Slivkové inšpirácie: Cestenice, lekvár a lokše

Slivky sú dozreté, gazdovia už majú naplnené súdky s kvasom a ženy zavárajú kompóty, varia lekvár, pečú slivkové mrveničkové koláče. My vám ponúkame tri tradičné recepty našich starých materí. Prvý sme objavili na prašníckych kopaniciach, druhý máme z Nižnej a tretí z Modrovky.

(Autor: vd)

Slivkové cestenice z kopaníc

Recept na cestenice nám poskytla manželka niekdajšieho primátora Vrbového – Anna Borovská, ktorá pochádza z prašníckych kopaníc U Rubanských. Nielen tam, ale aj na myjavských kopaniciach túto lahôdku zo sliviek ešte aj dnes môžete ochutnať v kuchyni tunajších gazdiniek.

„Koláč robievam z čerstvo naoberaných sliviek. Vylepšila som ho piškótami,“ prezradila a podrobne opísala pracovný postup, zloženie a množstvo surovín.

Potrebujeme: 1 kg polohrubej múky, trochu soli, 4 lyžice kryštálového cukru, kocku kvasníc, 1,5 dl mlieka, 2 žĺtky, jedno celé vajce, asi 1,2 dl oleja, kilogram sliviek, pol balíka piškótovej strúhanky

Postup: Najskôr si pripravíme kvások z mlieka, kvasníc a jednej lyžice cukru. Necháme ho na teplom mieste a skôr, ako začne vybiehať zo šálky, vlejeme ho do misky s múkou, dvomi žĺtkami, olejom a štipkou soli. Rukou vymiesime vláčne, ale hustejšie cesto. Keď sa nám cesto odlepuje od misky i od rúk, je hotové. Bochníček pomúčime a prikryjeme obrúskom. Misku s cestom dáme vykysnúť na teplé miesto, napríklad pod vankúš.

Kým cesto kysne, odkôstkujeme si slivky. Z vykysnutého cesta urobíme asi dvanásť bochníčkov, postupne ich rozvaľkáme do oválneho tvaru a na každý asi dva milimetre hrubý ovál uložíme do radu šesť celých sliviek. Ak máte istotu, že sa v nich nerozťahuje červík, môžu byť aj nevykôstkované. Ale pre bezpečnosť nielen detí, ale aj starších maškrtníkov, ktorí by nechtiac mohli prísť o plomby, je lepšie slivky odkôstkovať. Tie potom zasypeme piškótovou strúhankou, ktorá zabezpečí, aby slivky pri pečení nevytiekli. Netreba cukrovať, piškóty sú dosť sladké. Cesto preložíme cez slivky a takto zavinutú cestenicu ešte prstami dobre popritláčame nielen po okrajoch, ale aj medzi kopčekmi sliviek.

Na záver cestenicu potrieme rozšľahaným vajíčkom, ktoré z nej urobí po upečení lesklú a oku lahodiacu lahôdku. Na jeden vymastený plech sa vmestí asi päť takýchto cesteníc. Aby sa k sebe neprilepili, troška ich pomastíme olejom. Cestenice vložíme do predhriatej rúry, ktorú sme si nastavili na 160 °C.

Slivkový lekvár z Modrovky

Na chutný slivkový lekvár potrebujeme iba zrelé, sladké slivky a cukor. Takýto varievali napríklad v Modrovke. Recept máme už od nebohej Viery Peťkovskej, rod. Struhárikovej, ktorá pochádzala práve z Modrovky.

Slivky umyjeme, odkôstkujeme, vložíme do hrnca a zasypeme kryštálovým cukrom. Spravidla nám stačí 200 gramov na kilogram sliviek. Kto má rád lekvár sladší, môže si dávku cukru zvýšiť až na štyristo gramov. Zasypané slivky necháme postáť od večera do rána, aby pustili šťavu. Kto nemá čas, postačia aj dve-tri hodiny.

Na dno hrnca, v ktorom budeme variť lekvár, môžeme naliať trošku vriacej vody, vysypeme do nej slivky s cukrom a začneme s varením. Zo začiatku na silnejšom ohreve, párkrát premiešame, aby sa nechytili o dno, potom oheň stiahneme na minimum a lekvár miešame len občas, medzitým si môžeme robiť iné potrebné veci v domácnosti.

Lekvár sa varí skoro sám – voda sa odparuje, slivky rozvárajú. Toto trvá asi dve hodiny. Niektoré gazdinky majú lekvár rady hladký, tie potom použijú na rozmixovanie ponorný mixér. Nie je to však potrebné, ak chcete mať na chlebíku s maslom kúsky ovocia. Po dvoch hodinách už lekvár miešame intenzívne, aby sa nepripálil. Ak chcete zvýrazniť chuť, môžete pridať trošku kyseliny citrónovej alebo šťavu z citrónu, prípadne škoricu. Nie je to však potrebné. Lekvár je hotový, ak sa už nerozteká. Vyskúšať si to môžete podobne ako huspeninu – kvapnite lyžičku na studený tanierik. Ak je hustý, je hotový. Ale aj tu platí, že nie každý preferuje príliš hustú hmotu.

Lekvár nalejte do čistých sterilizovaných pohárov, okamžite zaskrutkujte sterilizovaným viečkom a prevráťte hore dnom. Poháriky ešte uložte do deky ako bábätká, nech postupne vychladnú. Prajeme vám dobrú chuť.

Lokše s makom a lekvárom

Dávne jedlá z múky, kapusty, masti, zemiakov, fazule a iných tradičných surovín sa stále objavujú na stoloch v domácnostiach našich gazdiniek. Ak máte doma viacero šikovných rúk, niekedy stačia aj dve, skúste si upiecť lokše s makom a lekvárom. A potom si utriete „papuľku“. Len nie do vechťa! Recept na lokše nám poskytla kedysi dávno dnes už nebohá Mária Bukovčáková z Nižnej.

Potrebujeme: asi 1500 g zemiakov uvarených v šupke, 320 g hladkej múky, trošku soli, bravčovú masť na potretie

Postup: Zemiaky olúpeme, prelisujeme alebo postrúhame na mrkvovom struháku, pridáme múku a soľ. Všetko spolu zmiesime a vypracované hladké cesto necháme odstáť. Potom ho rozdelíme na 34 kúskov, urobíme z nich guľôčky, opäť necháme postáť a rozvaľkáme. Vaľkať môžeme na utierke, neminieme toľko múky. Pečieme nasucho na platničke alebo v panvici. Lokše netreba piecť dlho, aby sa príliš nepripiekli.

Hotové ešte posolíme, potrieme bravčovou masťou, naplníme slivkovým lekvárom a pomletým makom. Niekto má rád lokše plnené kačacími či kuracími pečienkami, prípadne mäsom z hydiny, kyslou kapustou či inou plnkou podľa chuti. Ak ste urobili lokší viac, môžete si ich odložiť do mrazničky.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 20. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom ľudskej solidarity. Meniny má Dagmara.
  • 20.12.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 22. decembra. V Krakovanoch sa 22. decembra 1824 narodil hudobný skladateľ Ján Egry. Meniny má Adela.
  • 22.12.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 19. decembra. Tento deň je OSN dňom pre spoluprácu Juh-Juh. Meniny má Judita.
  • 19.12.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 22. decembra 2024
Meniny má Adela, zajtra Nadežda