Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 25. októbra. Tento deň je Európskym dňom občianskeho práva a Svetovým dňom cestovín. Meniny majú Aurel.
Mužské meno Aurel má latinský pôvod a v preklade znamená „zlatý“, „zlatučký“. Nevie byť nikomu oporou a nemá silný charakter. Vždy je jemný, milý, ovládateľný a zneužívaný. Jeho povaha mu prekáža v snahách stať sa skutočným mužom.
Chce dosiahnuť vysoký cieľ, ale nikdy sa mu to celkom nepodarí. Sklamania, nedôvera okolia v jeho schopnosti, jeho komplexy menejcennosti a podceňovanie samého seba sa podpíšu pod jeho neúspechy.
Až keď si uvedomí, že nie je a nikdy nebude taký istý, ako ostatní jeho známi, potom dokáže využívať svoje sily na to, aby dosiahol úspech – po svojom a nie podľa očakávaní iných.
Ovplyvňuje ho Slnko. Jeho ochranné kamene sú jantár, topás a olivín.
Známe osobnosti s menom Aurel:
Aurel Stodola – slovenský technik, fyzik a vynálezca.
V psom kalendári oslavuje meniny b
Hudobný kalendár
1825 – narodil sa Johann Strauss mladší, Viedeň, skladateľ, vyslúžil si pomenovanie „kráľ valčíkov“. Bol synom Johanna Straussa staršieho, ktorý bol rovnako skladateľom. Je autorom známych operiet Netopier, Cigánsky barón, Noc v Benátkach a Viedenská krv. Zomrel 3. júna 1899 vo veku 73 rokov vo Viedni.
1838 – narodil sa George Bizet (Paríž), francúzsky hudobný skladateľ. Mal šestnásť, keď zložil prvú symfóniu, Symphony in C Major. Premiéru mala v novembri 1855. Preslávil sa operou Carmen, ktorá mala premiéru v roku 1875. Zomrel mladý, vo veku 36 rokov 3. júna 1875.
1941 – narodila sa Helen Reddy (Melbourne), austrálsko-americká speváčka. V roku 1971 mala v hitparáde prvú skladbu I Don’t Know How To Love Him z muzikálu Jesus Christ Superstar, ktorej originálnu verziu v muzikáli naspievala Yvonne Elliman. V americkej TOP 40 hitparáde mala celkom štrnásť skladieb, tri z nich, I Am Woman, Delta Dawn a Angie Baby sa dostali na prvé miesto.
1944 – narodil sa Jon Anderson (Accrington, Lancashire, UK), exspevák a skladateľ skupiny Yes, bol v nej do roku 2004. Artrockovú formáciu Yes založili v Londýne v júni 1968 práve spevák Jon Anderson a basový gitarista Chris Squire. V júli 1969 vydali prvú LP platňu Yes. V novembri 1983 vyšiel album s číslovkou 90125 ako názov. Skladba Owner Of A Lonely Heart z neho sa dostala na prvé miesto americkej hitparády a ďalšia skladba Cinema dostala cenu Grammy. Na svojom konte majú viac ako tri desiatky vydaných albumov a kompilácií. Anderson odišiel z Yes v roku 2004. Známa je jeho dlhoročná spolupráca s Vangelisom, s ktorým vydali štyri albumy. Anderson vystúpil 15. augusta 2009 na hrade Devín na koncerte Pocta slobode. Spolu s Mirom Žbirkom odohrali 8. augusta 2012 v londýnskom Sadler’s Wells Theatre koncert v sprievode symfonického orchestra Capella Istropolitana pod vedením dirigenta Adriána Kokoša počas XXX. Letných olympijských hier.
1947 – narodil sa John Hall (Londýn), bubeník skupiny Equals. Túto formáciu založil v roku 1965 v Londýne gitarista a spevák Eddy Grant. Bola to jedna z prvých anglických skupín, v ktorej sa zišli muzikanti svetlej aj tmavej pleti. Známymi sa stali hlavne vďaka skladbe Baby Come Back, ktorá sa stala veľkým hitom doma na britských ostrovoch aj v Európe a v júli 1968 viedla anglický rebríček.
1947 – narodil sa Glenn Tipton (Blackheath, West Midlands, UK), gitarista heavy metalovej skupiny Judas Priest. Prišiel do nej v roku 1974. V rámci Epitaph Tour odohrali 9. mája 2012 koncert v bratislavskej Incheba Expo Aréne.
1950 – narodil sa Chris Norman (Redcar, North Yorkshire, UK), spevák, gitarista a skladateľ, exčlen skupiny Smokie. V roku 1974 vydali prvý album Pass It Around. Prvú skladbu v hitparáde If You Think You Know How To Love Me mali v júli 1975. V septembri 1975 vydali druhý album Changing All The Time. Na ňom bol prvý veľký hit skupiny Don’t Play Your Rock‘ N’Roll To Me. V roku 1979 nahral Chris Norman so Suzi Quatro duet Stumblin‘ In. Veľmi úspešné pre skupinu bolo obdobie druhej polovice 70. rokov, v hitparáde mali jedenásť skladieb, medzi nimi Oh, Carol či Mexican Girl. V roku 1985 odišiel Norman zo skupiny na sólovú dráhu. Jeho prvým hitom bola pieseň Midnight Lady v roku 1986.
1953 – narodila sa Viera Briestenská (Bratislava), členka vokálnej skupiny Trend. Účinkovali ako sprievodná skupina Marcely Laiferovej, od roku 1976 sa venovali štúdiovej práci, nahrávali sprievodné vokály pre viacerých slovenských interpretov.
1955 – narodil sa Matthias Jabs (Hannover, Nemecko), gitarista skupiny Scorpions. Pred ňou hral v skupinách Lady, Fargo a Deadlock. V skupine Scorpions nahradil v roku 1978 Ulricha Rotha. Túto hardrockovú formáciu založili bratia Michael a Rudolf Schenker v roku 1965 v Hannoveri. Úspešní v Európe sú od 80. rokov, s albumom Blackout, vydanom v apríli 1982, dosiahli úspech aj v Spojených štátoch. V novembri 1990 vydali album Crazy World, na ktorom boli hity Wind Of Change a Send Me An Angel.
1959 – narodil sa Miroslav Noga (Bratislava), herec a spevák. Vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení, od roku 1990 bol členom divadla Astorka Korzo 90. Spolu so Štefanom Skrúcaným spolupracovali na televíznych a rozhlasových zábavných programoch. Nahrali štyri albumy, Keby som bol detským kráľom, Bomba kšeft, Molotov koktejl a No Problem. V roku 1997 vydal sólový album Hra na telo.
1961 – narodil sa Chad Smith (Richfield, Minnesota, USA), hráč na bicích nástrojoch skupiny Red Hot Chili Peppers. V roku 1988 nahradil za bicími Jacka Ironsa.
1963 – narodil sa John Levén (Stockholm, Švédsko), basový gitarista skupiny Europe. V roku 1981 v nej nahradil Petra Olssona. Táto formácia vznikla pod prvým názvom Force v roku 1969, názov Europe používali od roku 1983. V tom istom roku ich priateľka speváka a hráča na klávesy Joeya Tempesta prihlásila do švédskej súťaže talentov Rock-SM. Vyhrali ju, naviac Joey Tempest dostal cenu ako najlepší spevák a John Norum ako najlepší gitarista. Víťazstvo im otvorilo cestu k nahraniu prvého albumu s názvom Europe, ktorý vydali vo februári 1983. V máji 1986 vydali úspešný album The Final Countdown, ktorý sa dostal na prvé miesto v anglickom rebríčku. Z neho sú aj najväčšie hity The Final Countdown, Rock The Night a Carrie. V anglickej hitparáde mali šesť skladieb.
1984 – narodila sa Sara Lumholdt (Stockholm), členka švédskej skupiny A*Teens.
1984 – narodila sa Katy Perry (rodená Katheryn Elizabeth Hudson, Santa Barbara, California, USA), speváčka. Na scéne je od roku 1999, v marci 2001 vydala debutový album s názvom Katy Hudson. Svetový úspech jej priniesol tretí album Teenage Dream, ktorý vyšiel v auguste 2010 a jeho predaj dosiahol šesť miliónov výliskov.
1992 – zomrel Roger Miller (*2. januára 1936 vo Forth Worth, Texas), spevák, skladateľ a gitarista. Patril k popredným osobnostiam americkej country hudby šesťdesiatych rokov.
Lekárenská pohotovosť
Lekáreň Dr. MAX Winterova 1745/41, 92101 Piešťany 16:00 – 22:30
Podujatia, akcie
KINO FONTÁNA
o 17.30 a 20.00 h
Pivnica
Dráma, v ktorej dlhoročné manželstvo Milana a Táni je v troskách a spája ich len jediná dcéra Lenka. Keď sa však mladá tínedžerka nevráti z párty domov, ich život sa obráti naruby. Pohltí ich bezmocnosť, strach a pocit viny. Nikto im nevie pomôcť, Milan už neverí ani policajnému pátraniu a preto sa rozhodne odhaliť pravdu sám.
SR/ČR/Rusko-2018, MP 15, originálna verzia, 114 min.
Vstupné: 5 €
GALÉRIA KSC FONTÁNA:
16. 10. – 4. 11.
Česká maľba
10. ročník – výstava obrazov
FOYER MSKS:
4.9. – 4. 11.
Vojtech Haring
Kreslený humor
DOM UMENIA:
o 18.00 h
Be2Can5 2018 – prehliadka filmov z filmových festivalov Berlín, Benátky a Cannes
LÁSKA MEDZI REGÁLMI
Berlinále 2018, Cena Ekumenickej poroty
Christian je bitkár a muž s pochybnou minulosťou. Jednu etapu má za sebou, druhú začína ako pomocná sila vo veľkosklade. Pre niekoho, kto sotva zvláda svoj vlastný život a vegetuje na sociálnom dne, je aj toto veľká výzva. Láska medzi regálmi je krehká, civilná a realistická romanca z miesta, odkiaľ nevidieť nebo.
Réžia: Thomas Stuber
Dráma Nemecko-2018, MP 15, 125 min.
Vstupné: 3 €
Výstavy:
2.–28. 10.
PIEŠŤANSKÉ RENDEZVOUS – 20. ročník
Českí panovníci na reliéfnych obrazoch Jarmily Haldovej z Orlických hôr (ČR)
2.10. – 2. 12.
PIEŠŤANSKÉ RENDEZVOUS – 20. ročník
PRVÁ/PRVNÍ REPUBLIKA 2
Pokračovanie výstavy slovenských a českých výtvarných umelcov: Bohumil Eliáš – sklo, Tomáš Hřivnáč – grafika, Boris Jirků – maľba, Alexej Vojtášek – maľba, Juraj Čutek – sklo, Karol Felix – grafika, Marián Komáček – maľba
Stála expozícia, foyer, 2. poschodie
Akademický maliar Jozef Bubák
SYMFÓNIA O ČLOVEKU
Maľba – akryl
Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené
ELEKTRÁRŇA:
Ut. – Pi.
VZDELÁVACIE PROGRAMY PRE ŠKOLY
Ponuka vzdelávacích interaktívnych programov a workshopov pre žiakov základných a stredných škôl. Programy prebiehajú spravidla v dopoludňajších hodinách, po dohode je možné termíny prispôsobiť. Kompletná ponuka vzdelávacích programov na www.elektrarnaplestany.sk/vzdelavanie. Rezervácia a bližšie informácie u koordinátorky pre vzdelávanie Ing. Lenky Menyhartovej na tel. 0949/657 193 alebo na lenka.menyhartova@elektrarnapiestany.sk.
Ut. – Pi. do 25. 10.
PIEŠŤANY OČAMI WINTERA (plány a realizácie)
Výstava
Náučná výstava o plánoch a nezrealizovaných projektoch Ľudovíta Wintera v Piešťanoch, od rozsiahlej mestskej štvrte Floreát po lanovku na Červenú vežu. Zorganizované občianskym združením ProWinter a Balneologickým múzeom Imricha Wintera v Piešťanoch pri príležitosti 50. výročia úmrtia Ľ. Wintera.
Pre verejnosť je výstava sprístupnená vždy počas otváracích hodín.
Vstup voľný
LA MUSICA:
o 17.00 h
Stretnutie s Božidarou Turzonovovou
Medzinárodný klub žien v Piešťanoch (PIWC) pozýva na stretnutie s vynikajúcou slovenskou herečkou Božidarou Turzonovovou do Klubovne La Musica
o 19.30 h
IX Oldies
live oldies rock songs