Futbalové kluby žiadajú v piatej lige štrnásť mužstiev
Z dôvodu „havarijného“ stavu piatej futbalovej ligy, skupina Západ, sa pred časom uskutočnilo stretnutie zástupcov klubov a funkcionárov futbalového zväzu. Súťaž má totiž iba dvanásť účastníkov a najmä celky z trnavskej oblasti začali čoraz častejšie vyhlasovať, že takto hrať nechcú. Piatej lige reálne hrozil zánik, s čím na futbalovom zväze nesúhlasia.
Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia všetkých dvanástich celkov a nechýbal ani zástupca potenciálneho piatoligistu z Radimova. Ich podmienky počúvali predseda ObFZ Trnava, Vladimír Hracho, predseda ZsFZ Pavol Šípoš, predseda ŠTK ZsFZ Bohumil Toběrný a predseda ŠTK ObFZ Nitra, Tibor Révay.
Na úvod výčitky
Podľa očakávania sa debata niesla v nervóznom duchu. Zástupcovia klubov vyčítali funkcionárom ich kroky pri prestupovom poriadku a všetky ďalšie veci, ktoré futbalovou verejnosťou v poslednom období rezonovali. Od zaradenia Borčíc a nakoniec aj Holíča do štvrtej ligy severozápad, prestupu Bánoviec počas rozbehnutej sezóny, devätnástich mužstiev v tretej lige, členských poplatkov, povinnosti mať dve mládežnícke družstvá, množstvo reorganizácií a podobne. Na viaceré témy ponúkli funkcionári zväzu vysvetlenia a snažili sa situáciu upokojiť. Nie každý však ich vysvetlenia prijal, a preto prišlo aj k častým slovným prestrelkám. Najmä zástupcom zo Šaštína-Stráží sa nepáčilo postupovanie zväzových funkcionárov.
Zmena dorasteneckého formátu
Zástupcovia klubov čakali návrh zo strany funkcionárov zväzu a tí zasa naopak. Najčastejšie sa spomínala povinnosť mať dve mládežnícke družstvá. Žiadali od zväzu výnimku alebo ďalší krok. Zástupcovia z Veľkých Kostolian prišli s návrhom, aby dorastenci hrali zápasy na prípravkársky formát, to znamená 7 + 1 s ihriskom od šestnástky po šestnástku. Argumentovali pubertálnym správaním chlapcov, ktorých už futbal nezaujíma, aj tým, že sa z desiatich-jedenástich hráčov zloží družstvo ľahšie.
Rozdelenie podľa demografie
Zástupcovia Križovian žiadali rozdeliť povinnosť mať mládežnícke družstvá podľa počtu obyvateľov v obci a demografie. Ako príklad uviedli, že obec s 500 obyvateľmi by mládežnícke družstvo mať nemusela, obec s 1000 obyvateľmi by musela mať jedno, obec nad 1000 obyvateľov dve a podobne.
Chcú prijať „trenčianske“ celky
Viacero zástupcov sa stotožnilo aj s návrhom prijať do piatej ligy zástupcov z ObFZ Trenčín – Podolie či Myjava „B“, ktorí o tento krok prejavili záujem, no nebolo im to na základe stanov umožnené. „Ak by ste zbytočne nevyhodili posledný Šaštín, nevrátili do štvrtej ligy Holíč, prijali Radimov a aj Podolie, ktoré malo o piatu ligu záujem, bolo by tu šestnásť celkov a nič by sa neriešilo,“ vysvetľoval zástupca Zvončína Rudolf Klenkovič. „V súťaži, v ktorej sa hrá iba 22 kôl, hráči hrať nechcú, a preto sme o viacerých prišli,“ dodal. K nemu sa pridal aj Miroslav Maco z Veľkých Kostolian, ktorý kritizoval štart jesennej časti: „Prečo sme začali neskôr? Všetky kluby už hrali majstrovské zápasy a my sme si tým pádom nemali s kým zahrať prípravný zápas. Treba sa pozrieť aj na toto.“
Reorganizácia ligy
Razantnejší boli v tejto debate zástupcovia Krakovian, ktorí ako jediní chceli zrušiť piatu ligu v tomto formáte a spraviť dve silné oblastné súťaže. Postupne však svoj návrh zmenili a žiadali prípadnú reorganizáciu až od sezóny 2018/2019 s dôvetkom, že požadovaných minimálne 14 mužstiev v súťaži nevie zväz zatiaľ zaručiť.
Oslovia viac klubov
Keď sa situácia upokojila, prisľúbili predsedovia zväzov Vladimír Hracho a Jozef Rosa, že sa pokúsia osloviť nie jeden, ale dva kluby z oblasti s možnosťou postupu, aby splnili od zástupcov klubov požadovanú podmienku minimálne štrnástich celkov. Keď každý klub predložil svoje podmienky, ktoré si funkcionári ZsFZ zapisovali a prisľúbili ich prerokovanie na najbližšom zasadnutí, predseda ZsFZ Pavol Šípoš oboznámil kluby aj so situáciou ohľadom financovania pri štrukturalizácii objektov. V rámci celého Slovenska prišlo 102 žiadostí, z toho jedenásť z Trnavy a päť zo Senice.
Stanoviská klubov z regiónu
■ Veľké Kostoľany: „Žiadame súťaž s minimálne štrnástimi účastníkmi. Takisto by sme boli radi, keby sa zlepšila komunikácia s trenčianskou stranou a prijali by sa záujemcovia aj odtiaľ. Je známe, že Podoliu nevyhovuje cestovať až k Považskej Bystrici. Treba spraviť niečo aj pre kluby, aby mali záujem do piatej ligy postúpiť, a nie ich podmieňovať, že nemôžu ju hrať pre nesplnenie podmienok. Urobili sa ústupky v tretej i v štvrtej lige, tak pre dobro súťaže privrime oči aj teraz.“
■ Trebatice: „Treba niečo spraviť v prospech klubov. Sľúbte nám, že urobíte všetko, aby ste splnili naše požiadavky o minimálne štrnástich kluboch v súťaži. Či už to bude doplnením Podolia a béčka Myjavy, alebo oslovením dvoch-troch celkov z oblasti, nakoľko je známe, že nie je o takúto súťaž záujem. Jednoznačne musíme piatu ligu zachovať, ale s minimálne štrnástimi celkami.“
■ Drahovce: „Súhlasíme so zachovaním piatej ligy, ak bude minimálny počet mužstiev štrnásť. Na podnet hráčov navrhujeme ligu trochu premixovať, nakoľko všetci u nás hrajú zadarmo a občas sa im zdá zbytočné cestovať ďaleko. Takisto súhlasíme so zmenou dorasteneckého modelu na 7 + 1.“
■ Krakovany: „Súhlasíme s piatou ligou so štrnástimi účastníkmi, aj keď nás sa to možno týkať nebude. Rovnako nie je zlý nápad uložiť povinnosť o mládežníckych celkoch na základe demografie. V takomto formáte, aký má momentálne piata liga, nemá budúcnosť. Je v nej obrovský výkonnostný rozdiel.“
Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 18, ktoré je v predaji od 9. mája.