Hradisko Kostolec obývali veľmoži
V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do Kostolca.
Opevnené hradisko Kostolec je známe a často navštevované miesto pre svoje rozsiahle výhľady po okolí a zároveň je i obľúbeným miestom školských výletov. Patrí do obce Ducové a je súčasťou Náučného chodníka Považský Inovec.
Kostolec ležal v blízkosti dôležitých historických ciest, najmä veľkej jantárovej cesty, ktorá spájala sever a juh Európy. Dnes je mimoriadne cenným miestom pre milovníkov histórie a archeológie, je národnou kultúrnou pamiatkou. Archeológovia tu v 70. rokoch minulého storočia objavili osídlenie zo staršej doby kamennej – 22 000 rokov pred Kristom.
Historicky výraznejšie bolo osídlenie najmä počas veľkomoravského obdobia v 9.–10. storočí, keď dostalo podobu veľmožského dvorca. Palisády z dubových kolov, zrubové domy a rotunda boli charakteristické pre vtedajšiu aristokraciu. Nachádzalo sa tu i rozsiahle pohrebisko a Kostolec sa ako cintorín využíval až do polovice 19. storočia.
Dnes históriu tohto významného miesta sprístupňujú nadšenci, ktorí vo svojich predstaveniach prinášajú kúsok z tradičných remesiel, ukážku bojov či nahliadnutie do vtedajšieho spôsobu života. Najznámejším podujatím, ktoré organizujú obce Ducové, združenie Moravianska Venuša, Farský úrad Moravany nad Váhom a Balneologické múzeum v Piešťanoch, je každoročná cyrilo-metodská púť so slávnostnou svätou omšou. Pomocou názornej rekonštrukcie hradiska na Kostolci sa nám vyjaví obraz slovanského hradiska z obdobia 9.–10. storočia a vďaka historikovi Pavlovi Dvořákovi, ktorý sa venuje Kostolcu v jednej zo svojich publikácií, si vieme predstaviť i interiér obytnej časti.