Vence položili ôsmim odvážnym letcom
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s úmyslom zapojiť sa do rodiaceho sa československého zahraničného odboja. Bolo to v čase, keď vyhlásili na našom území Slovenský štát. Svoju lásku k domovine a odhodlanie zbaviť sa okov neslobody týmto spôsobom prejavili odvážni letci, ktorí na troch lietadlách vyštartovali z Piešťan. Pristáli v Poľsku.
Ako sa uvádza na novom pomníku, ktorý inštalovali v priestoroch Vojenského historického múzea v Piešťanoch a ku ktorému položili v piatok 7. júna kytice vďaky, osem letcov, ktorí doleteli do Poľska, zápasilo na bojiskách druhej svetovej vojny proti fašizmu a splnili tak do posledného písmena slová vojenskej prísahy. Dvaja z letcov, Jozef Hrala a Karel Valach, sa do oslobodenej vlasti nevrátili, lebo položili na oltár vlasti najväčšiu obeť – vlastný život. Okrem dvoch uvedených letcov sa pred 85 rokmi rozhodli odletieť aj Imrich Gablech, Ľudovít Ivanič, Jozef Kaňa, František Knotek, Ján Lazar a Josef Řehák. Po prílete do Poľska sa pridali k bývalým druhom z československého letectva, aby bojovali na vojnovom nebi v neľútostnej vojne proti nacistickému Nemecku a jeho spojencom.
Portréty letcov – odbojárov: Josef Řehák, Jozef Hrala, Karel Valach, Imrich Gablech, Ján Lazar, Jozef Kaňa, František Knotek a Ľudovít Ivanič.
V areáli Vojenského historického múzea sa na pamiatku odvahy a činov konala pietna spomienka venovaná slovenským letcom – účastníkom národného boja za oslobodenie. Zúčastnili sa na jej predstavitelia ministerstva obrany, veľvyslanci Poľska, predstavitelia Veľkej Británie a Českej republiky. Nechýbala čestná stráž ani ekumenická pobožnosť v réžii vojenských duchovných.
Prítomných privítal a slávnostný príhovor predniesol riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič. Po ňom sa prihovoril štátny tajomník ministerstva obrany Martin Vojtašovič i poľský veľvyslanec na Slovensku, Maciej Ruczaj. Ten upriamil pozornosť aj na čerstvú tragédiu – smrť poľského vojaka, ktorý deň predtým zahynul rukou migranta na poľsko-bieloruskej hranici. Požiadal prítomných o minútu ticha.
Pamätník vytvoril slovenský sochár Peter Meszároš, ktorý je zároveň autorom Brány slobody na Devíne, bronzovej sochy vojaka na Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle. Vytvoril aj súsošie Lasicu, Satinského a Filipa v Bratislave či bronzovú bustu Antona Srholca na Devíne a tiež sochu Franza Schuberta v Želiezovciach.