Od kartuziánov v raji na kráľovu hoľu
Východné Slovensko, najmä oblasť Spiša, je nepopulárna kvôli neprispôsobivým menšinám žijúcich takmer v každej osade. Paradoxne, práve v tejto oblasti sa nachádza jeden z najkrajších prírodných parkov strednej Európy. Slovenský raj plný roklín, kaňonov, potokov a tiesňav splní očakávania najnáročnejšieho turistu. Opúšťam Spišskú Novú Ves a odchádzam do niekoľko kilometrov vzdialenej osady Čingov nachádzajúcej sa na okraji Národného parku Slovenský raj. Duša sa teší a zanesené pľúca ešte viac. Týždeň strávený v obklopení zelených lesov plných prírodných krás je úžasný relax. O to viac, že konečne nebudem dýchať kadejaké výpary.
Žmurkli na mňa Tatry
Hora ma privítala slzami. Pravdepodobne šťastia. Toto leto je charakteristické daždivým počasím, ináč tomu nebolo ani ráno. Vdychujem vôňu hríbov a stromov a vydávam sa na Kláštorisko, kde budem tráviť nasledujúci týždeň. Štebot vtákov a pravidelné šuchotanie lístia mi dodali správny rytmus chôdze. Kopec sa pomaličky stupňuje a ja ľutujem, že som si do už aj tak ťažkého batohu napchal dve kilá jabĺk a ďalšie hlúposti. Na strmom kopci sa šmýka, no pomocné reťaze mi pomáhajú prejsť cez skaly, ktoré sa predo mnou objavili. Usmievam sa na slimáka preliezajúceho cez ten istý balvan a závidím mu jeho „ľahký" domček. Mojich tridsať kíl by som si s ním rád vymenil. Zvládam strminu a vchá-dzam na horskú lúku. Prestalo pršať a vzápätí sa na náprotivnej strane ukázala modrá obloha v tvare oka. Odtiaľ vykukli Vysoké Tatry. Nádherná scéna trvala asi päť minút. Potom ich zahalili masívne oblaky. „Nedávno som sa pozeral z ich vrcholov ja, tento krát sa chceli Tatry pozrieť na mňa," usmial som sa.
Bývalý kláštor a utopistické pravidlá
V chladnom počasí nakoniec prichádzam na Kláštorisko. Kartuziáni sa tu usadili v roku 1299. Neskôr však prichádzajú Tatári a toto miesto vyplieňujú. Ruiny kláštora prežívajú znovunarodenie až v roku 1986, keď sa lopaty chytá archeológ Michal Slivka, rodák z neďalekej obce Leta-novce: „Od tohto roku začalo Klášto-risku pomáhať hnutie Strom života, ktorý rastie dodnes. Za dvadsaťpäť rokov sa tu počas leta vystriedalo tisíce študentov nielen zo Slovenska. Onedlho očakávame štyridsať Ukrajincov." Prichádzajúci dobrovoľníci vykonávajú v areáli kláštora rôzne práce. Jedným som aj ja. Za drobnú pomoc dostávam jedlo, mám kde zložiť stan a navyše som obklopený nádhernou prírodou. Raj na zemi. Na tomto malom území vznikol akýsi malý utopistický štát, s ktorým by bol spokojný aj samotný Thomas More. Bratom a sestrou sa síce neoslovujeme, spoločne však zdieľame nielen stravu a nocľah, ale aj prácu. Michal Slivka o dôležitosti kultúrnej pamiatky nepochybuje: „Ide hlavne o zachovanie archeologicky odkrytej architektúry kláštora a tiež prevádzkovanie aké-hosi múzea v prírode pre turistov." Tí sú kláštorom nadšení. Skupinka z Londýna bola naozaj spokojná: „Slovensko má nádhernú prírodu. Ak sa však stretneme s históriou, je to pre nás hlboký zážitok." Rozprával som sa aj s mladou rodinou. „Vminulosti sme sa priamo tu zoznámili," spomínali si a dodali, že do Slovenského raja začali vodiť aj deti. Práca v areáli pozostáva z rôznych činností – muži murujú, kosia, vozia a rúbu drevo, zatiaľ čo dievčatá sa starajú o kuchyňu, natierajú strechu, nosia vodu alebo hrabú seno. Práca je ťažká, no dobrý pocit z vykonanej roboty a pomoci je ešte lepší. Samozrejme, kto chce, môže ísť na výlet. V okolí Kláštoriska sa nachádza množstvo turistických trás, čiže prekrásnu prírodu si je možné kedykoľvek vychutnať.
Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.