Správna technika behu. Na tieto veci si dajte pozor
Pri behu do hry vstupuje viacero aspektov, ktoré majú vplyv na výkon a navyše fungujú ako prevencia pred prípadnými zraneniami. Správna technika sa učí postupne a pravidelným tréningom sa z týchto aspektov stane zaužívané, automatické správanie.
Nepodceňujte dôležitosť kvalitnej obuvi
Správne zvolená bežecká obuv môže zásadne ovplyvniť pohodlie, výkon a najmä znížiť riziko zranení. Vyberajte ju s ohľadom na terén. Inú obuv, napr. pánske tenisky Hoka, využijete na rovnom, cestnom povrchu ako na náročných trailových behoch. Kľúčové je tlmenie topánky.
Ďalším faktorom je aj vedenie chodidla (došľap). Výber obuvi s vhodnou podporou môže pomôcť korigovať pronáciu (rotáciu dnu, vtáčanie členka k sebe) alebo supináciu (rotáciu smerom von), ktoré nadmerne zaťažujú určité časti nohy, napr. členky, či lýtka.
Dopad a kontakt s povrchom
Dopad na stred chodidla je považovaný za najvhodnejší, nakoľko rovnomerne rozkladá nárazy, znižuje tlak na päty a kolená, čím predchádza ich bolestiam a zraneniam.
– Snažte sa robiť krátke a rýchle kroky, dlhé kroky totiž nabádajú k dopadu na pätu.
– Snažte sa rýchlo prejsť do odrazu, aby ste minimalizovali čas kontaktu so zemou.
– Zvýšte kadenciu, tj. frekvenciu krokov na 170 až 180 krokov za minútu.
– Chodidlo veďte neutrálne, bez výraznej rotácie. Pomôcť môže správna obuv s podpornými prvkami, napr. J-Frame technológia, ktorú ponúka obľúbená Hoka obuv.
Dýchajte správne
Dýchajte rytmicky, tzn. synchronizujte dýchanie s krokmi, čo pomáha udržiavať stabilné tempo behu. Bežne odporúčaným pomerom je 3:2, tzn. na tri kroky nádych a na dva kroky výdych. Pri intenzívnejšom behu to môže byť 2:1. Pokiaľ máte pocit, že s dychom nestíhate, kombinujte dýchanie nosom a ústami, aby ste si zabezpečili potrebné množstvo kyslíka – nadýchnite sa nosom (hlboko do bránice) a vydýchnite ústami.
Pred behom sa vždy rozcvičte
Pred behom venujte čas strečingu a zahriatiu svalov. Vďaka tomu budú svaly pružnejšie a menej náchylné na zranenia, napr. natiahnutie alebo natrhnutie. Zahriatie pomáha zvýšiť prietok krvi, teda zvýši sa prísun kyslíka a živín do svalov.
(inz.)