Ako sa starať o látkové rúška a čo s tými papierovými
Ochranné rúško na tvár sa stáva povinnou súčasťou oblečenia, ak chcete ísť von. Mesto Piešťany vydalo sériu odporúčaní ako sa starať o rúška, aby naozaj plnili svoj účel.
Radnica pripomína, že ak sa budú používať masky správne, môžu sa zmierniť možné negatívne dopady vírusu COVID-19 na spoločnosť. Aj keď máte nasadenú masku, pre vlastnú bezpečnosť aj ochranu zdravia svojich blízkych, treba sprísniť vlastnú disciplínu.
Ako nasadiť certifikované rúško na tvár?
Pred nanesením masky očistite ruky gélom na báze alkoholu alebo mydlom a vodou.
- Otvorte balenie a vyberte návod na použitie.
- Masku rozbaľte a skontrolujte si ju, či nie je poškodená.
- Potom ju správne otočte. Horný okraj masky je ten, ktorý ma modelovateľný prúžok. Práve ten zaistí tesný kontakt s pokožkou.
- Horným okrajom priložíme rúško na tvár, upravíme okraje pri nose, aby neodstávali. Upravte ju tak, aby medzi vašou tvárou a maskou neboli žiadne medzery.
- Zafixujeme rúško gumeným popruhom za ušami.
- Uistite sa, že maska zakrýva ústa, nos aj bradu. Pred samotným priložením na tvár, by sa mal nositeľ hladko oholiť. Inak cez medzery môže cirkulovať nefiltrovaný vzduch.
- Počas používania sa masky nedotýkajte; ak tak urobíte, vydenzifikujte si ruky.
- Pri skladaní masky z tváre, chytajte len popruhy.
- Vyhnite sa dotýkania prednej časti, ktorá filtrovala vzduch.
- Po zložení masky si umyte ruky.
- Masky na jedno použitie znova nepoužívajte. Zlikvidujte.
Látkové rúško je možné podľa odborníkov opakovane používať po prepraní vo vode teplejšej ako 60 stupňov Celzia. Papierové sa musia po jednom použití vyhodiť. Na webe českého Štátneho zdravotného ústavu to uviedli českí špecialisti.
„Jednoduché papierové alebo látkové rúška poskytujú čiastočnú ochranu niekoľko desiatok minút, presnejšie do tej doby, než pôsobením vlastného dychu zvlhnú,“ uviedli lekári. Papierové je potrebné vyhodiť, látkové možno vyprať nad 60 stupňov Celzia, vyvariť alebo prežehliť.
Ďalšie zásady ako chrániť seba a ostatných:
- Vyhýbajte sa úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi.
- Vonku sa nedotýkajte svojich očí, nosa a úst. Naučte tomuto pravidlu aj deti.
- Ak ste chorí, hoci len nachladnutí ostaňte doma.
- Kýchajte a smrkajte do jednorazových papierových vreckoviek, ktoré po jednom použití aj vyhodíte do koša.
- Čistite a dezinfikujte povrchy ako kľučka, smartfón, ovládač pomocou bežných domácich sprejov alebo utierok s alkoholom.
- Umývajte si ruky s mydlom pravidelne najmenej 20 sekúnd. Účinný dezinfekčný prostriedok by mal obsahovať najmenej 60% alkoholu.
- Udržiavajte zdravý životný štýl.
Cenné rady zdieľala na sociálne siete aj slovenská zdravotná sestra, ktorá si myslí, že ľudia by mali byť informovaní ako používať rúška a ako s nimi nakladať aj po zložení z tváre.
Podľa nej je najlepšie nasadiť si rúško už doma a zložiť ho až po príchode domov. Práve manipulácia hore-dole je totiž nebezpečná. Ak ideme napríklad do obchodu a stretneme sa s vírusom, je už na rúšku z vonkajšej strany, a teda si ho manipuláciou prenesieme na ruky a šuchneme do vrecka, alebo medzi nákup. Čiže namiesto ochrany si ho roznesieme všade a ešte sa popritom pochytáme po hlave, očiach, po nose či ústach.
A teda zásada je, nechytať sa ho až do snímania z hlavy. Ak máme látkové rúško, vždy ho po každom použití treba vydenzifikovať. Najlepšie je vziať rúško, dať ho do umývadla, zaliať vriacou vodou z varnej kanvice, priliať trošku iiehu alebo octu, ktorý je dobrý dezinfekčný prostriedok. Pôsobiť to necháme 1-2 hodiny a potom stačí už len opláchať, vysušiť a prežehliť. Ak je rúško zašpinené, môže sa už aj v rukach po takejto dezinfekcii preprať v prášku.
Jednorazové rúška sa dezinfikovať nedajú a musia sa používať skutočne len jednorazovo a následne ich treba odhodiť do uzavretej nádoby. Ak si ho prinesieme domov a odhodíme hocikde, je to ukážkový postup roznášania vírusov.
Tak, ako je dôležité rúška mať nasadené, tak je dôležité sa starať o ich bezpečnosť.