Budovanie nových kúpeľov i podpultový predaj mäsa
Piešťany boli a sú svetové. O tom niet pochýb. Budovanie mesta sa však nezaobišlo bez problémov. Aj preto sa v roku 1971 titul „svetové“ viac-menej spomínal škodoradostne. Obyvatelia sa ponosovali najmä na niektoré obchody a služby.
Napríklad v predajni mäsa na Ulici Čs. armády privítala takmer každého zákazníka, až na niektoré vyvolené, protekčné ženičky, zakrvavená zástera, za ktorou sa skrývala postava jedného z troch predavačov, ktorí nepoznali výrazy ako „nech sa páči, ďakujem, čo si prajete“. Nie priam najprívetivejším hlasom sa snažili ľudí odbaviť slovami: „Čo scete, panička? Ak sa vám nepáči, tak predáme inému.“ Podobne sa k ľuďom správali aj v mäsiarstve na Kukučínovej ulici.
Nuž, aj takéto boli Piešťany kedysi. V krátkej reminiscencii vám priblížime, čo sa udialo v meste a okolí v roku 1971.
■ JANUÁR
Paradoxne, v januári 1971 súťažný hokej v Piešťanoch neexistoval. Hokejisti Tesly vystúpili 30. 12. 1970 z divíznej súťaže, pretože nemali hráčov, ľadovú plochu a ani financie. Vlastný štadión im sľubovali až okolo roku 1975. Prednosť vo výstavbe totiž mala základná škola a nové sídlisko s 714 bytmi, reštauráciou, kaviarňou, osvetovou besedou a domom služieb pri Malom Floreáte.
■ FEBRUÁR
NDR Interflug bola prvou zahraničnou leteckou spoločnosťou, ktorá po druhej svetovej vojne začala lietať do Piešťan. Priame spojenie kúpeľného mesta s Berlínom otvorili 9. februára popoludní. Najskôr sa lietalo na tejto linke dvakrát do mesiaca, plánovalo sa však pravidelné celoročné spojenie aspoň raz týždenne. Situácia na piešťanskom letisku sa však od apríla zdramatizovala, letenky boli vypredané na celé týždne vopred. Nie však do Berlína, ale na vnútroštátnej linke ČSA, ktoré menili letecký poriadok a znížili počet letov, pretože mali nedostatok lietadiel.
■ MAREC
Po vyše trojročnej rekonštrukcii sa otvárala oproti interhotelu Magnólia nová cestovná kancelária Československých aerolínií. Mala moderný interiér, ktorý bol zmenšeninou interiéru reprezentácie Čs. aerolínií v New Yorku.
■ APRÍL
Členky Mestskej organizácie Slovenského zväzu žien v Piešťanoch mali plné ruky práce. Finišovali totiž posledné brigádnické hodiny, vďaka ktorým vybudovali vo štvrti Floreát nové námestie. Keďže ho „zasvätili“ 50. výročiu založenia KSČ, pomenovali ho Námestím Júliusa Fučíka. Členkám okrem odpracovaných 1500 brigádnických hodín pribudla aj ďalšia starosť, námestie dostali do trvalej socialistickej opatery. Slávnostné odovzdanie námestia do užívania sa uskutočnilo 15. mája.
■ MÁJ
Piešťany sa stali dejiskom významného kultúrneho podujatia. Československý rozhlas na Slovensku tu zorganizoval druhý ročník Festivalu slovenskej rozhlasovej hry – prehliadky najúspešnejších rozhlasových hier naštudovaných v slovenských rozhlasových štúdiách.
■ JÚN
Päťbojári TJ Tesla Piešťany zorganizovali v závere júna na Kúpeľnom ostrove za kúpaliskom Eva parkúrové preteky Cena Piešťan. Predstavili sa na nej popredné kone i jazdci zo Slovenska.
■ JÚL
Piešťancom sa dostalo veľkej pocty, keď ako prví spomedzi socialistických štátov mohli zorganizovať prestížne preteky v rámci Európskeho pohára vo vodnom lyžovaní. Dejiskom pretekov sa 4. júla stala vodná nádrž Sĺňava a na štart sa postavili trojčlenné družstvá z Holandska, NDR, NSR, Španielska, Fínska a ČSSR.
■ AUGUST
Zázračné liečivé piešťanské bahno i termálne kúpele si po stáročia užívali viaceré významné osobnosti. V auguste si v Piešťanoch spríjemňoval chvíle a dovolenkoval známy sovietsky i svetový režisér Sergej Bondarčuk, tvorca panoramatického veľkofilmu Vojna a mier a iných snímok. Spolu s ním leto v meste trávila aj jeho manželka, herečka Irina Skobcevová, predstaviteľka titulnej roly vo filme Veľvyslankyňa.
■ SEPTEMBER
Pravidelne od roku 1963 sa v Československu organizovala súťaž v orbe. Finále ôsmych majstrovstiev ČSSR sa 10. a 11. septembra uskutočnilo na pozemkoch Štátnych majetkov Piešťany. Zišlo sa tu 72 oráčov zo všetkých krajov republiky a desať oráčov z krajín RVHP.
■ OKTÓBER
Z medzinárodného veľtrhu v Lipsku si piešťanská Chirana odniesla zlatú medailu za kompletné zariadenie zubnolekárskej ordinácie s rýchlovŕtačkou na desaťtisíc obrátok za minútu. Piešťanci získali jednu z troch zlatých medailí, ktoré z veľtrhu putovali do Československa.
V piešťanskej Tesle sa zasa tešili z návštevy generálneho tajomníka ÚV KSČ a budúceho prezidenta Gustáva Husáka a iných papalášov. Poupratovali, dohnali normy a naškrobili spontánne úsmevy a predstieranú radosť.
■ NOVEMBER
Viete, že Piešťany boli aj banským mestom? Nad Sĺňavou sa vypína ako súčasť Považského Inovca vrch Rádiová hôrka. Pomenovanie získal podľa jemnozrnnej pestrofarebnej usadenej horniny – kaolínových ílov, ktoré boli nositeľmi rádioaktivity piešťanského bahna. Piešťanskými baňami boli štôlničky, v ktorých komunálny podnik ťažil známu kvalitnú maliarsku hlinku.
■ DECEMBER
Posledný mesiac v roku ponúka priestor na bilancovanie. Urobila tak už spomínaná letecká spoločnosť Interflug, ktorá v roku 1971 uskutočnila na linke Piešťany – Berlín – Piešťany 48 letov.