Slovenské osobnosti medicíny vo svete (59): 20. storočie
PIEŠŤANY – Seriál o osobnostiach so slovenskými koreňmi, ktorí dosiahli významné svetové úspechy v medicíne, pripravuje pre Piešťanský týždeň Prof. Jozef Rovenský. Aktuálne diely nájdete na internetovej stránke vždy v sobotu predpoludním. Dnešný diel je venovaný Pavlovi Pafkovi
Pavol PAFKO
* 3. 7. 1940 Bratislava – lekár, traumatológ, chirurg
V roku 1963 ukončil štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva na Univerzite Karlovej v Prahe. V roku 1972 ukončil odborné chirurgické vzdelanie druhou atestáciou. Vedecký titul kandidát vied (CSc.) získal v roku 1981, v roku 1986 bol menovaný docentom, v roku 1989 získal titul doktor vied a v roku 1990 získal akademický titul profesor. Od roku 1992 bol menovaný prednostom III. chirurgickej kliniky Prvej lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.
Z profesijného pohľadu boli pre Pavla Pafka dôležité – jeden dlhodobý zahraničný pobyt (NSR) a viaceré krátkodobé zahraničné pobyty (New York, Pittsburg, Toronto, Viedeň, Moskva, Lipsko, Upsala). Prof. Pafko je považovaný za mimoriadnu chirurgickú autoritu doma aj v zahraničí, predovšetkým vďaka svojim veľkým úspechom v hrudnej chirurgii. V roku 1997 ako prvý v postsocialistickom tábore uskutočnil transplantáciu pľúc, pričom dnes súbor jeho pacientov s transplantovanými pľúcami prevyšuje 140. Takéto operácie sa okrem Českej republiky zatiaľ v žiadnej z krajín bývalého východného bloku nerobia. Pred niekoľkými rokmi Pavol Pafko operoval aj bývalého českého prezidenta Václava Havla.
Okrem práce v motolskej nemocnici sa venuje aj pedagogickej činnosti na LF UK v Prahe a publikačnej činnosti. Bol menovaný poradcom ministra zdravotníctva Davida Ratha. Zároveň je členom výboru Českej chirurgickej spoločnosti, zástupcom Českej a Slovenskej republiky vo výbore Európskej asociácie hrudných chirurgov, predsedom sekcie hrudných chirurgov pri Českej chirurgickej spoločnosti. S kolektívom vydal učebnicu praktickej laparoskopickej a torakoskopickej chirurgie a niekoľko ďalších monografií.