„Tajomnú“ jaskyňu v Moravanoch zdobia netopiere
Dozvedel som sa, že v katastri obce Moravany nad Váhom sa nachádza voľne prístupná Jaskyňa pod Vyrúbaním. Keďže ma prekvapilo, že som o nej nič nepočul ani nečítal, pritom je tak blízko od Piešťan, začal som pátrať na internete.
Po zadaní pojmu „Jaskyňa pod Vyrúbaním“ do vyhľadávača Google mi vyskočilo jedno video na YouTube, ktoré natočila rodina na svojom výlete v roku 2021, a iba deväť odkazov, kde je jaskyňa spomenutá. Ak hľadáte obrázky jaskyne, na internete sa nachádza len jeden – zo spomínaného videa. Ani jej presnú polohu nie je jednoduché nájsť. Objavíte ju iba na jednej mape zo šiestich bežne dostupných na internete.
Na webovej stránke turistika.cz je o jaskyni v Moravanoch nad Váhom uvedená iba jedna vetička: „V blízkosti obce sa nachádza aj Jaskyňa pod Vyrúbaním.“
Na stránke geocaching.com nájdeme toto: „Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 57 m. Nachádza sa v pohorí Považský Inovec, v Inoveckom predhorí v nadmorskej výške 230 m v katastri obce Moravany nad Váhom.“
V Zozname jaskýň Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva z roku 2017 sa pod poradovým číslom 2460 zo 7242 zaznamenaných jaskýň na Slovensku nachádza informácia: „Jaskyňa pod Vyrúbaním – k. ú. Moravany nad Váhom, okr. Piešťany, 230 m n. m., dl. 57 m, fluviokrasová, z.j.07= 1926, r. č. 1482 [324,1484,2211]“
V publikácii Krasové územia a jaskyne Slovenska, ktorú vydala Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v roku 2008, sa dozvieme o jaskyni najviac informácií: „Pozoruhodný je výskyt jaskyne pod Vyrúbaním (dl. 57 m) riečneho pôvodu v hornej časti hlbokej sprašovej strže (tzv. Veľký Jarok, CHPV), asi 700 m na V od Moravian. Freatické tlakové tvary a hlavný meander indikujú vytváranie jaskyne neznámym tokom vo veľmi úzkom pruhu nečistých dolomitických jurských vápencov (šírka len okolo 100 – 150 m) s polohami ílovcov (kopienecké vrstvy). Pokračovanie jaskyne je v závere v celom profile vyplnené vrstvami ílovitých a jemnopiesčitých sedimentov.“
V Spravodaji Slovenskej speleologickej spoločnosti z roku 1984 je o jaskyni napísané: „PIEŠŤANY: Jaskyniari pokračovali v prieskume rozpracovaných lokalít. Najviac, 29 pracovných akcií venovali prieniku cez zavalené priestory jaskyne Pod vyrúbaním. Prekonali ich so značným úsilím a vošli do voľne zasedimentovanej chodby.“ Slovenská speleologická spoločnosť v Spravodaji z roku 2009 jaskyni venovala ešte dve vety: „Niekoľko akcií sme venovali vyčisteniu Jaskyne pod Vyrúbaním od rozmanitého odpadu. V jaskyni sme zamerali hlavnú chodbu v dĺžke 32 m.“
Zhrnutie informácií z internetu: Fluviokrasová jaskyňa riečneho pôvodu sa nachádza v nadmorskej výške 230 metrov asi 700 m na východ od obce Moravany v lokalite Veľký jarok. Je dlhá 57 m, hlavná chodba má 32 m.
To je všetko, čo som o jaskyni zistil, a to bol dôvod vybrať sa na výlet. Keďže na jednej mape je zakreslená, do mobilnej navigácie som nastavil jej približné miesto a vybral som sa na horskom bicykli do Moravian. Cestou som sa občas zastavil, aby som odfotil snímky ukazujúce, kadiaľ sa k nej dá dostať. Od kraja obce, od posledného domu, po vyšliapanom chodníčku s minimálnym prevýšením prídete k jaskyni. Je voľne prístupná, treba však pozerať, kam šliapete, najmä deti, pretože sa tam nachádza jedno obtiažnejšie miesto. A nezabudnite si čelovku! Bonusom kľukatej jaskyne sú na jej strope za nohy visiace netopiere.
Keďže o jaskyni nie sú na internete takmer žiadne informácie i z dôvodu ochrany jediných lietajúcich cicavcov nezverejním jej presnú polohu ani bližší popis. A keďže nikde nie je umiestnená žiadna informačná tabuľka, rozhodol som sa, že aj ja prispejem k „tajomnosti“ Jaskyne pod Vyrúbaním. Ale kto chce ísť s rodinou na peknú prechádzku zakončenú prehliadkou jaskyne, určite si informáciu, kde sa nachádza, nájde. Na spiatočnej ceste som stretol štvorčlennú rodinu i skupinku tínedžerov, takže jaskyňa nebude až taká neznáma. Jej návšteva stojí za to, presvedčte sa sami.
Supa