Bylinkárka radí: Alchemilka je bylinkou všetkých žien
Bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového sa alternatívnou liečbou zaoberá od chvíle, keď sama potrebovala pomoc. Je držiteľkou certifikátu, ktorý ju oprávňuje pestovať a spracovávať liečivé rastliny. Pozná všetky bylinky, ktoré rastú v našich lesoch, na lúkach i v záhradách. Náš seriál voľne nadväzuje na sériu článkov, ktoré sme už uverejnili v minulosti. Tentoraz vám Anna Kopáčová predstaví alchemilku žltozelenú.
Kontryhel, ženský plášť, divý muškát, husia nôžka, rosička sú jej ľudové názvy. Alchemilka žltozelená (Alchemilla xanthochlora) sa hojne vyskytuje na vlhkých lúkach, pri potokoch, vo vyšších polohách a v horských oblastiach a na okrajoch lesov. Je to trváca bylina vysoká 15 až 50 centimetrov. Listy majú 9 až 13-zúbkaté laloky. Kvety má drobné žltozelené, usporiadané do koncových vrcholkov. Kvitne od mája do augusta. V lievikovitom dne listov sa často tvorí krásna kvapôčka guľatá ako perla. Rastie od nížin po subalpínsky stupeň, hlavne na lúkach, pasienkoch a pri potokoch.
Zbieram celú kvitnúcu vňať, ktorá obsahuje účinné látky. Ženám slúži na oslabenú alebo nevyvinutú maternicu, pri menštruačných poruchách, pri bielom výtoku, v prechode, pri donosení plodu a na omývanie rán. V minulosti sa používala na zmierňovanie žalúdkových a črevných problémov. Oroseným listom sa odstraňovali pehy z tváre. Účinné látky alchemilky žltozelenej sú vitamín C, veľké množstvo minerálnych látok, organické kyseliny, kyselina salicylová, horčiny, triesloviny, flavonoidy.
Má mierne adstrigentné spazmolytické a stomachické účinky. Výhodou alchemilky pri užívaní je, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Upozornenie: Alchemilku žltozelenú nesmú užívať tehotné ženy!
Zmes na podporu plodnosti
Potrebujeme: 50 g alchemilky, 20 g rebríčka obyčajného, 20 g hluchavky, 10 g nechtíka lekárskeho
Postup: 100 g tejto čajovej zmesi zaparíme šálkou vriacej vody, 10 minút lúhujeme, precedíme a pijeme dvakrát denne, vždy čerstvo urobené.
Anna Kopáčová