ZÁHRADA: Ak nemrzne, vytiahnime pílku
Odborník Jozef Šimko zo Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch radí čitateľom, aké práce sa majú urobiť v záhrade počas februára.
Obdobie februára je charakteristické značnými výkyvmi teplôt. Vyskytujú sa silné mrazy, ale i teploty nad 10 °C . Od nich závisí, aké práce budeme realizovať v našej záhrade.
Aj keď sme boli na jeseň starostliví, určite objavíme pod ovocnými stromčekmi a kríkmi množstvo zabudnutého lístia a polámaných vetvičiek, ktoré treba čo najrýchlejšie odstrániť. Lístie pohrabeme na hromadu a pridáme do kompostu. Vetvičky môžeme po vyschnutí spáliť v peci alebo uložiť na suché miesto. Až sa oteplí a vytiahneme drvič záhradného odpadu, zužitkujeme ich. Ak sme v zoškrabanej kôre objavili nejakého votrelca alebo len jeho zárodky, pripravíme si nástroje na zimný postrek. Ak nebude dlhšiu dobu mrznúť, vytiahneme z kôlne pílku a dáme sa do presvetľovacieho rezu, poprípade zmladzovacieho rezu bobuľovín a jadrovín.
Ríbezle a egreše vyháňajú veľmi skoro, preto ich režeme najneskôr začiatkom februára. Ríbezľový ker by po reze nemal mať viac ako 8-12 silných vhodne rozložených konárov. Pri ríbezliach sa zbavíme predovšetkým starších a menej plodných vetví, ktoré spoznáme podľa tmavšej kôry. Hrubé jednoročné výhony naopak nerežeme vôbec. Aby sme docielili čo najlepšie výnosy, pamätajme, že čierne ríbezle majú najkvalitnejšie ovocie na dvoj- až trojročných, červené a biele na dvoj- až päťročných vetvách. Pri presvetľovacom reze egrešu zvolíme trochu iný postup. Celkom odstránime iba staré a málo plodné drevo, ostatné vetvy potom skrátime zhruba o jednu tretinu.
Ak teploty v noci už neklesajú pod mínus desať stupňov, môžeme začať s rezom jabloní, hrušiek a drobného ovocia. Rezy kôstkovín, marhúľ a broskýň robíme v neskoršom termíne na začiatku vegetácie, kedy sa rany hoja lepšie. Už od začiatku mesiaca môžeme začať so štepením egrešu na meruzalku, na konci potom štepíme tiež čerešne, višne a marhule. Za priaznivého počasia môžeme prerezávať aj okrasné stromy a kry, ktoré ešte nemajú vyvinuté puky – orgován, zlatý dážď, okrasné slivkoviny.
Odumierajúce alebo nerodiace stromy vyklčujeme, pokiaľ nie sú vhodné na preštepenie. Ak sme záhradku nevápnili na jeseň, môžeme to urobiť teraz. Na vápnenie použijeme dolomitický alebo mletý vápenec, prípadne prachové pálené vápno. Dávka sa určí podľa rozboru pôdy na živiny. Pri vápencoch sa dávka pohybuje v rozmedzí 0,3-0,6 kg/m2, pri pálenom vápne 0,15-0,3 kg/m2.