Balaton ponúka krásne pláže a priezračnú vodu takmer za rohom
Pri výbere dovolenky sa snažíme vždy vyberať miesto, ktoré je blízko, je tam more alebo možnosť komfortného kúpania a nevybrakuje nám to rodinný rozpočet. Keďže moji rodičia milujú kúpanie, avšak plavcami nie sú, alfou a omegou je vždy pláž s pieskom a s pozvoľným vstupom do mora. Žiadne betónové nábrežia a rebríky do vody mi doma neprejdú.
Blato, kačice i luxusné pláže
Balaton nikdy nebol mojou voľbou, v minulosti som o jazere mala základné poznatky z čias základnej školy. Našu prvú dovolenku pri maďarskom mori dala dokopy rodina a ja ako vedúci každého zájazdu som už len vyhľadávala, kde sú okolo Balatonu najkrajšie pláže.
Internetové vyhľadávače mi pred štyrmi rokmi neomylne vyhodili Siófok, mesto rozkladajúce sa na južnom pobreží Balatonu. Potešujúca vzdialenosť, niečo pod štyrmi hodinami cesty do dovolenkovej destinácie je argumentom aj pre najväčších odporcov cestovania v aute. Vyhľadávače v prípade Siófoku neklamali, naozaj je to takzvané Miami Balatonu. Celé mesto je prispôsobené na letný turizmus, z množstva možností ubytovania od kempingu až po päťhviezdičkové rezorty si vyberie naozaj každý. Ubytovanie fičí najmä na Bookingu, zatiaľ všetko som riešila len cez túto ubytovaciu platformu a vždy sme boli spokojní.
Miami či Maldivy kúsok od Slovenska
Matne si pred prvou cestou spomínam na odhováranie večných neprajníkov – Balaton je samé blato, špinavá voda a kúpať sa budeš akurát s kačicami na brehu. Nie je však Balaton ako Balaton, jazero s rozmermi malého mora s dĺžkou 77 kilometrov ponúka pieskové pláže, blato, rákosie a, samozrejme, je i domovom vodného vtáctva. Voda je naozaj priezračne čistá, najmä na južnej strane jazera, v kúpeľnom meste Siófok. Sama som tomuto jazeru dala pomenovanie slovenské Maldivy, keďže farba vody z vyhliadky v opátstve v obci Tihany naozaj toto súostrovie pripomína.
Trávnaté pláže s množstvom stromov a so sociálnymi zariadeniami sú klasickým štandardom, pod ktorý nejdem, rovnako ako aj pobrežie z jemného piesku s plytkou vodou takmer po kolená aj 200 metrov od brehu. Takýto luxus sa dá nájsť na 17 kilometroch pobrežia, ktoré spadá pod Siófok.
Plytká voda mne ako slabému rekreačnému plavcovi vôbec neprekáža, stačí zájsť kúsok ďalej do jazera, kde je voda hlbšia. Milovníci otužovania však šťastní nebudú – keďže je jazero plytké, voda sa rýchlo zohreje a je príjemne teplá aj pri dlhom kúpaní či vo večerných hodinách.
Ubytovanie aj s ročným predstihom
Napriek sociálnej vybavenosti pláže uprednostňujeme ubytovanie rovno na pláži, za ktoré si našinec, samozrejme, priplatí, ale mať na dosah vlastné sociálne zariadenie, jedlo, oblečenie a chladničku plnú chladených nápojov je na nezaplatenie.
Ceny ubytovania a stravy na Balatone rastú ako po daždi, najmä v posledných rokoch, no i tak je všetko ubytovanie beznádejne vypredané na celé leto aj vyše pol roka dopredu. Dovolenkármi sú väčšinou Nemci, ale stretnete aj Slovákov či Čechov. Dohovoríte sa takmer všade po anglicky, väčšina staršieho personálu však ovláda len nemčinu. Dovolenku v Siófoku treba plánovať aspoň rok dopredu, vtedy je veľký výber pekného ubytovania za priaznivejšie ceny.
Pláže ponúkajú všetko – od vodného lyžovania cez windsurfing, požičovňu plavidiel od výmyslu sveta a mnoho ďalších aktivít.
Od turistiky až po históriu
Cez Siófok ďalej popri pobreží Balatonu vedú krásne cyklotrasy. Odporúčam využiť aj služby požičovne bicyklov a pozrieť sa napríklad do susedného mestečka Zamárdi, ktoré je podobne ako Siófok skvostom na pobreží. V centre plážovej promenády v Zamárdi netreba obísť ani najlepší langoš v celom Maďarsku. Langoš bufet ovenčenými oceneniami sa nachádza hneď pri vstupe na promenádu na pláži.
Severná strana jazera zasa ponúka opátstvo v Tihany, rybolov a skalné romantické pobrežie s hlbšou vodou, hrady či turistiku po sopečných pohoriach. Lákadlom je tiež kúpeľné mesto Hévíz, kde kúpanie prebieha v kráteri prehistorickej sopky s hĺbkou až 37 metrov.
Gastronómia je samostatný príbeh
Gastronomické zážitky a odporúčania by v mojom podaní zaplnili celé noviny, odporúčam riadiť sa webovou stránkou Tripadvisor a neobísť v renomovaných reštauráciách halászlé, sumčí paprikáš alebo levanduľové pivo v Tihany. Národným jedlom je langoš, ktorý robia naozaj všade, najlepší je však už v spomenutom Zamárdi.
Maďarsko bez trdelníka by nebolo Maďarskom a moje prvé kroky vždy vedú do plážových pekárničiek, kde trdelníky priamo pečú. Odporúčam škoricový nechať na požiadanie skaramelizovať, rovnako dobrý spravia už iba na vianočných trhoch v Budapešti. Keďže sladkovodné jazero sa rybami len tak hemží, v reštauráciách či v plážových bufetoch ponúkajú množstvo sladkovodných rýb najmä vyprážaných, ktoré sú úplne čerstvé a veľmi chutné.
Na plážach sú takisto módne nafukovacie zvieratá od výmyslu sveta – pelikány, tukany, veľryby, papagáje či celé nafukovacie terasy. Čím väčšie a krikľavejšie, tým lepšie.
Cesta autom je bezproblémová
Cestu na Balaton odporúčam absolvovať autom, nie je potrebná ani kúpa diaľničnej známky. Najkratšia cesta vedie cez Nové Zámky a Stoličný Belehrad. Pre nadšencov hradov a zámkov sa dá po ceste zastaviť v Ostrihome či Stoličnom Belehrade, výlety naozaj stoja za to. Treba rátať so štyrmi hodinami cesty, šikovnejší to stihnú skôr, odporúčam sa však vyhnúť stretnutiu s maďarskými policajtmi, ktorí zriedkakedy vedia po anglicky. Po ceste nie je problém nájsť čerpacie stanice či obchody s potravinami v dedinkách.