Odchod vojakov z Trnavy do SNP pripomenie rekonštrukcia udalosti
Odchod Trnavskej posádky na povstalecké územie po vypuknutí Slovenského národného povstania priblíži presne 75 rokov od tejto udalosti Klub vojenskej histórie Trnavská posádka. Jeho členovia v dobovom oblečení a s historickou technikou ukážu, ako to v tom čase vyzeralo v Trnave. Kolóna pôjde v piatok 30. augusta zo záhrady Západoslovenského múzea ulicami mesta.
Ukážka odchodu vojenskej kolóny bude len jedným zo série podujatí, ktoré pripomenú 75. výročie od začiatku SNP. Záujemcovia si tábor s dobovou vojenskou technikou môžu pozrieť v piatok a v sobotu od 9:00 do 20:00 v záhrade Západoslovenského múzea. V jeho priestoroch v piatok o 17.00 h otvoria výstavu Padli, aby sme my žili s podtitulom Trnavská posádka a odboj na západnom Slovensku. Autorkou je historička múzea Lucia Duchoňová. Súčasťou vernisáže bude uvedenie knihy Trnava a SNP. Zaoberá sa protifašistickým odbojom v Trnavskom kraji a úlohou Trnavskej posádky. Jej zostavovateľom je Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici.
Pietna spomienka pri príležitosti 75. výročia SNP sa v Trnave bude konať pri Pamätníku SNP v piatok o 10:00. V tento deň budú v uliciach mesta viaceré ukážky pouličných akcií v podaní členov Klubu vojenskej histórie Trnavská posádka.
Z Trnavy 30. augusta 1944 odišlo na povstalecké územie vyše 3500 vyzbrojených vojakov Trnavskej posádky a dobrovoľníkov. Ako príslušníci 1. československej armády na Slovensku sa aktívne zapojili do bojov v priestore Hronský Beňadik, Zlaté Moravce, Píla, Horné Hámre, Dolné Hámre, Nová Baňa, Žarnovica, Kremnica, Hronská Dúbrava a Dobrá Niva. K dispozícii mali desiatky vozidiel, 320 koní, 130 vozov, veľké množstvo zbraní, streliva a potravín.
Trnavská posádka bola v tom čase jediná, ktorá spolu s piešťanskými letcami odišla na povstalecké územie a zúčastnila sa bojov na strednom Slovensku. Posádky z iných miest na západnom Slovensku sa do SNP v tom čase zapojiť odmietli.
(SITA)