Piešťanci triedia len tretinu odpadu
V minulom roku sa Piešťancom podarilo vyseparovať 33,3 percent odpadov, zvyšok skončil na skládke. Oproti predchádzajúcim rokom sa trend mierne zvyšuje, no stále máme čo doháňať.
Kým vlani obyvatelia kúpeľného mesta vytriedili 33 percent odpadkov, rok predtým to bolo 32 percent. V roku 2016 ešte o čosi menej, 30 percent. Najviac sa Piešťancom podarilo separovať v roku 2014, keď vo farebných kontajneroch skončilo až 39 percent odpadu.
Kúpeľné mesto sa tak drží na celoslovenskej úrovni, ktorá predstavuje približne 30-percentné separovanie. Bude preto náročné splniť cieľ Európskej únie, keď do roku 2020 máme na Slovensku triediť a následne recyklovať až polovicu komunálnych odpadov. Naštartovať Slovákov by mal takzvaný „protiskládkový balíček“, ktorého súčasťou je nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov a novela zákona o odpadoch. Cieľom nového zákona je výrazne znížiť skládkovanie odpadu na skládkach, a to tak, aby už viac nebolo ekonomicky výhodné takýto odpad ukladať na skládkach.
V priebehu troch rokov sa majú poplatky za ukladanie odpadu na skládkach zvýšiť štvornásobne. V konečnom dôsledku to znamená, že ak nezačneme separovať viac, ročný poplatok, ktorý platíme mestu za vývoz smetí, môže a pravdepodobne i bude narastať. V súčasnosti je jeho výška na úrovni 0,073 eur na osobu na deň, respektíve 26,65 eur ročne.
(am)