Hudobný tip: Mac Miller
V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.
Vo večerných piatkových hodinách sa začala servermi šíriť správa, že vo veku 26 rokov zomrel pittsburský raper, producent a spevák Mac Miller. Prierez jeho tvorby bude náplňou tohtotýždňového hudobného tipu.
Miller prešiel v priebehu necelých štyroch rokov, ktoré ubehli od jeho mixtapu K.I.D.S z roku 2010 a série prelomových nahrávok Faces, The Divine Femine alebo Swimming, mimoriadnou zmenou. Od chalana rapujúceho o mrazenej pizzi a nikoch do polohy, v ktorej demonštruje flexibilnosť a polohovú univerzálnosť hip-hopovej hudby. V roku 2014 na hodinu a pol dlhom mixtape Faces (ktorý aj produkoval) premiešal hip-hop nahusto s džezovou hudbou len rok potom, čo na mixtape Delusional Thomas prechodne zakotvil v horrorcorových žánrových končinách.
Na posledných dvoch štúdiových albumoch Divine Femine a Swimming sa v jeho tvorbe dlhodobo akcentovali najmä soulové, džezové a R&B vplyvy. Z Millera sa stal hudobník prepájajúci svoj rapový základ so sofistikovaným glamourom. Jeho prejav si osvojil nadľahčené a baladické roviny, podfarbené atmosférickými, éterickými inštrumentálkami.
Mac Miller vyčnieval spomedzi svojich súčasníkov schopnosťou obratne miešať rôznorodé prvky a žánre populárnej hudby. Opakovane dokazoval, aké dôležité je v súčasnej hudbe neselektovať pojmy „pop“ a „experiment“, aké zbytočné je pevne škatuľkovať a aké nudné sú vopred budované očakávania. Millerova tvorba je v prvom rade o slobode.
Michael Papcun