Dožinky s Krakovienkou a Vavrineckou trojkou
Leto je v polovici a žatva sa pomaly končí. Aj z toho dôvodu sa minulotýždňové vystúpenie folkloristov z Krakovienky a Vavrineckej trojky nieslo v znamení odovzdávania dožinkového venca. Folkloristi počas neho ďakovali za úrodu a oslavovali, že zrno je už pod strechou.
Pod „mušľou“ si vtipne spracované zvyky našich predkov z Krakovian vypočulo i ohodnotilo nielen domáce publikum, ale medzi divákmi boli i kúpeľní hostia z Čiech a Nemecka. Tí ochutnali aj kysnuté orechové a makové záviny v modrej smaltovanej miske. Folklórne pásmo spestrovali svojím repertoárom „Vavrinci“, s ktorými pieseň Slovensko naše spievali aj dámy z publika. Krakovienka predviedla v Piešťanoch i najnovší repertoár mladých tanečníkov.
Najdôležitejšou rekvizitou štvrtkového vystúpenia bol dožinkový veniec. Ten zvyčajne uvili žnice z posledných klasov a poľných kvetov, pokropili ho svätenou vodou a zavesili do komory. Robili to tak, aby ich gazdiná ani gazda nevideli. V niektorých regiónoch Slovenska bývalo zvykom, že klásky z neho dávali do pierok svadobčanom. Dožinkový veniec niesli počas dožinkov v rukách alebo ním ozdobili najkrajšiu dievčinu. Keď veniec odovzdávali gazdovi, obyčajne k nemu pripojili vinš. Gazda sa všetkým poďakoval za prácu a počastoval ich oldomášom. Obilie sa obyčajne mlátilo v stodole, neskôr na mláťačke v poli. Prvé čisté zrno, ktoré partia mlatcov vymlátila, vzala niektorá zo žníc do ruky a odniesla ho gazdinej. Tento akt mal pomocníkom zabezpečiť
účasť na žatve aj na budúci rok.