V participatívnych rozpočtoch samospráv ľudia často hlasujú za včely
S finančnou podporou samospráv vznikajú menšie včelnice, včelári ich využívajú predovšetkým na popularizáciu včelárstva a vzdelávanie detí
Nápady zamerané na popularizovanie chovu včiel sú v participatívnych rozpočtoch samospráv, kde o finančnej podpore občianskych projektov rozhoduje verejnosť, zárukou úspechu. Vďaka podpore verejnosti zvíťazil vlani v participatívnom rozpočte mesta Trnava projekt mestských včiel, jeho autor Martin Michalík tak získal 5 000 eur na úle a ďalšie včelárske vybavenie. Zriadenie ďalšej včelnice v Trnave podporil zo svojho participatívneho rozpočtu aj Trnavský samosprávny kraj a svoje úle so včelami má najnovšie vďaka hlasovaniu obyvateľov tiež obec Biely Kostol pri Trnave. Všetky tieto včelnice využívajú včelári aj na šírenie informácií o včelách a včelárstve hlavne medzi deťmi a mládežou.
Včelári z peňazí od samospráv kúpili úle a ďalšie vybavenie potrebné pre chov včiel. Svoje skúsenosti z celoročnej práce so včelami potom odovzdávajú deťom. V Bielom Kostole najmenším obyvateľom priblížil život včiel Peter Baco a mieni v tom pokračovať. Takéto podujatia majú podľa starostky Ivety Paulovej nielen deti vzdelávať, ale aj spájať ľudí v obci. Rovnaké plány má v Trnave Martin Michalík, v jarných mesiacoch mu ich prekazila pandémia.
Aj keď včely prispievajú k zdravému životnému prostrediu a zdraviu obyvateľstva, v posledných rokoch počet včelstiev a včiel ubúda. Ohrozuje ich čoraz viac hrozieb, prevažne zapríčinených človekom. Nedostatkom kultúrne chovaných včelstiev trpia hlavne krajiny Európy.
Mestá a obce môžu podľa predsedu Slovenského zväzu včelárov Milana Rusnáka pomôcť včelárom vytváraním kvitnúcich verejných či komunitných záhrad, zelených striech, mestských parkov a lesoparkov. Podporu miestnych včelárov zabezpečí podľa Rusnáka aj kúpa slovenského medu.
sita