Šírenie nepravdivej správy o únosoch detí je trestný čin
Policajný zbor SR v poslednom období eviduje zvýšený nárast nepravdivých správ o únosoch maloletých osôb na Slovensku, pričom toto šírenie podľa policajtov dosiahlo neúnosnú mieru. Obdobné nepotvrdené správy sa piešťanským regiónom šírili pred tromi rokmi.
„Tisícky občanov to zdieľajú na sociálnych sieťach, vo vysokom množstve odosielajú Policajnému zboru a v niektorých prípadoch sa hádajú s príslušníkmi zboru o pravdivosti správ,“ píše polícia na sociálnej sieti.
Polícia v tejto súvislosti pripomína, že niekoľkokrát dementovala prostredníctvom svojich sociálnych sietí hoax (nepravdivá informácia) o únosoch detí. „K únosom maloletých a mladistvých osôb na území Slovenskej republiky nedochádza. Najčastejšími dôvodmi ich nezvestnosti sú úteky z domu, úteky so starším partnerom a takzvané rodičovské únosy,“ zdôrazňuje polícia.
V minulosti sa podľa policajtov objavilo niekoľko prípadov, keď maloleté osoby povedali svojim rodičom o osobách, ktoré ich volali do vozidla, avšak nikdy sa hrozba ani len pokusov o únos nepotvrdila.
Obdobné nepotvrdené správy sa v regióne šírili v októbri v roku 2015, keď v Podolí vystrašilo školákov tmavé auto s vraj podozrivou posádkou, ktorá si mala fotiť deti. Hneď nasledujúci rok na jar v Trebaticiach a Rakoviciach malo dôjsť k pokusu o únos dvoch detí. O tri dni nato biela dodávka mala zasa zahatať cestu dvanásťročnému chlapcovi, idúcemu na bicykli zo školy z Rakovíc do Veselého.
„Napriek tomu Policajný zbor takéto prípady nikdy nepodceňuje a z bezpečnostno-preventívneho charakteru o nich informuje. Z toho vyplývajú občasné upozornenia miestnych obyvateľov, napríklad prostredníctvom obecného rozhlasu,“ zdôrazňuje polícia.
Policajný zbor SR v tejto súvislosti dodáva, že šírenie poplašnej správy je trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest až na dva roky, prípadne za istých podmienok až na osem rokov.
Jozef Vojčiniak/SITA