Veľkolepá oslava narodenín ON Semiconductor Slovakia
Spoločnosť On Semiconductor Slovakia, sídliaca v bývalých priestoroch koncernového podniku Tesla Piešťany, oslavovala svoje dvadsiatiny vo veľkom štýle. V sobotu 9. júna mohli návštevníci aj vinšovníci zažiť veľkolepú narodeninovú šou.
Piešťanci vytvorili aj živú reťaz s robotom Nao, keď sa 241 detí i dospelákov pochytalo za ruky s androidom a urobili dlhokánsku mexickú vlnu. Tá vojde do histórie slovenských rekordov. Sympatického robotíka ešte predtým naučili jeho ítečkárski kamaráti vinš. Humanoid zaželal On Semiconductoru Slovakia k jeho narodeninám všetko dobré, ba si i zanôtil. Ľudia mu nadšene tlieskali a výskali.
Opodiaľ lietali ako muchy nad trávnikom tie najprofesionálnejšie drony, ktoré používajú pri svojej činnosti poľnohospodári aj krajinári. V priestoroch bývalej tesláckej jedálne umelecky nadaný robot kreslil portréty ľudí, fotobúdka, pardon – fotozrkadlo sa išlo zblázniť od množstva záujemcov, ktorí si želali okamžitú fotku z narodeninovej oslavy. V hornom rohu fotky s aktuálnou postavou človeka bolo napísané: „20 výročie ON Semiconductor Slovakia“ a dolu heslo: „Nie som síce mikročíp, ale dokážem zmeniť svet.“ Pozadie bolo ako inak – vesmírne.
Pri jednom z prezentačných stolíkov sme objavili zástupcov piešťanskej Strednej priemyselnej školy elektrotecnickej – tratiaka z robotického krúžku Mateja Černého a učiteľa odborných predmetov Cyrila Pospěcha. Len šéf krúžku Jozef Dragula kdesi pobehoval a debatil s organizátormi. „Pozvali nás, aby sme tu predstavili naše modely robotov, ktoré uspeli v rámci Európskej únie,“ uviedol C. Pospěch.
Priznal sa, že je milo prekvapený z toho, ako to v podniku, kde odpracoval kedysi ako Teslák 20 rokov a 14 dní vyzerá. „Mám 76 rokov a stále chcú, aby som učil. Viete, čomu som strašne rád? Keď vidím tie ruiny amerických fabrík vo filmoch, hrdzavé potrubie, schodištia, som veľmi rád že sa naša Tesla dostala aspoň do takýchto starostlivých rúk, že to všetko okolo nepadlo,“ skonštatoval C. Pospěch.
V ten deň boli na oslave aj mnohí starí skalní bývalí Tesláci – výskumníci aj vývojári, ľudia z výroby, ktorí sa zaoberali vývojom unipolárnych integrovaných obvodov. Do slávnostného sa vyparádil Milan Filo aj jeho kolegyňa Emília Kovárová. Oslavu si nenechal ujsť ani vývojový pracovník Michal Oravec a jeho kolegyňa Beáta Bellová s vnukom či rodina Kubriczkých a mnohí ďalší. Prišli sem z Vrbového i všetkých okolitých obcí.
Okrem iného ich zaujali i historické fotky, ktoré boli inšatlované na chodbách ich bývalej fabriky, ktorej administratívna budova bola zmenená na nepoznanie. Všade luxus, všetko vyblýskané, ako keď čakáme vzácnu návštevu. „Spoznala som na jednej z nich autora prvého stolového počítača PMD 85 Romana Kišša,“ skonštatovala B. Bellová, vývalá pracovníčka odboru Vývoja a výroby, ktorý riadil jeden z tesláckych géniov, vysokoškolský pedagóg Vladimír Áč, tvorca prvej slovenskej kamery.
Moderátor narodeninovej oslavy sa v ten deň riadne zapotil. S mikrofónom pri ústach ohlasoval každé vystúpenie účinkujúcich, lákal ľudí a usmerňoval ich, aby sa zapojili do rôznych atrakcií a hier.
Tých bolo v areáli firmy hádam aj tridsať – rôzneho charakteru. Od laserových hier vo vypustenom bazéne, kde sa tímy detí skrývali za prekážkami s pištoľou v ruke, cez vozenie sa po autodrome s autíčkami a štvorkolkami. Deti za výdatnejpomoci rodičov si mohli so spájkovačkou v ruke skonštruvať elektrických chrobáčikov či zahrať si maxihry. Tie zaujali svojím zameraním a rébusmi aj dospelákov.
Pre drobčekov, čo sa nosia ešte v maminom náručí, rozložili organizátori deky s množstvom baby hračiek. Nďaleko bazéna cvičenci akrobatického parkúru, ktorí predviedli svoju šou najskôr pod pódiom, učili deti saltá na žinenke či trampolíne, kotrmelce vo vzduchu a iné krkolomné kúsky.
Svojich priaznivcov si tu našli aj tancom a palmami víťazstva v rôznych súťažiach obdarené dievčatá z trnavského tanečného štúdia VIP Crew. Nechýbalo ani divadelné predstavenie.
Na svoje si prišli aj mladí vedci, ktorí mohli aj súťažiť. Za tri pečiatky s logom Malého vedca získali v tajomnom laboratóriu darček. Vyrábali sliz či elektrických chrobáčikov. Zažili čarovnú polarizáciu i zvuk, ktorý sa dá vidieť. Deťúrence pobehovali medzi jednotlivými stanovišťami s bielymi balónmi s názvom oslávenca, rodičia ochutnávali obrovskú narodeninovú tortu, ktorej symbolický rez urobi i riaditeľ spoločnosti Semiconductor Slovakia Patrik Petráš a viceprezident ON Semiconductor – Brent Wilson.
Tortička bola vo vnútri farebná a zvonku bielo marcipánová. Na pochutenie tu boli aj buchty, burger, kofola, nanuky a na dračku šla i cukrová vata. Popoludnie teda rýchle ubiehalo aj v radoch na občerstvenie či pri komentovaných prehliadkach vo vestibule. Unavení a slnkom zmorení ľudia sa mohli pohojdať v závesných fotelkách novučičkej relaxačnej zóny či zažiť príšerky z kufríka, zahrať si technologické hry aj stolný tenis či stolový futbal. A kto chcel, mohol si otestovať svoj mozog, či dokáže bez dotyku rúk, len vlastným chcením ovládať guličku.
Vo vzdelávacej zóne bežali vedecké prednášky s Martinom Mojžišom. Tu sa dali objaviť aj neurálne siete, ktoré maľujú ako Van Gogh či Picasoo a dozvedieť sa, koľko Nobelových cien má smartfón.
Milovníci stand-up komédií si vypočuli Silné reči v podaní Jakuba Lužinu a Jaroslava Abaffyho, podvečer opäť zažiaril akrobatický parkour and Freerun show „gumených chlapcov a dievčat“ zo skupiny Team SX, ktorí lietali v povetrí rýchlejšie ako drony. Záver patril koncertu Bystríka a jeho bandy, no a kto chcel, mohol sa ešte dosýta zabávať pri reprodukovanej hudbe. Skalní vydržali dlho, výdatne – pod holým nebom, pod strechou aj pri mikrospokickom sledovaní kremíka či čípov, ale i prestrelkami v bazéne. Na oslave ON Semiconductoru Slovakia sa veru nik nenudil. Skôr naopak, človek sa ani nevedel rozhodnúť, čo chce zažiť a vidieť skôr.
Viera Dusíková