Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia
A dievky nariekajú, že sa nevydajú. Folklórny súbor Žito v sobotu 22. februára obchádzal príbytky, aby obyvateľom zvestoval, že fašiangom je koniec. Výslužku, ktorú folkloristi vyzbierali cestou, napokon rozdali ľuďom popoludní pred piešťanskou Zuckmann Villou.
Obdobie tancovačiek a veselíc sa pomaly, ale isto končí. Ešte kým sa v kalendári objaví dátum Popolcovej stredy, ktorá tento rok pripadá na 26. februára, treba dievky i mládencov poriadne vytancovať. Folkloristi zo Žita predviedli ľudové zvyky už v sobotu a bolo sa na čo dívať. Z davu obdivovateľov sa ozývalo ochkanie nad krásou tradícií.
Chlapci dievčatá vyzvŕtali a pozdvíhali k nebesiam, lebo podľa starých zvykov treba dievčatá vyhadzovať vysoko, aby konope vysoké narástlo. Zaspievali si aj pesničku Fašiangy, Turíce, ktorú pozná azda každý, no a potom už prišiel čas na krájanie a ponúkanie výslužky. Prítomní si pochutili na dobrotách i podebatovali pri ľudovej hudbe. Žito napokon pridalo aj nejaké tance a scénky a po skončení sa niektoré deti ešte s folkloristami odfotili. Masky mali totiž ohromujúce, ba dokonca ich každý rok obnovujú.
Napokon folkloristi ešte popozývali ľudí na svoje ďalšie vystúpenia, keďže už apríli pripravujú celovečerný program v Dome umenia. Nemalo by chýbať ani vynášanie Moreny, no uvidíme, kam sa ju po upálení rozhodnú hodiť, keďže Kolonádový most je v rekonštrukcii.
Fašiangy sú obdobím od Troch kráľov až po Popolcovú stredu, teda začiatok pôstu, ktorý trvá 40 dní do Veľkej noci. Mládenci poobliekaní do masiek sa v poslednú fašiangovú nedeľu vydávali na obchôdzku z domu do domu. Za odmenu dostávali slaninu, klobásu, vajíčka, koláče a, samozrejme, aj čo-to vypiť. K typickému pečivu patrili šišky, pampúšiky a fánky.
Vyvrcholenie sviatkov bolo vo fašiangový utorok, posledná muzika spojená s pochovávaním basy. Pri tomto symbolickom pohrebe miestni občania v prestrojení za farára, organistu a kostolníka uskutočnili obrad, pri ktorom bolo veľa plaču, smiechu a zábavy všetkých prítomných.