My máme krojovanky! Barbie nemajú s našou kultúrou nič spoločné

  • Kultúra a spoločnosť
  • 20. marca 2022, 07:50

Krojované bábiky tvoria osobitnú oblasť prejavu našej kultúrnej minulosti. Dostávali ich nevesty a boli symbolom dôležitého medzníka v živote, ktorý naznačoval na jednej strane ukončenie detstva a na druhej strane začiatok života v novej mladej rodine. Vďaka týmto nevšedným zvykom sa nám uchovali krásne krojované bábiky, ktoré nájdete nielen v zbierkach múzeí, ale aj v rodinách. Bábiky sú oblečené do miniatúr pravých krojov – periel našej ľudovej kultúry.

(Autor: red)

A práve toto ma oslovilo. Výpoveď estetického cítenia, zručnosti a história – to sú hodnoty, ktoré prežívajú, a verím, že sa ešte dlho zachovajú. Značný podiel na tom majú bábikárky. Ženy, ktoré vyznávajú hodnoty ručnej práce, majú lásku a trpezlivosť pri tvorbe nových krojovaných bábik, ale aj pri reštaurovaní krásnych starých, ktoré poznačil zub času. Som šťastná, že mám príležitosť predstaviť a priblížiť vám moju veľkú záľubu – krojované bábiky. Osobne sa predstavujem ako bábikárka Veronika z Piešťan.

Aby táto krása nevyhynula a nebola vytlačená na perifériu bábikami Barbie, ktoré s našou národnou kultúrou nemajú nič spoločné, začala som hľadať skúsenejšie bábikárky, od ktorých som sa mnoho naučila. Krásne priateľstvá, ktoré vznikajú práve cez spoločný záujem, sú niečím výnimočným v dnešnom uponáhľanom a odcudzenom svete. V priebehu asi 15 rokov sa mi podarilo spoznať a nahovoriť k spolupráci 10-15 žien prevažne v dôchodkovom veku, najmä zo západoslovenských regiónov.

Organizujeme viaceré výstavy – bývalo zvykom Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny v Piešťanoch spestriť vernisážou výstavy krojovaných bábik (spolu osemkrát), najrozsiahlejšou bola výstava Od Tatier k Dunaju, kde sme vystavovali až 333 bábik, ktoré zapožičali bábikárky od Košíc a Margecian cez Vysoké Tatry, Kysuce, Oravu, stredné Považie až po Pohronie. Na výstave v roku 2019 sme prezentovali prevažne bábiky z regiónov západného Slovenska – štrnásť bábikáriek ponúklo 127 bábik. Výstavu si prišlo pozrieť viac ako 600 návštevníkov.

V zimných mesiacoch na prelome rokov 2019/2020 bábiky prezimovali v kaštieli Radoľa v Kysuckom Novom Meste. Odtiaľ putovali do Devínskej Novej Vsi, kde potešili v Múzeu kultúry na Slovensku, nasledovala výstava Báby a ich háby v Makovického dome v Žiline, ktorá sa uskutočnila v rámci 58. ročníka folklórneho festivalu Jánošíkových dní v Terchovej. Bolo nám cťou predstaviť výstavu i členky našej bábikárskej rodiny aj v Považskom osvetovom stredisku.

Pri úvahách o význame a zmysle výstav som dospela k záveru: Výstava krojovaných bábik má potešiť oko aj dušu, poučiť a vyvolať pocit hrdosti na naše krásne kroje, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska. 

Veronika Cetliová

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 22. decembra. V Krakovanoch sa 22. decembra 1824 narodil hudobný skladateľ Ján Egry. Meniny má Adela.
  • 22.12.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 20. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom ľudskej solidarity. Meniny má Dagmara.
  • 20.12.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 19. decembra. Tento deň je OSN dňom pre spoluprácu Juh-Juh. Meniny má Judita.
  • 19.12.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 22. decembra 2024
Meniny má Adela, zajtra Nadežda