Pravidelnú hygienu potrebuje aj vaše auto
Slnečné, no nie príliš horúce počasie často láka ľudí na výlety. Oveľa príjemnejšie je však zviezť sa v čistom a lesknúcom sa automobile. Ako dať čo najlepšie svojho štvorkolesového tátoša po zime do poriadku, nám poradil majiteľ piešťanskej ručnej autoumyvárne Henrich Feranec.
Na počasí a ročnom období, v ktorom by ste chceli svoje auto umývať, skutočne nezáleží. „Pravidelnú hygienu a starostlivosť vyžaduje nielen ľudské telo, ale aj vozidlo. Či už je to čistenie klimatizácie, vysávanie a tepovanie interiéru alebo umývanie,“ uviedol H. Feranec. Podľa neho najstudenšie obdobie roka dáva karosérii auta najviac zabrať. „Okrem prachu a blata totiž na cesty pribúdajú aj agresívne posypové materiály. Mimoriadnu pozornosť je potrebné venovať odstraňovaniu namrznutého snehu, nakoľko nešetrný postup môže výrazne poškodiť lak.“
Ak vraj nemáte žiadne skúsenosti s umývaním auta, určite sa do toho sami nepúšťajte. „Obzvlášť nie s Jarou a hubkou na riad. Lebo môžete autu viacej uškodiť ako pomôcť.“
Na trhu v súčasnosti existuje niekoľko možností čistenia exteriéru vozidla – automatické, manuálne a ručné. Pri automatickej umyvárni vraj ide o veľmi rýchly a pohodlný spôsob vyčistenia auta. Pri tejto možnosti sa pre získanie požadovaného výsledku odporúča zvoliť najvyšší možný program.
Napriek tomu, že prácou H. Feranca je ručné umývanie automobilov, rozhodne nemieni nikoho odrádzať ani od automatickej možnosti čistenia. „Chceme však poukázať na niektoré úskalia, ktoré so sebou prinášajú. V prvom rade je tu riziko poškodenia laku, predovšetkým vtedy, ak je vozidlo priveľmi znečistené. Ani predumytie nemusí odstrániť prach a hrubšie nečistoty, ktoré v kombinácii s kefami fungujú ako spoľahlivý brúsny papier. Navyše pri častom využívaní služieb automatických umyvární možno na slnku zbadať na laku stopy po kefách.“ Práve toto však závisí aj od toho, ako sa prevádzkovateľ umyvárne stará o čistotu, a najmä o kvalitu materiálu na kefách.
Ak potrebujete poriadne vyčistiť napríklad kolesá, radšej v tomto prípade zvoľte ručnú umyváreň, ktorá je zameraná práve na detaily. Cena ručného umytia je vraj zhruba rovnaká ako cena umytia v automatickej umyvárni. „Lepšie spravíte, ak využijete na poriadne umytie takzvanú wapku alebo špecializovanú ručnú umyváreň. V súvislosti s ručným umývaním odporúčame overiť si referencie, napríklad u známych, pretože aj v tomto prípade je dôležitá nielen kvalita použitých čistiacich prostriedkov, ale aj kvalita práce.“
Po umytí v profesionálnej ručnej umyvárni je vraj auto ihneď pripravené na použitie, a to bez akéhokoľvek ďalšieho dosušovania a dočisťovania. Pri čistení exteriéru pritom nie je potrebná žiadna predpríprava. Je však lepšie, ak vodič nemá v aute priveľa osobných vecí, ktoré by mohli pri čistení zavadzať.
Všeobecná odpoveď na otázku, ako často umývať auto, vraj neexistuje. „Dá sa však povedať, že pravidelná údržba je alfou a omegou. Častejšie je potrebné umyť auto, ktoré jazdí 5000 kilometrov mesačne, ako auto, ktoré najazdí 200 kilometrov a celý čas je zaparkované v garáži.“ Aby auto vydržalo dlhšie čisté, je potrebné ho aspoň raz za šesť mesiacov navoskovať. „Vtedy vosk vytvorí na karosérii ochrannú vrstvu, ktorá odpudzuje vodu, prach a ostatné nečistoty, ktoré na auto pôsobia.“
Pravidelnú starostlivosť si pýta aj interiér vozidla. „Rovnako ako nábytok a koberce v obývačke aj ich automobilová verzia si aspoň z času na čas pýta vysávač a tepovač, aby sa zbavili prachu, zvieracích chlpov a pozostatkov z drobných nehôd pri konzumácii potravín a nápojov. Napríklad rôzne sladené malinovky sa môžu pri dlhodobej ignorácii čistenia ‚zažrať‘ do tkaniny a poškodiť ju.“
Ošetrenie si pritom vyžadujú aj plasty či koža. „Odporúčame používať špeciálne prípravky. Krém na topánky alebo na ruky síce môže na prvý pohľad splniť účel, v konečnom dôsledku však môže materiál poškodiť. To, čo chráni a hydratuje ľudskú pokožku, nemusí byť automaticky vhodné na ošetrenie interiéru auta.“ Ideálne teda je, ak tieto úkony zveríte do rúk odborníkom.
Posledným momentom je čistenie motora. Existujú vraj dva tábory, a to ľudia, ktorí sú za a ktorí sú proti. „Prach a olej na motore nepôsobia dobre na určité komponenty motora a môžu ich poškodiť. A preto ho treba raz za čas dať odborne vyčistiť a ošetriť. Ľuďom, ktorí tomu rozumejú.“
Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 13, ktoré je v predaji od 4. apríla.