Manželia chodia zbierať odpadky, chcú žiť v čistejších Piešťanoch
Keď majú voľný čas, zoberie si mladý manželský pár Simona a Andrew rukavice, vrecia na odpadky a idú sa prejsť po svojej ulici.
Mladý manželský pár Simona Kubicová a Andrew Dombroff sa rozhodol začiatkom leta zmeniť svoje okolie. A nielen to.
Snažia sa, aby obyvatelia v Piešťanoch, ale aj vedenie radnice začali viac rozmýšľať čo s odpadkami.
Andrew, rodák z amerického štátu Ohio, žije na Slovensku necelý rok a v Spojených štátoch sezónne pracuje ako barman.
Do kúpeľného mesta sa presťahoval so svojou mladou ženou Simonou. Tridsaťročná Piešťanka dochádza denne za prácou do Bratislavy.
Bez plastov
Počas víkendov a vo voľnom čase majú obaja netradičnú záľubu: čistia ulice svojho mesta a jeho okolia.
„Zbierať odpadky sme sa začali v júni,” začína Simona svoje rozprávanie. Ako sama hovorí, od detstva bola vedená rodičmi k poriadku.
„Už od detstva ma vychovávali, že nesmiem odhodiť na zem odpadky, aby som mala čisto, upratané,” spomína rodáčka z „mesta snov”.
V tínedžerskom veku sa viac venovala ekológii a začala recyklovať odpad. Dnes napríklad vôbec nekupuje plastové fľaše, na pitie používa svoju kovovú, ktorú nosí všade.
Triedenie odpadkov doma je u nich samozrejmosťou. Snaží sa, aby v ich domácnosti produkovali odpad čo najmenej.
Začali konať
Keď sa vrátili začiatkom roka z cestovania po svete, rozhodli sa začať konať. „Moja mama vždy nadávala na odpadky za oknom, ale okrem ponosovania sa nič neurobila.
Tak sme sa raz zobrali s Andrewom a išli sme ich pozbierať,” smeje sa Simona. Po hodine a pol upratovania za panelákom na sídlisku Andreja Hlinku vyzbierali dve plné vrecká cigaretových ohorkov.
„Postupne som si povedala, že by som mohla upozorniť na tento problém, tak som založila účet na Instagrame a začala zverejňovať fotky z upratovania,” pokračuje Simona v rozprávaní.
Cez sociálne siete chcela upozorniť ľudí v Piešťanoch, aby sa viac starali o svoje okolie.
„Nemáme nijaký plán, iba sme si povedali, že každý musí začať od seba, ak chceme žiť v čistejšom svete. Veríme, že to možno niekoho inšpiruje a pridá sa,” zopakuje dôvod, prečo sa s manželom pustili do zberu neporiadku na chodníkoch a trávnikoch.
Špina medzi taxikármi
Ktoré miesto je podľa Simony v Piešťanoch najšpinavšie? „Chodím okolo toho miesta každý deň, keď idem na vlak do práce. Je to stanovište taxikárov pred železničnou stanicou, hrozne to tam zapácha, a okolie stanice,” usmeje sa energická brunetka.
Dodáva však, že neporiadok je podľa nej v celom meste – v centre, ale hlavne v okrajových častiach.
Preto sa rozhodli, že na stanovišti upracú začiatkom leta aspoň cigaretové ohorky. Nepomohlo to.
„Po mesiaci sme sa tam vrátili a je to tam ešte horšie a neviem, čo s tým robiť,” pokrčí Simona bezradne rukami.
Piešťany vs. Ohio
Keď s manželom upozornili taxikára, ktorý odhodil ohorok na zem, ten na nich začal kričať, nech mu to dokážu.
„Chceli by sme zmeniť, aby nebolo možné beztrestne takto znečisťovať mesto a prírodu,” pridá sa Andrew k rozhovoru.
Piešťany má rád. Na rozdiel od života v Ohiu je kúpeľné mesto „malé a pokojné”. Okrem cestovania rád chodí do hôr a po ďalších slovenských mestách. Manželke Simone oddane pomáha meniť ich okolie k lepšiemu.
Od júna už boli na „upratovacích prechádzkach” vyše dvadsaťkrát. Zakaždým doniesli vrece plné smetí. Priznávajú však, že bez osvety to nepôjde.
„Kontajnery na recyklovanie síce sú, ale okolo nich je veľký neporiadok,” hnevá sa mladá žena.
Mesto môže pomôcť
Verí, že cez sociálne siete si ich všimne aj vedenie mesta. Plánuje požiadať radnicu, aby budúci rok pred kúpeľnou sezónou zvážila povinné používanie vratných a recyklovateľných pohárov na verejných kultúrnych akciách a rozmiestnila viac nádob na recykláciu.
Prednedávnom upozornila úradníkov na skládku odpadu smerom na Hornú Stredu. Hovorí, že ak mesto nebude konať, upracú to sami.
Postupne si Simona cez sociálne siete všíma, že nie sú jediní v meste s takouto záľubou. Správy a fotografie z upratovania ulíc jej posielajú aj ďalší ľudia.
„V Piešťanoch je niekoľko skupiniek a podnikov, ktorí propagujú ekologické myslenie. Kontaktovali nás ďalší ľudia, ktorí chodia zbierať odpadky a nikto o nich nevie,” vypočítava Simona úspechy po letnej „upratovacej” sezóne.
Pohľad do sveta
Najviac sa jej zatiaľ páčilo na Novom Zélande, ktorý považuje za jednu z najčistejších lokalít na svete.
V Spojených štátoch podľa nej zasa majú problém, že používajú aj doma jednorazové plastové príbory a taniere. V Ekvádore si s odpadkami podľa nej ťažkú hlavu nerobia, podobne aj na Kube.
Keď boli na pláži a začali zbierať odpadky, postupne sa pridali ostatní turisti.
„Ak by sme zmenili pohľad len tým taxikárom, aby nehádzali ohorky na zem, je to výhra,“ hovorí Piešťanka.
„Možno sa postupne aj ľudia zamyslia a nebudú používať toľko plastov. Je to nezdravé a ničíme si prírodu.
Aj keď ich recyklujeme, zo zeme sa nevyparia, treba preto obmedziť ich používanie,” dodáva Simona.
Inšpirácia od dôchodcu
Jej vzorom je aktivista – dôchodca Miguel Angel Andaga Yaucha z mesta Puerto Ayora na Galapágoch. Ten z cigariet po turistoch vytvára sochy, a tak ich upozorňuje, aby neznečisťovali ostrovy.
Spoznanie sa s ním patrilo medzi najväčšie zážitky environmentálnych aktivitách Simony.
„Sme dobrovoľníci a sami sa učíme, čo robiť, a teší nás, že sa k nám postupne pridávajú,” usmeje sa.
S upratovaním však po letnej sezóne neskončia, už v septembri plánujú skupinové čistenie ulíc Piešťan aj s ďalšími dobrovoľníkmi.
Mladý pár môžete sledovať na Instagrame tu.