Čierni odberatelia elektriny si „uliali“ milión

  • Nezaradené
  • 11. januára 2011, 11:49
  • Autor:V. Dusíková

PIEŠŤANY – V novembri vydala Stredoslovenská energetika správu o kontrole neoprávnených odberov elektrickej energie. V roku 2010 vykonali viac ako jedenásťtisíc kontrol, pričom riešili takmer sedemsto čiernych odberov.

Stredoslováci vyčíslili škodu na trištvrte milióna eur. Energetici upozorňovali na to, že väčšina neoprávnených napojení je urobená nebezpečne. Kedykoľvek môže dôjsť k úrazu elektrickým prúdom, prípadne k skratu a následnému požiaru. Zaujímalo nás, ako si vedia poradiť s čiernymi odbermi v Západoslovenskej energetike (ZSE). Na naše otázky odpovedal hovorca spoločnosti ZSE, a.s., Ján Orlovský.

Robí podobnú kontrolu aj Západoslovenská energetika?

– Kontrolu neoprávnených odberov robíme priebežne a pravidelne počas celého roka, na celom dodávateľskom území a vo všetkých segmentoch zákazníkov. Postupujeme pri tom podľa vlastných indícií a meraní strát v sieti, zbierame podnety od verejnosti a využívame nazbierané skúsenosti. V minulom roku sme do novembra vykonali štrnásťtisíc kontrol, z ktorých neoprávnené odbery tvorili necelých desať percent, čo predstavuje škodu takmer jeden milión eur.

Z akých sociálnych vrstiev sú prevažne čierni odberatelia? Vraj sa medzi nimi často nachádzajú aj špekulanti z radov podnikateľov?

– Na obe otázky sa dá odpovedať, že sociálny pôvod nehrá v tejto veci žiadnu úlohu – je to krádež ako každá iná, ktorá sa hodnotí ako trestný čin. Sociálny pôvod páchateľov štatisticky nesledujeme ani neskúmame.

Išlo o čierne odbery vykonané na dobrej, slabšej, respektíve vynikajúcej technickej úrovni?

– Počas roka sa stretávame so všetkými druhmi neoprávnených odberov. Vďaka tým vynikajúcim aj my zdokonaľujeme svoju odhaľovaciu prácu.

Hovorilo sa, že nové elektromery nie je možné oklamať. Znamená to, že čierne odbery sú mimo elektromerov?

– Pravdepodobne máte na mysli takzvané inteligentné merače spotreby, ktoré sú odpočítateľné na diaľku a v ktorejkoľvek chvíli, preto netreba, aby sa k nim dostal človek – odpočtár. Áno, takýto elektromer poskytuje neustály prehľad o veľkosti odberu. Disponujeme najkvalitnejšími dostupnými meracími zariadeniami, ktoré postupne nainštalujeme na všetky odberné miesta. Samozrejme, že nachádzame aj čierne odbery mimo elektromerov. Tieto odhaľujeme na základe výpočtu strát v jednotlivých uzloch – v uliciach, v lokalitách. Ak nám vychádza, že množstvo elektriny nameranej na jednotlivých elektromeroch patriacich k danej trafostanici je spolu s prirodzenou stratou v sieti nižšie ako objem, ktorý máme zaznamenaný na vstupe do trafostanice, hľadáme potom „slabé“ miesto, ktorým je pravdepodobne čierny odber.

Na strednom Slovensku sú vraj miesta, kde sa obyvatelia prevažne rómskeho pôvodu napájajú na vedenie rovno na stĺpe a drôty si ťahajú k domu ako šnúry bielizeň. Je takáto situácia aj na západnom Slovensku?

– Áno, je to, žiaľ, veľmi nezodpovedné a nebezpečné pre obyvateľov osád, nakoľko takéto pripojenie je živé, neizolované. Býva zvyčajne vytiahnuté z podperného bodu (stĺpa) priamo do okna, majú ho na dosah aj deti. Dovolím si podotknúť, že z hľadiska materiality (objemu neoprávnene odobratej elektriny) sú tieto „černoty“ zanedbateľné. Pri našich previerkach v osadách ide primárne o bezpečnosť a zdravie ľudí oveľa viac ako o hospodárske straty.

Porovnajte situáciu z roku 2010 v neoprávnených odberoch s porovnateľným obdobím z minulosti…

– Vzhľadom na charakter kontrol a ich frekvenciu je akékoľvek medziročné porovnanie štatisticky otázne. V porovnaní s rokom 2009 či s rokom 2008 nepozorujeme nárast neoprávnených odberov. Skôr by sa dalo povedať, že tak ako v ktorejkoľvek inej činnosti je 90 % ľudí, a teda aj zákazníkov, slušných, poctivých a vedomých si faktu, že dostávajú službu, ktorá je platená. Zvyšných desať percent sa pokúša hľadať spôsoby, ako so systémom ‘vypiecť‘. Je to skoro ako hobby alebo jednoducho mentálne nastavenie. Bez ohľadu na ich pocit, či je cena služby vysoká alebo nízka. Platí to podľa môjho názoru všeobecne – aj pre poisťovacie podvody a podobne. Pokiaľ nemáte na elektrinu i vykurovanie, elektrina netvorí v rozpočte bežnej slovenskej rodiny najhlavnejšiu položku. Pri ročnej spotrebe okolo 2300 kWh ročne (cca 80 % našej klientely domácností) sú náklady na toto množstvo okolo 350 eur ročne. Čiže okolo jedného eura za deň. Tendencia k trestnej činnosti má preto vzhľadom na sankciu význam iba u tých, kde to „stojí za to“ alebo kde páchateľ „nemá čo stratiť“.

Uveďte nejaký exemplárny prípad čierneho odberu – koľko si dotyčný ulial a aký postih ho čakal?

– Keďže odhalenie „černoty“ je zároveň odhalením trestného činu, ľudia sú zväčša ochotní škodu uhradiť podľa pravidiel, aby sa vyhli trestnému stíhaniu. Najvyššie zaznamenaný postih v minulom roku bola škoda vyše 40 000 eur. Išlo sa o súkromnú spoločnosť.

Aký je sadzobník za neoprávnené odbery?

– Takýto sadzobník neexistuje, pri výpočte škody sa riadime ustanoveniami príslušného zákona.

Máte evidované aj čierne odbery v Trnavskom kraji, respektíve v Piešťanskom okrese?

– Áno, ale ako som už spomenul vyššie, nedá sa z tejto štatistiky povedať, že čiernych odberateľov je viacej v Trnavskom alebo v inom kraji.

V ktorých dedinách či mestách nášho kraja sa neoprávnené odbery vyskytli?

– Túto štatistiku aj z dôvodov výskytu a postupu kontroly nezverejňujeme. 

0 Shares

Najnovšie správy

Podľa aktuálnych informácií v polovici Piešťan nejde prúd. Zasiahnuté su najmä "Staré Piešťany", kde nefunguje ani pouličné osvetlenie. Porucha by…
  • 16.01.2025, 17:22
  • Piešťanský týždeň / Nezaradené / Piešťany / Spravodajstvo / Región
Dnes je nedeľa 19. januára. Meniny má Drahomíra, Mário.
  • 19.01.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. januára 2025
Meniny má Mário, Drahomíra, zajtra Dalibor