Kroj z Krakovian obdivovali v Detve
Na júlových folklórnych slávnostiach v Detve návštevníci obdivovali i mladé nevesty odeté do krakovianskeho kroja. V rámci programu Mladuchy sa na slávnostiach prezentovalo štyridsaťjeden svadobných krojov zo Slovenska, dvadsať z Maďarska a jeden zo Srbska. Náš región zastrešilo Múzeum Za krakovskú bránu.
Kroje mohli byť tradičné i štylizované. Múzeum v Krakovanoch prihlásilo do prehliadky tradičný kroj a dva štylizované. Organizátori si vybrali všetky tri. Diváci sa mohli kochať krojom, ktorý vytvorili ženy pred mnohými rokmi v replike v bielej farbe, ale i s použitím kvetinového venca. Štylizované svadobné odevy vznikli na základe dopytu. Múzeum kroje zapožičiava a nevesty nechcú mať na hlave partu, ale iba veniec. Trend je vydávať sa v bielom, tak v dielni múzea vznikol kroj v bielo-striebornej farbe.
Na začiatku sa uskutočnila fotodokumentácia, po nej defilé mladých párov v kostole, ktoré pokračovalo sprievodom na námestie, kde sa konala prehliadka na móle s predstavovaním krojov. Nasledoval úvodný obraz v popoludňajšom galaprograme Hosť do domu – Boh do domu na hlavnom pódiu. Vyvrcholením bola opäť promenáda v amfiteátri.
Úlohy modeliek a modelov sa zhostili členovia FS Gymnik. Touto cestou im chceme poďakovať za dôstojnú reprezentáciu Krakovian. Za to, s akou noblesou v horúčave predvádzali umenie našich žien, na ktorých mohli diváci oči nechať. Ich fotoaparáty sa sústreďovali hlavne na nádherné svadobné rukávce a partu.
Krakovianske mladé páry prišiel pozdraviť aj Viliam Gruska, ktorý pred rokmi navrhol amfiteáter v Krakovanoch a spolupracoval na folklórnych slávnostiach. Spomínal na Krakovany, na folkloristku Annu Horanskú. Bol veľmi rád, že pokračujeme v tradícii a prišli sme ukázať náš prekrásny svadobný kroj, ktorý bohatosťou a krásou výšivky bol jedinečný a nechával divákov v nemom úžase. My sme boli právom hrdí, že môžeme ukázať, čo dokázali šikovné ruky našich mám a starých mám.