Graffiti sú nielen v našom meste problémom, ktorý doteraz máloktorá radnica dokázala uchopiť za správny koniec. Existujú riešenia, ktoré by nás neželaných nápisov a čarbaníc v istom rozsahu zbavili, a zároveň talentovaným pouličným umelcom poskytli legálny priestor na ukážku ich tvorby?
Čo je väčšia hanba? Pomaľovaný a postriekaný plot, ktorý grafiťáci premenili na viac-menej vkusnú pouličnú galériu, alebo kedysi jeden z najkrajších hotelov široko-ďaleko, ktorý už vyše 30 rokov chátra? (Autor: Juraj Sedlák)
Faktom zostáva, že
graffiti dozaista úplne nevymiznú, lebo vždy sa nájdu jedinci, ktorí nedokážu
rešpektovať žiadne ani sprejerskou komunitou nastavené pravidlá.
Problematike sa budeme podrobnejšie venovať v jednom z nasledujúcich vydaní. Na úvod vám prinášame plejádu graffiti v našich uliciach, ktoré pre kúpeľné mesto s ambíciami v turistickom ruchu predstavujú estetický problém, pre majiteľa nehnuteľnosti poškodenie majetku a pre iných sú posolstvom, umením, revoltou.
Ako hovorí český klasik: „Jména hloupých na všech sloupích.” Poškodzovať umelecké dielo kohosi iného? Absolútne neprípustné a cez čiaru! Chátrajúci amfiteáter bol v lete 2019 poskytnutý na Street art festival, počas ktorého na ňom pribudli legálne a vkusné graffiti. Opustené objekty odjakživa lákali sprejerov. Dokedy bude takým objektom piešťanský amfiteáter, je iná téma. Päsť na oko. Čo poviete – umenie alebo vandalizmus? Vandalizmus! Kto zaplatí za odstránenie graffiti na súkromnom majetku a nelegálnych miestach? Koľko to stojí? Stačí to premaľovať alebo je potrebná špeciálna technika? Existuje riešenie, ako graffiti eliminovať na minimum? Otázok je habadej. Vkusné graffiti dokáže väčšina z nás na vyhradených plochách bez problémov tolerovať, niektorí aj obdivovať. Street art môže byť spestrením ulice, lokality a nemusí byť vizuálnym smogom. Legálnych plôch pre sprejerov, ktorí reálne majú talent, je v Piešťanoch minimum. Toto je asi najkrajšia plocha v meste, ktorá by sa na legálny street art dala využiť. Vyžadovalo by si to súhlas vlastníka, vysokozdvižnú plošinu, čas a financie. Mohla by slúžiť napríklad na osvetu. Graffiti s podpisom. Otázka znie, dá sa nelegálna tvorba graffiti monitorovať priemyselnými kamerami a vytvorením grafologickej databázy, podľa ktorej by sa páchatelia dali identifikovať?
Slávnostným prestrihnutím pásky v pondelok 31. marca dostali obyvatelia Štúrovej ulice, ale i široká verejnosť komunikáciu oficiálne do užívania. Rozkopávky…
Útulku Piešťany, domovu pre stratené a nechcené zvieratá, nadišli ťažké časy. Keďže jeho fungovanie rovnako ako fungovanie ostatných organizácií závisí…