Piešťany pomáhajú ukrajinským matkám a ich deťom
Už v úvode tohto týždňa začali prví utečenci z Ukrajiny prichádzať aj do Piešťan. Zhruba dvadsaťpäť mamičiek spolu s ich deťmi vo veku od troch mesiacov prichýlili v hoteli Váh na Krajinskej ceste. Sú to najmä manželky a deti Ukrajincov bojujúcich vo vojne proti ruským okupantom.
„V minulosti boli ich manželia u nás ubytovaní, keď pracovali v slovenských firmách, takže mali na nás kontakty. Požiadali nás, či neprichýlime ich rodiny. Samozrejme, že sme súhlasili a už teraz ich tu je viac ako dve desiatky. Kontaktujú nás ďalší a na ceste k nám sú mamičky s deťmi s bombardovaného Kyjeva. V hoteli Váh vieme zabezpečiť ubytovanie pre päťdesiat utečencov a v Eko parku na výpadovke na Drahovce pripravujeme ubytovaciu kapacitu pre ďalších štyridsať,“ informoval nás Vratko Javro.
Ubytovanie a základné potreby utečencom z Ukrajiny momentálne majitelia hotela Váh zabezpečujú na vlastné náklady. Mamičky so svojimi detičkami sú u nich ubytované bezplatne.
Na sociálnych sieťach sa už šíria informácie o zbierkach pre týchto utečencov. Vratko Javro preto žiada verejnosť, aby pomoc koordinovali cez nich: „Momentálne by sme privítali základné potraviny, aby si mali z čoho pre seba a deti uvariť. Pomôže im aj detská kozmetika, plienky či rôzne olejčeky.“
Na ceste k nim sú však aj ďalšie rodiny bez otcov, ktorí museli ostať bojovať za svoju vlasť, a to konkrétne z bombardovaného Kyjeva. „Pomohlo by nám rozšíriť ich zázemie ako napríklad ďalšou chladničkou, práčkou či sušičkou oblečenia, prípadne elektrickým sporákom s rúrou na pečenie,“ dodal Javro.
Deťom by však radi pripravili aj nejaký program, aby nemuseli ostať len na izbách. Dnes staršie deti zaviedli do Eko parku, no privítali by i pomoc pri zriadení improvizovanej škôlky či pomoc animátorov, ktorí by im vedeli zabezpečiť program.
Zo všetkého najviac sa však snažia dostať ich do bežného spôsobu života, ktorý mali predtým, ako ich domovy napadli ruskí okupanti. „Našou snahou je ich zaradiť do bežného života. Zabezpečiť mamičkám zamestnanie a deti zaradiť do plnenia bežných povinností. Oni potrebujú pomôcť prežiť pre Ukrajinu ťažké časy, nie žiť z milodarov,“ dodal Javro.
Zároveň žiada verejnosť, aby pomoc ukrajinským utečencom ubytovaným v ich zariadeniach koordinovali na nasledujúcom e-mailovom a telefonickom kontakte: