Ambulantnú pohotovosť pomáhal vyriešiť kraj
Zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja výrazne pomohli pri zabezpečení pevnej ambulantnej pohotovostnej služby pre všetkých občanov kraja, hoci je to kompetencia ministerstva zdravotníctva.
Od 1. júla nadobudla účinnosť novela zákona č. 576/2004 o zdravotnej starostlivosti, v službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Doteraz existujúca Lekárska služba Prvej pomoci (LSPP) sa nahrádza pevnou ambulantnou pohotovostnou službou (APS). Túto zmenu legislatívne pripravilo ministerstvo zdravotníctva.
V zmysle novej úpravy zákona mal štát (ministerstvo zdravotníctva) zabezpečiť výberové konania na tzv. pevné body APS, čiže miesta, kde majú byť služby ambulantnej pohotovosti poskytované. V TTSK bolo ministerstvom stanovených 7 pevných bodov APS pre dospelých (Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Piešťany, Hlohovec, Skalica, Senica) a 6 pevných bodov APS pre deti a dorast (Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Piešťany, Skalica, Senica).
Lenže po 1. kole výberového konania boli v našom kraji obsadené len 3 pevné body pre dospelých, aj pre deti a dorast (okresy Piešťany, Senica a Dunajská Streda). Štát teda na území Trnavského kraja nedokázal zabezpečiť službu APS vo viac ako polovici siete pevných bodov APS.
„Práve tu, a to chcem zdôrazniť, výrazne vstúpili do hry zástupcovia trnavskej župy. Hoci zodpovednosť za tento problém nesie podľa zákona ministerstvo zdravotníctva – výberové konanie bolo v kompetencii ministerstva a samosprávne kraje neboli prizvané k žiadnej súčinnosti, trnavská župa vyvinula nad rámec zákonných povinností maximálne úsilie a snahu, aby služba APS bola, dostupná všetkým obyvateľom kraja,“ vysvetlil trnavský župan Jozef Viskupič.
„Okamžite, ako sme získali informáciu o výsledku z 1. kola výberového konania, iniciovali sme osobnú komunikáciu s lekármi a poskytovateľmi. Len vďaka mimoriadnemu nasadeniu župy a ústretovosti lekárov a poskytovateľov dnes môžem konštatovať, že sme dosiahli dohodu na prevádzkovaní pohotovostí aj v ďalších troch pevných bodoch.“
Posledný neobsadený pevný bod predstavovala Nemocnica s poliklinikou Hlohovec. Aj v tomto prípade už bola ministerstvu zdravotníctva odoslaná žiadosť o vydanie dočasného poverenia. Dnes na základe rozhodnutia o dočasnom poverení, bude služba APS zabezpečená aj v okrese Hlohovec. Tým sú pre občanov zabezpečené všetky miesta pohotovostnej služby v TTSK.
So službami APS však úzko súvisí aj prevádzka lekární, pretože darmo pacient získa cez APS rýchlu diagnózu, keď najbližšia pohotovostná lekáreň by bola v inom meste či obci v kraji. „Som rád, že aj tu môžem informovať o úspešnom výsledku, dohode s lekárňami, ktoré budú k dispozícii vždy v blízkosti sídla pohotovosti,“ doplnil J. Viskupič.
Ak by TTSK sám nevyvinul iniciatívu, občania by sa po 1. júli k službám APS v niektorých bodoch jednoducho nedostali. „Ako predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 teda musím povedať, že ministerstvo posunulo horúci zemiak do rúk samosprávnych krajov a nebyť nás, veľká časť siete by nebola zabezpečená. Viem, že v niektorých samosprávnych krajoch mali veľké výhrady k bodom APS, ktoré im určilo ministerstvo. A určite išlo aj o oprávnené protesty,“ dodal Jozef Viskupič a na záver doplnil: „Dovoľte mi ešte poďakovať lekárom a lekárnikom za ústretovosť, najmä tým, ktorí sa rozhodli zabezpečovať pohotovosť na dobrovoľnej báze.“
TS TTSK