Hudobný tip: Link Wray & The Wraymen (1960)
V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.
Meno amerického gitaristu Linka Wraya môžete poznať z vyše dvoch desiatok štúdiových albumov, niekoľkých desiatok singlov alebo jeho výskytu vo filmových soundtrackoch, z ktorých najznámejší patrí práve k filmovému kultu 90. rokov, Pulp Fiction, alebo Batmanovi zo 60. rokov. Na nahrávkach a retro odkazoch sa hudba Linka Wraya nekončí. Jeho hudobný vplyv môžeme vystopovať až na hardrockových a protopunkových nahrávkach 70.-90. rokov, čoho príčinou je Wrayov živelný, na svoju dobu miestami nečakane ostrý zvuk. Výbornou ukážkou tohto znaku gitaristovej tvorby je album Link Wray & The Wraymen z roku 1960.
Wrayov inštrumentálny rock sa pohybuje v rozmedzí country, rockabilly, surf rocku, klasických žánrov 50. rokov, do ktorých dokáže vniesť o niečo viac skladateľskej rafinovanosti a prekračovať čisto zábavné, tanečné rozmery populárnych žánrov. Skladby Rendezvous, Ramble, Dixie Doodle, úvodná Caroline alebo Radar v sebe dnes už nesú tón notorickej známosti a pocitu mnohonásobného počutia ich motívov. V týchto popkultúrnych reminiscenciách vo Wrayovom debutovom albume aj po vyše 50 rokoch stále prežíva odér neokázalej a zábavným priemyslom nie úplne vyťaženej a domestifikovanej divokosti.
Michael Papcun