Plavci Kúpeľov získali na majstrovstvách Slovenska najviac medailí

• 3. júla 2024, 00:01

Majstrovstvá Slovenska v plávaní starších žiakov sa konali v AquaCity Poprad v termíne 21.-23. júna v krytej päťdesiatke miestneho vodného centra. Pod Tatrami sa zišlo 257 pretekárov z 52 slovenských klubov. Spolu so súbežne konanými majstrovstvami Európy v Belehrade dátumovo znamenali koniec bazénovej prvej polovice plaveckého roka 2024.

Zľava: Tomáš Tamajka, Karolina Valko, Kristína Királová, Michaela Csenkyová, Lucia Slámová a Sebastián Hornák. (Autor: archív ŠPK Kúpele)

ŠPK Kúpele Piešťany vyslal do bojov o domáce medaily troch chlapcov a osem dievčat, ktorým sa veľmi darilo a svojimi výkonmi atakovali špičku kategórie žiakov na Slovensku. Celkovo sa im podarilo vyplávať 27 cenných kovov, čo bolo najviac spomedzi zúčastnených klubov.

Najviac sa o toto prvenstvo zaslúžila Karolina Valko. Vďaka svojim výkonom sa stala najúspešnejšou zberateľkou cenných kovov spomedzi medailistov M SR žiakov so ziskom deväť zlatých – individuálnych aj v štafetách – na 100, 200, 400 a 800 m voľný spôsob (vsp.), 200 a 400 m polohové preteky (PP) a dvoch strieborných medailí na 50 m vsp. a v štafete na 4×100 m PP mix. Zaplávala najlepší výkon v bodovom hodnotení všetkých účastníkov za čas na 100 m vsp. – 0:59,58 min.

Lucia Slámová plávala tiež v majstrovskej pohode a domov si odviezla z popradského centra tituly majsterky na 100 a 200 m znak. Individuálne striebro vyplávala na 400 a 800 m vsp. a tretia bola na 200 m vsp. Tretím do zlatej partie bol Sebastián Hornák, keď sa postavil na najvyšší stupienok za 200 m PP a striebro vybojoval v kraulových šprintoch na 50 a 100 m.

Veľmi pekné majstrovstvá odplávala aj Kristína Királová so ziskom striebornej medaily za 400 m PP a bronzových medailí za 400 a 800 m vsp., 100 a 200 m prsia a 200 m PP. Michaela Csenkyová bola úspešná individuálne v šprintoch – brala striebro na 50 m vsp. a bronz na 100 m vsp., ako aj platnou členkou kolektívu v štafetových pretekoch.

Pre priaznivcov družstva Kúpeľov bolo zaujímavé sledovať vyhlásenie dievčenských disciplín 400 a 800 m vsp., keď prvé tri miesta obsadili kompletne len pretekárky ŠPK v poradí Valko, Slámová a Királová, čo svedčí o ich nadvláde v stredných a vytrvalostných tratiach.

V štafetových pretekoch sa nám tiež darilo. Dievčatá vyhrali štafety na 4×100 m vsp. v zložení Slámová, Csenkyová, Királová a Valko aj na 4×100 m PP v zložení Slámová, Királová, Valko a Csenkyová. Zlato sa podarilo vybojovať aj kvartetu Hornák, Tomáš Tamajka, Slámová a Valko na 4×100 m vsp. mix. Strieborné ocenenie si vybojovala štafeta na 4×100 m PP mix v zostave Slámová, Tamajka, Valko a Hornák.

Plavci ŠPK Kúpele Piešťany uzatvorili v Poprade polovicu tohtoročnej majstrovskej bazénovej sezóny, v ktorej sa im podarilo vybojovať 62 medailí. Prajeme im aj v druhej polovici veľa šťastia a pekných výsledkov v slovenských a zahraničných bazénoch.