Aké pozitíva má hranie videohier?
Ľudia sa venujú rôznym voľnočasovým aktivitám. Jednou z tých modernejších, i keď rozhodne nie nových, je hranie videohier. Aj napriek tomu, že videohry už dávno nie sú zábavkou úzkej skupiny nadšencov, stále na ne mnohí ľudia nahliadajú negatívne. A pritom aj hranie videohier má svoje pozitíva.
Človek nadväzuje vzťahy s inými hráčmi
Aj napriek „odvekému“ mýtu o nespoločenských hráčoch videohier, v realite platí, že vo videohrách vznikajú nové priateľstvá. Väčšina hráčov totiž preferuje online multiplayer hry, pri ktorých prichádzajú do kontaktu s ďalšími ľudmi s podobnými záľubami. A nie je nič výnimočné, keď sa potom stretnú aj v reálnom živote, napríklad na niektorej zo zaujímavých akcií v Bratislave tento víkend.
Videohry prispievajú k psychickej pohode
Hranie videohier, či už na výkonnej PlayStation 5, alebo akejkoľvek inej platforme, dokáže (podobne ako aj rôzne iné formy relaxu) prispieť k psychickej pohode jednotlivca. Človek pri hraní príde na iné myšlienky a s dosahovaním postupu vo videohre prichádza aj dobrý pocit a zvýšenie sebadôvery.
Videohry môžu pomôcť aj pri rôznych mentálnych ochoreniach. Treba však dodať, že hranie videohier nemá nahrádzať štandardné liečebné postupy, ale môže sa stať dobrým doplnkom, ktorý jedincovi pomôže lepšie zvládať svoje ochorenie.
Hranie vytvára túžbu po vedomostiach
Hraním videohier sa môže človek aj čo to naučiť. A netýka sa to len vyložene edukatívnych hier. Dobrým príkladom sú historické hry, ktoré u mnohých hráčoch vyvolávajú túžbu dozvedieť sa o danom období našej histórie niečo viac. A podobne to platí aj v súvislosti s technikou, ekonómiou a rôznymi inými odvetviami.
Hráči videohier sú lepší v riešení problémov
V neposlednom rade platí, že hranie videohier učí ľudí efektívnejšie a kreatívnejšie riešiť problémy aj v reálnom živote. Hranie videohier je totiž z veľkej časti práve o hľadaní najlepších riešení rôznych úloh a problémov.
(inz.)