Cenu Identifikačný kód Slovenska si prevzala aj Zora Petrášová
V oblasti kultúry, literatúry a vedy si ocenenie prevzala Zora Petrášová.
Projekt na základe odporúčaní a rozhodnutia odbornej špecializovanej poroty oceňuje vybraných umelcov a tvorcov z rôznych umeleckých disciplín a oblastí kultúry.
„Slovenskej kultúre, kultúre každého národa vtláčali po stáročia tisíce umelcov veľké hodnoty. Dnes sú v ich dielach uložené ojedinelé záznamy o krajine a ľuďoch. Každý národ má v každej dobe osobnosti, ktoré otvárajú nové, neznáme sféry poznania a vnímania. Umelcov a vedcov, ktorí vedia tvorivo vyjadriť, že život je zmysluplný a krásny v každom momente,“ uvádzajú organizátori podujatia.
Mgr. Zora Petrášová vyštudovala históriu a umenie. Pracovala v Mestskom kultúrnom stredisku, viedla časopis Revue Piešťany, v r. 1991 bola poverená vedením tejto organizácie, v r. 1993 bola menovaná za riaditeľku MsKS v Piešťanoch. Túto funkciu vykonávala do r. 2000. Je autorkou medzinárodného kultúrneho projektu Mosty – Bridges. Hlavnou myšlienkou projektu je spoločná prezentácia slovenských a zahraničných umelcov v Piešťanoch a v krajine, ktorá do projektu v danom roku vstúpila. Projekt Mosty sa realizoval od roku 2003 do r. 2012 a za toto obdobie „premostil“ desať európskych miest s Piešťanmi. Pri príležitosti 900. jubilea mesta Piešťany zrealizovala jedenáste pokračovanie Mostov, tentokrát spojenie medzi staršou, strednou a najmladšou generáciou výtvarníkov, ktorí sa narodili, pracovali alebo boli spätí s Piešťanmi. Počas svojej Zora Petrášová organizačne, koncepčne a kurátorsky pripravila 200 výstavných projektov na Slovensku i v zahraničí. Pri príležitosti životného jubilea v r. 2015 pripravila spolu s belgickou grafičkou Chris Verheyen (žiačkou Albína Brunovského) projekt The Wondering Mind. Je to medzinárodná putovná výstava grafík 60 umelcov z 23 krajín sveta, ktorá putuje po rôznych svetových mestách. Kurátorsky zastrešila i výstavu Reflexie, ktorá prezentovala tvorbu 39 slovenských autorov a premiéru mala v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci (2018), odkiaľ putovala do ďalších slovenských miest.
V 16. ročníku sa nositeľmi Identifikačného kódu Slovenska stali Veronika Žilková, Dušan Jamrich, Marek Varga, Ingrid Majeriková, Milica Molitoris Majeriková, Jitka Zelenková, Robert Šimek, Peter Rónai, Ľubica Čekovská, Drahomír Palenčár, Tibor Doboly, Zora Petrášová, Štefan Kassay, Helena Nosková, Dušan Brachna, Milan Richter, Andrej Smolák a Miloš Vanko.
Zdroj: www.piestany.sk