Ornitologické prednášky Ericha Kubicu sú dotykom prírody
V prvom momente sa to môže zdať ako nedobrý nápad – privstať si v sobotu a vydať sa na breh piešťanskej Sĺňavy, a keď môže človek dospávať po celom pracovnom týždni. Tobôž, keď sú rána v jeseni studené a sychravé. Napokon však človek príde na to, že dôjsť na ôsmu ráno do Kubánovej výsadby na ornitologickú prednášku Ericha Kubicu je to najlepšie rozhodnutie.
Ornitológ, posudzovateľ exotického vtáctva a budúci paleontológ Erich Kubica si nedávno prevzal Cenu Trnavského samosprávneho kraja. Tú župa udeľuje za mimoriadny prínos pre kraj, avšak práca a prínos Kubicu ďaleko presahuje hranice krajiny. Človek, ktorý život zasvätil ochrane prírody, ornitológii, chovateľstvu, histórii, ale i edukácii mládeže a popularizácii vedeckých informácií, sa roky venuje vtáctvu v chránenej krajinnej oblasti Sĺňava, kde zabezpečuje starostlivosť a údržbu o areál hniezdenia chránených druhov vtákov.
Erich Kubica prednáša o vtáctve priamo v Kubánovej výsadbe, teda v lokalite, ktorú korčuliari, bicyklisti, bežci a iní rekreační športovci vnímajú ako oblasť popri vale oproti čistiarni odpadových vôd, kde je zákaz vstupu a chránené vtáčie územie. Striktný zákaz vstupu však niekoľko dní v posledných mesiacoch neplatil. Milovníci prírody, vtáctva, starší, mladší, celé rodiny prichádzali počas leta i na jeseň každú druhú sobotu do výsadby ráno na ôsmu. Poslednýkrát sa táto prednáška uskutoční v sobotu 22. októbra a je to skvelá šanca prežiť príjemnú, pútavú a v mnohom fascinujúcu dvojhodinovku.
Stačí sa len teplejšie obliecť. A ak vykukne slniečko, i ono pomôže so zahriatím. Čas utečie rýchlo aj najmenším divákom, Kubica totiž rozpráva o tom, ako kedysi dávno vyzerala časť Sĺňavy, v ktorej sa nachádza výsadba. Rozpráva o tom, kto sa pričinil o jej vybudovanie, ako to bolo s ornitológmi v Piešťanoch desaťročia dozadu, koľko mladých starostlivosť o spevavce chytila za srdce. Spomína na zážitky z mladosti, husárske kúsky, ktoré boli mnohokrát veľmi nebezpečné, ale aj vtipné príhody.
Pomedzi rozprávanie odbieha jeho kolega Štefan k záchytnej sieti, kam prilietajú vtáčiky, aby ich odtiaľ opatrne odobral, zakrúžkoval, zaznačil, ukázal návštevníkom zblízka a po chvíľke opäť pustil na slobodu. Fascinovaní sú malí i veľkí, Kubica pritom plynule prechádza k bližšiemu popisu daného okrídlenca a vzápätí sa vracia k dopovedaniu predtým začatého príbehu.
V rámci dvojhodinovej prednášky, ktorá však pre neutíchajúce otázky trvala počas našej návštevy pre najväčších vytrvalcov ešte o ďalšiu hodinu dlhšie, sa návštevníci dozvedeli príbehy z minulosti, zistili, aké vtáky žijú v okolí Piešťan aktuálne, ktorých tu pred časom hniezdilo viac a ktorých menej. Videli na fotografiách, ako vyzerá Vtáčí ostrov zblízka, ako vznikal a kde sa nachádza stará hrádza Váhu. Návštevníci si odniesli lepší prehľad o tom, čo všetko musí ornitológ ovládať a čo je jeho náplňou práce. Zistili, že vtáky zakrúžkované na Sĺňave boli spozorované tisíce kilometrov odtiaľto a dozvedeli sa i to, čo robili vtáčkari pred stovkami rokov a do akých pascí chytali spevavce. Nechýbala ani ukážka viac ako 130-ročnej klietky a starý recept na prípravu vtáčieho pokrmu.
Summa summarum je návšteva Kubánovej výsadby akýmsi dotykom s prírodou. Je prostriedkom, ktorý pomáha návštevníkom zabudnúť na povinnosti a vnoriť sa do atmosféry, v ktorej prím hrá láska k nemým tváram a hodiny práce, za čo si Kubica aj pri príležitosti svojho životného jubilea právom prevzal v ostatných mesiacoch niekoľko ocenení vrátane Ceny Trnavského samosprávneho kraja.