Medvede na Slovensku nie sú premnožené, vyplýva to z vedeckej štúdie
V poslednom období je častý stret človeka s medveďom, preto sa začala riešiť početnosť medveďa hnedého na Slovensku. Štátna ochrana SR s nezávislými expertmi z Prírodovedeckej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe uskutočnila DNA analýzu viac ako 2 000 vzoriek srsti a trusu medveďa hnedého. Výsledky výskumu dokázali, že v porovnaní s predchádzajúcim genetickým sčítaním k zmene veľkosti populácie medveďa hnedého nedošlo. Štátna ochrana prírody to uviedla v tlačovej správe.
Zo získaných vzoriek DNA došlo k odhadu početnosti zápodokarpatskej populácie na 1 056 jedincov. Výsledky vedeckých štúdií sa štandardne medializujú až po ich publikovaní vo vedeckom časopise. „V tomto prípade však v súvislosti so situáciou na Slovensku robíme výnimku vzhľadom na potrebu informovať verejnosť,“ povedal Pavel Hulva z katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe.
Generálny riaditeľ Štátnej ochrany Dušan Karaska podotkol, že k výrazným zmenám početnosti nedochádza, avšak „to, čo sa výrazne zmenilo, nie je počet medveďov, ale ich správanie. Nezabezpečené kontajnery, pestovanie kukurice v podhorských oblastiach, či urbanizácia prírodného prostredia zapríčinili, že sa medvede zdržujú v tesnejšej blízkosti ľudských obydlí a strácajú plachosť. To je dôvod prečo je častejší stret človeka s najväčšou slovenskou šelmou,“ konštatoval Karaska.
Zber DNA sa uskutočnil v dvoch fázach: od 1. septembra 2019 do 30. apríla 2020 a od 1. septembra 2020 do 30. apríla 2021. Vzorky sa získali neinvazívnou formou, pri ktorej nedošlo k rušeniu zvierat.
(SITA)