Cez víkend prechádzame na zimný čas, pospíme si dlhšie
PIEŠŤANY – Čaká nás prechod z letného na zimný čas. V noci zo soboty 27. októbra na nedeľu 28. októbra si pospíme o hodinu dlhšie, ručičky hodiniek si v noci o 03:00 posúvame na 02:00. Začiatok a koniec stredoeurópskeho času určuje vládne nariadenie, ktoré stanovilo zmeny času až do roku 2016. Na letný čas najbližšie opäť prejdeme 31. marca 2013.
Prechod na stredoeurópsky čas postihne dva nočné rýchliky Zemplín R 614 a R 615, ktorých cestujúci strávia vo vlaku o hodinu viac. Rýchlik 614 na trase z Humenného do Bratislavy príde o 2:06 letného času do Liptovského Mikuláša, tam hodinu počká a odíde o 2:08 zimného času. Rýchlik 615 z Bratislavy do Humenného dorazí o 2:20 letného času do Žiliny, odkiaľ bude mať odchod o 2:24 už stredoeurópskeho času.
Na území Slovenska bol letný čas po prvý raz zavedený od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa prvýkrát letný čas končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas začínal koncom septembra. Niektoré štáty letný čas nemajú. Posúvať hodiny nemá význam v krajinách na rovníku, kde sú deň a noc približne rovnako dlhé – 12 hodín. So zmenami času skoncovali aj v Rusku, kde sa čas menil naposledy na jar 2011.
Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Ľudia, ktorí v lete vstávajú pred siedmou hodinou ráno, však napríklad minú viac energie, lebo musia svietiť. Napriek tomu odborníci tvrdia, že je to málo v pomere k tomu, čo sa ušetrí večer.
Prechod na zimný čas je vo všeobecnosti pre väčšinu ľudí príjemnejší, keďže si poležia v posteli o hodinu dlhšie. Okrem toho je zimný čas aj prirodzenejší pre ľudský organizmus, hovorí psychológ Peter Miler. Ľudia s citlivým spánkom môžu mať problémy a istý čas im potrvá, kým si upravia spánkový cyklus. V zimnom čase nastáva aj v prírode útlm, moderná spoločnosť však funguje ďalej a od ľudí sa očakáva rovnaký výkon. "V minulosti ľudia žili viac spätí s prírodou a v zime žili vo väčšom útlme," dodal psychológ.