Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 8. novembra. Tento deň je Svetovým dňom urbanizmu a Svetovým dňom röntgenológie a röntgenológov. Meniny má dnes Bohumír.
Mužské meno Bohumír má slovanský pôvod a znamená „Bohu mier“, „zmieruj sa s Bohom“. Toto krstné meno je zaužívané skôr na území Čiech ako na Slovensku.
Bohumírovia sú značne citovo založení a pre svoj pokojný život potrebujú predovšetkým lásku a pocit, že ich stále niekto doma čaká, lebo samota je pre nich skľučujúca.
Bohumírovia sú objektívni a majú bezprostrednú povahu, môžme sa s nimi pustiť aj do chúlostivých tém. Vždy sa usilujú získať náklonnosť okolia a obklopujú sa ľuďmi, na ktorých majú silný vplyv.
Čo sa týka štúdia alebo vedomostí, priveľmi sa neučia, akurát si spomínajú. Sú doma v mnohých oblastiach. Schopnosti a fantáziu dobre uplatnia napríklad ako autori projektov alebo reportéri.
Známe osobnosti s menom Bohumír:
Bohumír Koubek – český sochár
V psom kalendári oslavuje meniny Dia, Murat a Omar.
Hudobný kalendár
1927 – narodil sa Ken Dodd (Liverpool, UK) spevák a zabávač. Ken bol populárny hlavne v 60. rokoch, v singlovej TOP 40 mal osemnásť piesní, tou prvou bola Love Is Like a Violin v júli 1960, ktorá sa dostala na 8. miesto. Najúspešnejšou bola Tears, ktorá sa ako jediná dostala až na prvé miesto. V roku 1982 mu kráľovná Alžbeta II. udelila Rád britského impéria.
1934 – narodil sa Doc Green (New York City), člen americkej skupiny Drifters. V októbri 1960 viedli prvýkrát americký rebríček so skladbou Save The Last Dance For Me. Úspešní boli v hlavne 60. rokoch, v hitparáde mali šestnásť piesní. Doc zomrel 10. marca 1989 v newyorskej štvrti Queens vo veku 54 rokov.
1944 – narodila sa Bonnie Bramlett (rodená Bonnie Lynn O’Farrell, Acton, Illinois, USA), speváčka, spolu s manželom Delaneym Bramlettom vytvorili dvojicu Delaney & Bonnie. V máji 1969 vydali prvú LP platňu Home, v júni 1971 mali v americkej hitparáde prvú pieseň Never Ending Song Of Love. Pri štúdiových nahrávkach s nimi spolupracoval aj známy gitarista Eric Clapton, Duanne Allman zo skupiny Allman Brothers Band, Dave Mason či Leon Russel. Vydali sedem albumov a kompilácií.
1945 – narodil sa Don Murray (Glendale, California, USA), hráč na bicích nástrojoch skupiny Turtles. Už v septembri 1965 mali v hitparáde prvú skladbu It Ain’t Me Babe. Pod týmto názvom vydali dva mesiace nato aj prvý album. Skupina bola úspešná hlavne v druhej polovici 60. rokov. Murray zomrel 22. marca 1996 vo veku 50 rokov.
1946 – narodil sa Karel Kahovec, Praha, spevák, gitarista a skladateľ. Začínal s bigbítom na začiatku 60. rokov, prešiel skupinami Matadors a Flamengo. Z tej doby sú známe hity Paní v černém, Poprava blond holky či Svou lásku jsem rozdal. Od roku 1971 bol členom Country Beatu Jiřího Brabca a preorientoval sa na country štýl. V tej dobe bol v Country Beate speváckym partnerom Nade Urbánkovej. V 90. rokoch obnovil skupinu George & Beatovens a po smrti Petra Nováka s ňou pokračuje v koncertnej činnosti.
1946 – narodil sa Roy Wood (Birmingham, UK), spevák, skladateľ a multiinštrumentalista. V roku 1970 založil skupinu Electric Light Orchestra. Po roku však z nej odišiel, v roku 1972 založil formáciu Wizzard. Počas svojej muzikantskej dráhy založil aj ďalšie kapely, v roku 1975 Wizzo Band a v roku 1979 Roy Wood’s Helicopters.
1949 – narodila sa Bonnie Raitt (Burbank, California, USA), speváčka a gitaristka, dcéra broadwayiského herca a speváka Johna Raitta. Úspešné pre ňu boli hlavne 90. roky, v hitparáde mala 5 skladieb, najúspešnejšou bola v auguste 1991 Something To Talk About, ktorá sa dostala na piate miesto. Bonnie je držiteľkou desiatich cien Grammy.
1954 – narodila sa Marcela Králová (Karlove Vary), speváčka. Popularitu jej prinieslo účinkovanie v programe Haló, tu orchester a balet Československej televízie. V roku 1980 získala zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Monogram D+M. V roku 1983 vydala LP platňu Magie lásky, v roku 1995 album s názvom Marcela Králová. V máji 2011 vyšiel album Láska k nám přilétá.
1957 – narodil sa Porl Thompson (Wimbledon, UK), exgitarista britskej post-punkovej skupiny The Cure, hral v nej do roku 2010.
1961 – narodil sa Martin Ďurinda (Bratislava), spevák, skladateľ a gitarista, líder skupiny Tublatanka. Túto rockovú formáciu založil v roku 1982 práve Martin Ďurinda. V trojčlennej zostave boli okrem neho basový gitarista Pavel Horváth a bubeník Juraj Černý. Prvý koncert hrali v Bratislave 31. januára 1983. Počas ďalších dvoch rokov sa presadili na československej hudobnej scéne a v roku 1985, ešte ako amatérska skupina, vydali prvý album Tublatanka. Na profesionálnu dráhu sa vydali o rok neskôr, vydali albumy Skúsime to cez vesmír (1986), Žeravé znamenie osudu (1988), Nebo, peklo, raj (1990). Piesne pre skupinu skladala dvojica Martin Ďurinda a textár Martin Sarvaš. Dnes majú na svojom konte 14 vydaných albumov a kompilácií.
Lekárenská pohotovosť
Lekáreň POD KOLONÁDOU Winterova 14, 92101 Piešťany 16:00 – 22:30
Podujatia, akcie
KINO FONTÁNA:
o 17.30 a 20.00 h
Ten, kto ťa miloval
Nová česká krimikomédia na motív knihy Marie Poledňákovej. Príbeh je zasadený do prostredia predvianočného zhonu známeho kúpeľného mesta. Hlavným rozprávačom príbehu mal byť nepodplatiteľný policajt, milujúci manžel a skvelý otec, ktorý však iróniou osudu hneď na začiatku deja zomrel pri autonehode. Na povrch však vyplávali niektoré podozrivé skutočnosti. Slovenská premiéra.
ČR-2018, MP 12, originálna verzia, 90 min.
Vstupné: 5 €
GALÉRIA KSC FONTÁNA:
16.10. – 11. 11.
Česká a slovenská maľba
Výstava obrazov z Medzinárodných maliarskych sympózií v spolupráci s Balneologickým múzeom Imricha Wintera v Piešťanoch
FOYER KSC FONTÁNA:
1.-11. 11.
AUTOLINEA 2018 archDESIGN
50 rokov designu automobilových karosérií v Československu
Výstava fotografií
FOYER MSKS:
6.11. 2018 – 6. 1. 2019
Jesenné impresie
Ilustrovaná poézia
DOM UMENIA:
o 18.00 h
FILM
PIEŠŤANSKÉ RENDEZVOUS
OTCOVA VOLGA
Eva je kostýmová výtvarníčka, pôžitkárka a manželka šarmantného Ludvíka, ktorý však veľmi nečakane a bez rozlúčenia umrie. Aké prekvapenia a zistenia ju po smrti manžela čakajú odhalí spolu s dcérou na putovnej výprave Ludvíkovým veteránom Volga GAZ 21.
Réžia: Jiří Vejdělek
Hrajú: Eliška Balzerová, Tatiana Vilhelmová, Martin Myšička, Boleslav Polívka, Emília Vášaryová, Vilma Cibulková, Eva Holubová, Hana Maciuchová, Jana Plodková, Václav Neužil…
Komédia/dráma ČR-2018, MP 12, česká verzia, 90 min.
Vstupné: 4 €
Výstavy:
2.10. – 2. 12.
PIEŠŤANSKÉ RENDEZVOUS – 20. ročník
PRVÁ/PRVNÍ REPUBLIKA 2
Pokračovanie výstavy slovenských a českých výtvarných umelcov: Bohumil Eliáš – sklo, Tomáš Hřivnáč – grafika, Boris Jirků – maľba, Alexej Vojtášek – maľba, Juraj Čutek – sklo, Karol Felix – grafika, Marián Komáček – maľba
6.11. – 2. 12.
PIEŠŤANSKÉ RENDEZVOUS
Vasil Stanko
Kolekcia stereo fotografií cyklu s názvom
MILENCI Z ROKU DVA
Stála expozícia, foyer, 2. poschodie
Akademický maliar Jozef Bubák
SYMFÓNIA O ČLOVEKU
Maľba – akryl
Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené
ELEKTRÁRŇA:
Ut. – Pi.
PIEŠŤANY OČAMI WINTERA (plány a realizácie)
Náučná výstava o plánoch a nezrealizovaných projektoch Ľudovíta Wintera v Piešťanoch, od rozsiahlej mestskej štvrte Floreát po lanovku na Červenú vežu. Zorganizované občianskym združením ProWinter a Balneologickým múzeom Imricha Wintera v Piešťanoch pri príležitosti 50. výročia úmrtia Ľ. Wintera.
Pre veľký záujem verejnosti sa výstava predlžuje až do 30. 11.
Vstup voľný
LA MUSICA:
o 16.30 h
Chlieb náš každodenný
Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch vás pozývajú na podujatie „Chlieb náš každodenný“. Hosť: Ing. Soňa Gavurníková, PhD. – vedúca Laboratória kvality pšenice NPPC – VÚRV
o 19.30 h
IX Oldies
live oldies rock songs