V Šaštíne mali najväčšiu textilnú manufaktúru
V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do mesta Šaštín-Stráže.
História mestečka Šaštín-Stráže v senickom okrese siaha len do minulého storočia. V roku 1960 došlo k zlúčeniu dvoch miest – Šaštín a Stráže nad Myjavou. So skutočnou históriu mestečka s dominantnou bazilikou s priľahlým kláštorom sa však stretávame už v 13. storočí.
Šaštín sa preslávil najmä v 18. storočí, keď tu vznikla najväčšia textilná manufaktúra na Slovensku – kartúnka. Podľa informácií z oficiálnej stránky mesta manufaktúra zamestnávala približne 20 000 pradiarov a česáčov a vyrábala textíliu z bavlny a ľanu. Ďalšou úspešnou fabrikou bol cukrovar. Vďaka tejto hospodárskej podpore mestečko malo vybudovanú železničnú sieť slúžiacu i pre pútnikov prichádzajúcich do baziliky. Železničku využil i cisár František Jozef I. a pruský princ Wilhelm, ktorí v roku 1902 prišli do Šaštína na prehliadku cisárskych manévrov. Národná kultúrna pamiatka – bazilika Panny Márie Sedembolestnej s dvoma majestátnymi vežami je nepochybne dominantou nielen obce, ale i cirkvi. Avšak pútnictvo na tomto mieste začalo už v 16. storočí.
Manželka grófa Imricha Czobora dala postaviť sochu Sedembolestnej Panny Márie, dodnes stojacu v trojhrannej kaplnke, a nakoľko jej bolo priznaných niekoľko zázračných uzdravení, je od roku 1732 vyhlásená za zázračnú. O štyri roky neskôr sa začala stavba chrámu s kláštorom. Baziliku dekorovanú krásnymi freskami dopĺňa oltár z červeného mramoru či veľkolepý organ z roku 1950, ktorý je najväčším organom na Slovensku. Ďalšou duchovnou veľkoleposťou baziliky a prvenstvom na Slovensku je jej povýšenie pápežom Pavlom II. na baziliku minor (menšiu baziliku). Pápež Ján Pavol II. baziliku navštívil i osobne a slávil svätú omšu a korunoval sochu Sedembolestnej Panny Márie. Púte v roku 1987 sa zúčastnila i blahoslavená Matka Tereza. V roku 1990 opätovne prišli do Šaštína saleziáni. Z webstránky www.bazilika.sk sa dozvieme i o Mariologickom múzeu prezentujúcom dary venované Piete šaštínskej, o výstavách Sedembolestná, Ježiš Kristus je ten istý včera, dnes a zajtra.