O olympionikov v Paríži sa starajú aj piešťanskí lekári Roman Fano a Daniela Kňaze Doležalová
Hoci Hry 33. olympiády v Paríži už nie sú obmedzené opatreniami proti šíreniu koronavírusu ako v rokoch 2021 (OH Tokio) a 2022 (ZOH Peking), hmotnosť batožiny slovenských lekárov sa neznížila. Ako uviedol šéflekár výpravy, Piešťanec Roman Fano, dôvodom sú najmä nové prípravky a prístroje, ktoré športovci potrebujú na špičkovú starostlivosť. V lekárskom tíme mu pomáha aj ďalšia lekárka z Piešťan, Daniela Kňaze Doležalová.
Po dvoch akciách, ktoré sprevádzali náročné opatrenia pred šírením ochorenia COVID-19, to v Paríži prebieha v miernejšom režime. „Verím, že sa to už nevráti, no toto obdobie bolo aj pre mňa ako lekára zaujímavé. Ale starostlivosť o výpravu je každým obdobím precíznejšia, prichádzajú nové možnosti, medicínske i terapeutické. A to všetko musíme zabezpečiť. Aj na covid sa budú športovci testovať a pri viacerých bude hrozba tohto ochorenia, pre ktoré nebudú môcť nastúpiť. Takže robíme aj preventívne opatrenia, ktoré sú už menšie, ale rozhodne by sme neboli radi, keby sme mali sedem či osem prípadov pozitivity,“ povedal Roman Fano.
Hlavný lekár slovenskej výpravy vníma pozitívne, že po dvoch ďalekých cestách sa tentoraz bojuje o cenné kovy v Európe: „Máme výhodu, že vo Francúzsku ako v krajine, ktorá patrí pod Európsku úniu, nemusíme vybavovať lekárom pracovné víza, lebo mimo únie to musíme vždy riešiť s ministerstvom danej krajiny. Má to svoje pravidlá. Musíme riešiť dovoz liekov a zdravotníckeho materiálu. Teraz to je jednoduchšie. Máme menšiu výpravu, ale športovci vyžadujú oveľa väčšiu starostlivosť ako pred 20 alebo 30 rokmi. Ja už som vlastne pamätník.“
Okrem Fana sú vo výprave Slovenska aj ďalší lekári: „Ja som šéflekár, ďalej je tu doktorka Daniela Kňaze Doležalová, tiež z Piešťan, ktorá pôsobí v olympijskej dedine. V Chateauroux je so strelcami doktor Recabarren a s cyklistami doktor Delej. A je tu s nami doktor Hajmássy. Starostlivosť je teda kvalitnejšia a komplexnejšia. Máme prvýkrát štyroch lekárov, budeme zabezpečovať mikrotímy, tak ako to robia iné krajiny.“
Okrem množstva liekov sú v batožine lekárov aj rôzne prístroje, napríklad na regeneráciu. „Batožina má okolo 160 kilogramov ako na každú olympiádu. Francúzsko má dobré a kvalitné zdravotné zabezpečenie už od čias Napoleona. Univerzitná nemocnica v Paríži a okolí robí deväť miliónov ošetrení denne. I v olympijskej dedine máme polikliniku, malú nemocnicu, lekáreň, neustálu prítomnosť lekára. Je to dobre zabezpečené,“ dodal Fano.
Skúsený lekár komunikuje s organizátormi od minulého roka, keď bol v Paríži na prvom školení. Nedávno si bol aj obzrieť celé prostredie. „Organizátori pripravujú každý deň 15 ton ľadu na športoviskách a v olympijskej dedine. A, samozrejme, redukovaný pitný režim je nesmierne dôležitý. Ale nie je to len o prehriatí. Paríž je známy tým, že aj v lete má niekoľko chladných dní. Ja som sa vrátil nedávno a mali sme pár dní 12 stupňov a dážď. Aj toto nás môže stretnúť. Takže máme aj teplé oblečenie. Uvidíme, ako to dopadne, dúfam, že dobre. Športovci sú disciplinovaní a majú dostatok informácií. Mali sme štáb, všetci so mnou komunikujú už nejaký mesiac. Vedia, na koho sa môžu obrátiť,“ uzavrel Fano.
zdroj: olympic.sk