„Strojarina“ má budúcnosť
Voľba budúceho povolania je pre rodičov i žiakov jedným z najťažších rozhodnutí. Tým, ktorí sa rozhodli pre strojárstvo a elektrotechniku na Strednej odbornej školy technickej v Piešťanoch, prišiel v piatok 15. júna bývalý študent školy Ivan Samko povedať, že sa rozhodli skutočne dobre.
„Ako absolvent som sa rád vrátil na túto pôdu z dôvodu, aby som sa stal akýmsi priekopníkom v téme a poskytol žiakom viac informácií o pracovnom trhu v našom okolí,“ uviedol Ivan Samko, ktorý podniká v odbore, a chcel poukázať na to, že v danej oblasti trh práce trpí nedostatkom pracovnej sily.
Okrem praktických informácií či prezentácie 3D tlačiarne pre študentov zriadil akúsi miniprevádzku. „Ukazujeme im určité spôsoby výroby a zaraďujeme ich do úkonov ako delenie materiálu, vŕtanie, rezanie závitov. Oboznamujeme ich s prácou s antikorou alebo čiernymi materiálmi,“ prezradil I. Samko.
V budúcom školskom roku by chcel do projektu zapojiť aj ostatné triedy a rozšíriť ho o mimoškolskú činnosť. Študenti sa majú priučiť praktickým zručnostiam a uvedomiť si, že „strojarina“ má budúcnosť. Naopak, zabehnutí pracovníci sa budú môcť inšpirovať „mladou krvou“.
Stredná odborná škola technická sa venuje najmä výučbe v odboroch strojárstvo a elektrotechnika. Spolupracuje s firmami v okolí Piešťan formou duálneho vzdelávania, teda študenti získavajú prax a niektorí po absolvovaní štúdia i pracovné zmluvy.
„V posledných dvoch-troch rokoch je o našich absolventov veľký záujem dokonca až v Bratislave. Záujem zo strany zamestnávateľov je v súčasnosti väčší ako naša škola môže uspokojiť, čo je najmä z dôvodu, že strojárske odbory boli dlho zaznávané a v období krízy sme ich ani nevyučovali,“ dodal riaditeľ školy Jozef Porubčan.
Podľa neho je o absolventov strojárskych a elektrotechnických odboroch veľký záujem, no napriek tomu k nim rodičia budúcich stredoškolákov stále nemajú výrazne pozitívny vzťah.
(am)