Biochemikovi pri hladovke robili množstvo rôznych rozborov

  • Spravodajstvo
  • 7. októbra 2015, 13:15
  • Autor:Viera Dusíková

Biochemik – toxikológ z Ústavu súdneho lekárstva v Bratislave RNDr. Jozef Valuch, CSc., sa k liečebnému hladovaniu dostal ako onkologický pacient. V roku 2009 mu vzali obličku (Grawitz). Tu nezaberá rádioterapia ani chemoterapia.


Toxikológ J. Valuch radil aj Piešťancovi V. Ferančíkovi, stali sa z nich priatelia. (Autor: Viera Dusíková)

„Ošetrujúci lekár mi po operácii predostrel aj rôzne alternatívne spôsoby liečenia. Najviac ma oslovili metóda liečebného hladovania (LH) a fytoterapia. Od roku 2009 držím týždenne 36-hodinové hladovanie a zatiaľ som absolvoval každoročne jedno dlhé liečebné hladovanie tridsať až päťdesiat dňové, v poradí 45,50,40,30,35,43 dní,vypočítaval J. Valuch. Hladovanie znamená 30-50 percent úspechu, 50-70 percent tvorí následná regeneračná diéta aj dvojnásobne dlhšia ako pôst, a takisto aj post-regeneračná diéta.

Hladovka resetuje organizmus

J. Valuch povedal, že nepozná na Slovensku lekára, ktorý by sa LH venoval nielen teoreticky, ale aj prakticky. Ako pravdepodobne jediný odborník si počas hladovky robil rozbor krvi a moču, kde sa sledovali vybrané biochemické, imunologické, hematologické parametre a onkomarkery – spolu vyše sto parametrov. Výsledky pozorovaní každoročne prezentuje na Dietologickom kongrese v Moskve.
Prezradil, že rád prežíva hladovky na chalupe, mimo rodiny, pretože je podráždenejší, citlivejší, popudlivejší. Každé ďalšie LH je omnoho ľahšie ako predchádzajúce. Telo si našlo cestu, ako hospodáriť s energiou, a adaptačné schopnosti organizmu sa každou hladovkou zlepšujú.
Hladovka je akýsi „reset“ organizmu. V klinickej praxi našlo uplatnenie úplné dávkové hladovanie, ktoré má výrazný liečebný efekt pri celom rade chorôb neuro-psychickej sféry a vnútorných orgánov. Ľudia hladujúci len s prísunom vody sa podľa odborníkov zbavujú chorobných zmien v organizme. Liečby hladovaním pod kontrolou odborníkov sa netreba obávať.

Skupina ľudí z rôznych kútov Slovenska sa pustila do liečebného hladovania spolu.

Tučný schudne, chudý zomrie

Telo počas liečby nesmie stratiť viac ako 25-30 percent normálnej hmotnosti. Metóda nie je vhodná pre ľudí s nedostatočnými zásobami tukového tkaniva a nechodiacich. U nich môže pri dlhších hladovkách dôjsť k nevratným zmenám v štruktúrach bielkovín, svalového tkaniva, dokonca i orgánov. Človek priemerného vzrastu (170 cm, 70 kg) má asi 15 kilogramov tukového tkaniva, ktoré vystačia asi na 40 i viac dní úplného hladovania.
Keďže užívanie liekov je kontraindikáciou, hladovkárom dlhodobo užívajúcim akékoľvek lieky by mal lekár znalý metódy LH postupne v priebehu niekoľkých dní znižovať dávky až do ich vysadenia. Lieky majú totiž počas hladovky niekoľkonásobne vyššiu účinnosť. „Mohlo by dôjsť k intoxikácii organizmu, “ upozornil J. Valuch. Ale toto patrí do rúk odborníkov v špecializovaných zdravotných zariadeniach venujúcim sa metóde liečebného hladovania.

Vzhľadom na teoretické a osobné skúsenosti si založil webovú stránku so základnými informáciami o LH. Organizuje i liečebno-relaxačné pobyty. Chorých ľudí sprevádza štrnásť dní na náročnej ceste hladovaním až po návrat k jedlu. Funguje tam kolektívna psychika. Ľudia si v kolektíve, pobytoch v bazéne, saune, na masážach či každodenných prechádzkach v prírode ľahšie zvykajú a zvládajú terapiu.

Po hladovaní regeneračná diéta

„Na našich organizovaných pobytoch sa spravidla po jedenástich dňoch ukončí hladovanie a prejde sa na zeleninovo-ovocnú regeneračnú diétu,“ konštatoval biochemik. Návrat z hladovky do bežného života spočíva v pomalom „prebúdzaní“ trávenia. Začína sa šťavami, neskôr sa pridávajú ľahké pokrmy v malých dávkach, vývary bez soli, „oživujúce“ tráviace enzýmy. Všetko podľa presných pravidiel a nastavených dávok.
LH bez príjmu potravy s neobmedzeným množstvom vody, v podstate detoxikačno-regeneračná kúra organizmu, sa uplatnilo v klinickej praxi mnohých krajín. Dlhoročné skúsenosti majú odborníci v sanatóriách a klinických zariadeniach v Rusku, západnej Európe, Amerike, Austrálii i v Japonsku.

Na Slovensku vám lekár hladovku nepredpíše!

Podľa hovorkyne Ministerstva zdravotníctva SR Zuzany Čižmárikovej sa u nás o zavedení klinického hladovania do liečebného programu pacientov, ani tých onkologických, neuvažuje: „Na Slovensku sa medicína riadi zásadami založenými na dôkazoch. Metóda klinického hladovania nie je známa ako odborný medicínsky termín, nepoužíva sa ako štandardná liečebná metóda, nie je v žiadnych odporúčaniach štandardných postupov v USA či Európe. Nie je ani predmetom oficiálneho biomedicínskeho výskumu či klinických štúdií, neexistuje žiadne racionálne, vedecké zdôvodnenie pozitívneho účinku tejto metódy v liečbe nádorových ochorení.“

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 41, ktoré je v predaji od 6. októbra.

0 Shares

Najnovšie správy

Útulok Piešťany vybrali do špeciálnej akcie od výrobcu kvalitných granúl na získanie čo najviac kíl krmiva pre psy v útulku.…
  • 04.02.2025, 00:01
  • Spravodajstvo
streda, 5. februára 2025
Meniny má Agáta, zajtra Dorota