Právnik radí: Ako založiť občianske združenie
Občania v rámci výkonu práva slobodne sa združovať majú právo zakladať spolky, spoločnosti, zväzy, hnutia, kluby a iné občianske združenia, ako aj odborové organizácie a združovať sa v nich. Tieto organizácie sú právnickými osobami.
Zakladanie občianskych združení je založené na princípe registrácie. Znamená to, že k vzniku občianskeho združenia nie je potrebné rozhodnutie štátneho orgánu. Registráciu občianskych združení vykonáva Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ktoré v rámci registračného procesu len posudzuje splnenie zákonných podmienok a pri ich splnení musí registráciu vykonať.
Návrh na registráciu môžu podávať najmenej traja občania, z ktorých aspoň jeden musí byť starší ako 18 rokov. Tieto osoby tvoria takzvaný prípravný výbor, ktorý za občianske združenie koná až do vytvorenia orgánov združenia. Návrh na registráciu podpíšu členovia prípravného výboru a uvedú svoje mená a priezviská, rodné čísla a bydliská. Ďalej uvedú, kto z členov starších ako 18 rokov je splnomocnencom oprávneným konať v ich mene.
K návrhu je potrebné pripojiť stanovy v dvoch vyhotoveniach, v ktorých musí byť uvedený názov združenia, jeho sídlo a cieľ činnosti, ďalej orgány združenia, spôsob ich ustanovovania, určenie orgánov a funkcionárov oprávnených konať v mene združenia, ustanovenia o organizačných jednotkách, pokiaľ budú zriadené a pokiaľ budú konať vo svojom mene a zásady hospodárenia združenia.
Názov združenia sa musí líšiť od názvu právnickej osoby, ktorá už vyvíja činnosť na území Slovenskej republiky. Pri podaní návrhu na registráciu je potrebné zaplatiť aj správny poplatok vo výške 66 €.