História golfu v Piešťanoch (4.)
PIEŠŤANY – Po deväťdesiatych rokoch sa piešťanské kúpele vrátili k tradícii hrania golfu v kúpeľnom meste. V roku 1992 vznikol Golf Club Piešťany ako občianske združenie. Vtedy ešte klub nemal vlastný areál. O tri roky neskôr vznikol International Golf Club Slovakia.
Zakladajúci členovia sa zúčastnili na príprave plánov výstavby nového areálu golfového ihriska v blízkosti Piešťan, a to v katastrálnom území obcí Horná Streda, Lúka a Brunovce na ploche približne 100 hektárov. Tento rezort mal obsahovať osemnásťjamkové ihrisko, akadémiu, tréningové plochy, golfový klub a ďalšie relaxačno-športové centrum. Projekt sa však do roku 1999 nepodarilo zrealizovať. Priaznivci golfu si počkali ďalších päť rokov, kedy bolo slávnostne otvorené deväťjamkové ihrisko na území Kúpeľného ostrova.
V roku 1994 pripravili architekti Dušan Bálent a Ján Blaho návrh ideového riešenia budúceho golfového areálu. Podľa ich návrhu ihrisko malo byť umiestnené na ľavobrežnej strane obtokového ramena Váhu s predpokladom rozšírenia v ostrovnej časti Váhu. Blízkosť vodnej plochy podľa nich mala zabezpečiť väčšiu atraktivitu územia golfového ihriska. Pešiu dostupnosť ihriska podmieňovali vybudovaním mostu cez Váh, ktorý by prepojil areál s centrom mesta. Dopravne by bolo dostupné cez obec Moravany nad Váhom.
V prvej etape výstavby sa malo zrealizovať osemnásťjamkové ihrisko aj s potrebnou infraštruktúrou. Následne by v ďalšej etape pribudli vstupné objekty, golfový klub a tenisový klub s tromi otvorenými kurtami. V tretej etape sa počítalo s vybudovaním ďalšieho deväťjamkového ihriska v priestore medzi Obtokovým ramenom a Váhom (priestranstvo dnešného golfového ihriska). Posledná časť plánu obsahovala možnosť zrekonštruovať areál roľníckeho družstva na alternatívne voľnočasové aktivity, prípadne na ubytovanie zamestnancov.
Na základe skúseností a informácií z výstavby golfových ihrísk v Nemecku, ale aj v Bernolákove, dvojica architektov v predbežnom návrhu tiež uviedla odhadované náklady na výstavbu areálu. Podľa nich prvá etapa mala vtedy zhltnúť 112 miliónov slovenských korún, druhá by stála 38 miliónov, na tretiu by potrebovali približne 31,5 milióna a rekonštrukcia areálu družstva by si vyžiadala 60,5 milióna. Celkové náklady na výstavbu piešťanského veľkého golfového areálu by sa v roku 1994 vyšplhali na 242 miliónov korún (viac ako 8 mil. eur). Predpokladali, že realizácia projektu mohla byť spustená v druhej polovici roku 1995. Tento plán sa však do roku 1999 nepodarilo zrealizovať.
Členovia piešťanského golfového klubu vypracovali v roku 2001 štúdiu na výstavbu šesťjamkového ihriska v areáli Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany. Malo pozostávať z jednej jamky par päť, jamky par štyri, ďalších štyroch jamiek par tri a cvičného greenu pre nácvik krátkej hry a patovania. Pri hre trikrát šesť jamiek autori štúdie chceli docieliť hru kompletných osemnásť jamiek. Príprava a realizácia tohto zariadenia by podľa odhadov zostavovateľov stála takmer šesť miliónov slovenských korún.
V severnej časti Kúpeľného ostrova (časť nazývaná Vrbinky) vybudovali nakoniec deväťjamkové golfové ihrisko so všetkým, čo patrí ku golfovému areálu – club house, kaviareň, golf shop, golfová akadémia a driving range. Pri hre dvakrát deväť jamiek má ihrisko par 66 a celkovú dĺžku 4110 metrov. Celková hodnota ihriska sa vyšplhala na takmer milión eur. Je vhodné pre všetkých, ktorých si získala táto populárna hra, jedinečná atmosféra a životný štýl. Na otváracom turnaji 21. júla 2004 sa zúčastnili napríklad aj Milan Lasica a Miroslav Šatan. Piešťanské ihrisko sa tiež stalo miestom usporiadania Prezidentského turnaja. Konajú sa tu turnaje pri príležitosti filmového festivalu Artfilm, tiež diplomatické turnaje či charitatívna akcia Zachráňme srdce.
Do Piešťan si golf chodia zahrať napríklad herci Ady Hajdu, Milan Kňažko, Milan Lasica či Ján Kroner. Okrem nich si ihrisko vyskúšali manželia Magálovci či Ján Kubiš.