Pavol Gabriš: Najlacnejšia energia je tá ušetrená
PIEŠŤANY – Spotrebiteľské správanie na Slovensku sa za posledné roky výrazne zmenilo. Stále viac zákazníkov sa pri kúpe domáceho spotrebiča prestáva orientovať len na cenu a najmä pri vstavaných spotrebičoch začína brať do úvahy i veľké množstvo ďalších aspektov.
Ako vybrať spotrebič ohľaduplný k životnému prostrediu
Služby navyše, dostupnosť servisu a čoraz výraznejšie i spotrebu energií a zdrojov či vplyv spotrebiča na životné prostredie. Zrátané a podčiarknuté, zákazníci sú čoraz náročnejší na nenáročnosť spotrebičov. O najnovších zelených trendoch v bielej technike, na čo sa sústrediť pri výbere nového spotrebiča a o tom, ako ušetriť nemalé prostriedky, sme sa zhovárali s Pavlom Gabrišom, odborným predajcom veľkej bielej techniky zo spoločnosti DOMOSS.
Ako by ste zhodnotili narastajúci tlak verejnosti na predaj ekologicky zodpovednejších spotrebičov?
– Nenazval by som to tlakom. Skôr by som hovoril o motivácii alebo o spoločnom záujme predávajúcich, kupujúcich a výrobcov znižovať spotrebu energie, vody a ostatných prírodných zdrojov. Pričom nejde výlučne o úspory vyjadriteľné financiami, aj keď i tie sú podstatné. Ja to vnímam tak, že spoločnosť sa zodpovednejšie pozerá do budúcnosti, a preto jej záleží na životnom prostredí. Všetci kvalitní výrobcovia, ktorých tovar v OD DOMOSS ponúkame, sú si toho vedomí. Svoj výskum i výrobky prispôsobujú novým zodpovednejším nárokom zákazníkov, a treba povedať, že sa im v tom skutočne darí.
Takže podľa vás za kúpou nenáročných spotrebičov nestojí predovšetkým záujem ušetriť financie?
– Asi sa to nedá takto zovšeobecniť a možno je to i zbytočné. Pretože hospodárnosť a ohľaduplnosť k životnému prostrediu dnes idú ruka v ruke. Určite je finančná úspora dôležitý argument pre kúpu nového spotrebiča. Nakoniec, najlacnejšia energia je tá ušetrená a vyše 60 % celkovej spotreby energie v domácnostiach sa pripisuje práve elektrospotrebičom. Takže je kde šetriť. Na druhej strane som si istý, že financie nie sú jediným dôvodom. To dokazuje i prístup k starším spotrebičom. Už sa nestretnete s tým, že ho niekto naloží a vyhodí len tak do prírody. Spoločnosť už je iná a zodpovedné správanie k životnému prostrediu sa stalo súčasťou dobrých mravov. A po recyklácii odpadu predstavuje kuchyňa a kúpeľňa najširší priestor pre lepší prístup k budúcnosti.
Na čo sa zamerať pri kúpe úsporného spotrebiča sústrediť?
– U všetkých platí, že je lepšie siahnuť po kvalite, ktorá vydrží. Kvalitný spotrebič je zvyčajne až na 85 % zrecyklovateľný a predovšetkým netreba ho vymeniť za štyri roky. Preto je lepšie využiť napríklad náš systém nákupu na splátky bez navýšenia, ako si kúpiť niekde najlacnejší model na pár použití. Ďalej platí, že si treba pozrieť spotrebu energie. Tie sú podľa smernice EÚ povinne vystavené pri spotrebiči. Energeticky najúspornejšie majú označenie A++. Podstatné je zistiť si funkcie a naprogramované možnosti zariadenia. Automatické zapínanie a vypínanie, stand-by režim a podobne. Potom už záleží od konkrétneho výrobku. Napríklad pri rúrach je podstatným aspektom izolácia, aby teplo neunikalo a miesto pečenia nevykurovalo kuchyňu. Pri sporákoch je zas výhodná i úsporná možnosť využívania zostatkového tepla. To znamená, že nejaký čas pred koncom varenia sa sporák vypne a dopečie či dovarí jedlo prostredníctvom naakumulovaného tepla.
Čo si všímať pri výrobkoch využívajúcich vodu – umývačkách, práčkach a podobne?
– Práčky i umývačky akoby prešli ďalšou etapou automatizácie. Vďaka tomu dosahujú podstatné úspory samy od seba. Dnes i bežne dostupné modely si automaticky určia mieru svojho zaplnenia bielizňou či riadom a tomu prispôsobia množstvo vody. Trúfam si povedať o kvapku presnejšie, ako by dokázal človek. Dokážu šetriť vodou dokonca i v prípadoch, že nie sú úplne plné, aj keď, samozrejme, sa to neodporúča. A rovnako ako pri šetrení energie, následne záleží od typu a triedy spotrebiča. Pri umývačkách sú modely, ktoré úsporu zvyšujú tým, že posledná dávka vody je zároveň prvá pri ďalšom umývaní. Pri práčkach je už takmer minimálna šanca, že človek vďaka poruche stroja nájde vytopenú kúpeľňu. Pri týchto typoch spotrebičov je podstatné zdôrazniť, že je dobré sa informovať i na spotrebu použitej chémie, pracích a čistiacich prostriedkov. Opäť nielen z ekonomických, ale i z ekologických dôvodov.
VEDOMOSSTNÁ SÚŤAŽ
Spoločnosť DOMOSS TECHNIKA, a.s., v spolupráci so značkou TEFAL pre vás pripravila novú VEDOMOSSTNÚ súťaž. Jeden z čitateľov, ktorý správne odpovie na našu súťažnú otázku, získa od spoločnosti DOMOSS hodnotnú cenu. Odpovede na otázky zašlite na e-mail: sutaze@domoss.sk
alebo na adresu: DOMOSS TECHNIKA, a.s., Bratislavská 11/a, 921 01 Piešťany, s heslom VEDOMOSSTNÁ súťaž.
Výhra pre tento týždeň:
panvica Tefal by Jamie Oliver, 30 cm, v hodnote 45 €
Súťažná otázka:
Koľko percent z celkovej spotreby energie sa pripisuje elektrospotrebičom?
a.) 55 % b.) 60 % c.) 50 %
Spolu s odpoveďou na otázku poprosíme uviesť celé meno, adresu a telefonický kontakt. Odpovede zasielajte do pondelka 21. marca. Meno výhercu uverejníme v PT č. 13/11, ktoré vyjde 29. 3. 2011.
Meno výhercu z čísla 09/11: Mirka Žufková z Piešťan