Ratnovčan zrepasoval bicykel, jeho rám vydrží svietiť v noci aj dvanásť hodín
Roman Havrlent pochádza z Ratnoviec. Nie je mu ľahostajná bezpečnosť ľudí, ktorí sa na bicykli ponáhľajú nielen do práce či do školy, ale cyklistiku milujú aj ako nenáročný šport, ktorý človeku ponúka spoznávať čarovné zákutia nášho regiónu. Večer, keď sa zotmie, sú cyklisti na cestách ohrození najviac. A pretože sa zaujíma o repasovanie starých bicyklov, skrsla mu v hlave myšlienka, ako spojiť dve užitočné veci – nevyhodiť starý bicykel do šrotu, ale ho opraviť takým spôsobom, aby bol bezpečný. Dostatočne viditeľný.
„Zrepasoval som bicykel tak, že jeho rám sa počas dňa nabíja prirodzeným svetlom zo slnka a v tme dokáže svietiť až dvanásť hodín. Je jedinečný, ak sa nemýlim, jediný v Európe,“ predstavil svoj prototyp bicykla Roman Havrlent.
Požiadali sme ho o podrobnejšie technické údaje. „Prvá úroveň rámu je biely základ z rady farieb Montana. Po dôkladnom zaschnutí základnej farby som ho druhýkrát natrel špeciálnou fosforeskujúcou farbou Night Glow, čo v preklade znamená nočná žiara. V poslednej fáze som rám zabezpečil lakom odolným voči ultrafialovému žiareniu. Bicykel má ‚dvadsiatky‘ kolesá s výpletom 140 špajdlí. Sedlo môže mnohým pripomenúť ich detstvo. Kľuky a ozubené kolesá som očistil od hrdze a nečistôt, zachovávajú svoj československý pôvod. Čerešničkou na torte je starý, dnes už historický zvonec.“
Na otázku, či je to jeho jediný bicykel, odpovedal: „Vlastním ešte jednu skladačku, ktorá prešla taktiež kompletnou úpravou. Na nej som sa snažil zachovať všetky diely z pôvodnej série. Dlhodobo mám rozrobený projekt pre pretekársky bicykel v pôvodných dieloch, na ktorý sa veľmi teším. Druhý bicykel bude svietiť naoranžovo.“
Ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu. Aj Romana k jeho výtvorom priviedla jeho priateľka, podporil ju štvornohý miláčik. „Pretože to máme na skok k vodnej nádrži Sĺňava, na ktorej je cyklookruh, rozhodol som sa prvý bicykel zrepasovať práve kvôli nej. Bol som v údive, má naozaj svoje čaro. Vidieť ho v reáli je niečo úplne iné ako na fotke, môžem sa s ním prísť ukázať osobne. Na druhom bicykli ma čaká už len pár hodín práce a bude hotový,“ tešil sa domáci majster.
Na otázku, či by prijal od ľudí, ktorí majú doma v garáži či bicyklárni staré už nepotrebné tátoše alebo ich súčasti, Roman odpovedal: „Ak by bola možnosť, prijmem od ľudí bicykle typu skladačka Sobi 20, prípadne ‚Ukrajina‘. Budem vďačný za všetko. Ľudia si ani neuvedomujú, aké skvosty majú v pivniciach a opustených stodolách.“