Firemné priestory je potrebné zabezpečiť aj proti požiaru
Pri zabezpečovaní rôznych objektov, napríklad firemných, sa v prvom rade myslí na zabezpečenie proti nedovolenému vniknutiu, krádežiam a podobne. Odcudzenie majetku však nie je jediným nebezpečenstvom, ktoré firmám hrozí.
Rozšírený požiar je veľmi náročné dostať späť pod kontrolu
Katastrofické následky môže mať aj požiar. Odhliadnuc od toho najhlavnejšieho, že vznik požiaru je zdravie a životy ohrozujúcou udalosťou, rovnako devastačné následky môže mať aj z ekonomického hľadiska.
Bojovať s požiarom ešte v zárodku môže byť relatívne jednoduché, avšak akonáhle sa rozšíri a začne pohlcovať všetko, od kancelárskeho vybavenia až po rôzne stroje, elektromotory a podobne, často je efektívne hasenie takmer nemožné. Preto je najlepšou zbraňou v boji proti devastačným následkom požiaru jeho včasné odhalenie.
EPS vás upozorní na požiar už v jeho zárodku
Kamerovému systému, detektorom pohybu a podobnej zabezpečovacej technike by preto mala „sekundovať“ aj špičková elektrická požiarna signalizácia. Jej úloha je presne tá, že dokáže včas upovedomiť o vznikajúcom požiari a výraznou mierou tak prispieť k jeho úspešnému haseniu a minimalizovaniu škôd, ktoré môže požiar napáchať.
EPS (ako sa elektrická požiarna signalizácia označuje) pozostáva zo siete detektorov rozmiestnených po objekte. Tieto detektory reagujú na rôzne podnety, ktoré môžu signalizovať vznikajúci požiar. Dôležité je správne navrhnúť typ každého detektora podľa typu prostredia, v ktorom bude umiestnený a potenciálneho zdroja požiaru v tomto prostredí.
Detektory tak môžu reagovať napríklad na dym, teplo, či iné podnety. Bez ohľadu na typ detektorov sú tieto spojené s ústredňou EPS, ktorá signály z nich vyhodnocuje a v prípade detekcie vznikajúceho nebezpečenstva spustí poplach.