prima banke, IBAN: SK74 5600 0000 0058 8876 7003. Cieľová suma je 200-tisíc eur. „Do poznámky prevodného príkazu uveďte vaše meno a e-mailovú adresu, radi sa vám poďakujeme. Tiež každé meno, ktoré prispeje do zbierky, sa stane pri otvorení zrekonštruovanej ‚novej LÁVKY RUDNAY‘ súčasťou nesmrteľného diela,“ píše združenie na svojej webovej stránke.
Združenia Rudnaya
Združenie Rudnaya tvoria štyri vedľa seba susediace obce Považany, Potvorice, Brunovce a Horná Streda. Názov vznikol podľa mena osobnosti Alexandra Rudnaya, ktorý sa narodil 4. októbra 1760 v Považanoch.
Alexander Rudnay bol kardinál Svätej cirkvi rímskej, uhorský prímas, ostrihomský arcibiskup, osvietený vzdelanec, cirkevný a národný dejateľ, člen a mecenáš Slovenského učeného tovarišstva, podporovateľ bernolákovcov a slovenského národného hnutia. V roku 1826 ho pápež Lev XII. vymenoval za kardinála. Z tejto doby pochádza aj jeho slávny výrok: „Slovák bol som, Slovák som, a keď by som sedel aj na prestole sv. Petra apoštola, Slovák budem.“
Ako kardinál korunoval 28. septembra 1830 Ferdinanda V. za uhorského kráľa. Zomrel 13. septembra 1831 v Ostrihome, kde je i pochovaný v krypte Ostrihomskej baziliky.